יום חמישי, 7 במאי 2015

"יתד נאמן" ו"הפלס" דאגו למחוק את השירות המפואר בצה"ל ו'בהגנה' מהביוגרפיה של חסיד גור וראש עיריית בני ברק לשעבר הרב יצחק מאיר שהלך לעולמו בשבוע שעברהרב יצחק מאיר ז"ל חסיד גדול ירא שמיים וקצין במיל' בצבא ההגנה לישראל

 לפני שבוע נפטר חסיד גור הרב יצחק מאיר ז"ל מי שהיה ראש עיריית בני ברק באמצע שנות ה-70 ומזכ"ל החינוך העצמאי. בן 97 היה במותו. מאושיות העשייה של הציבור החרדי לדורותיו. הרב מאיר היה מהאנשים שנשאו על גבם את ההיסטוריה של ההתיישבות והעסקנות החרדית בארץ ישראל, בבני ברק, שליח האדמו"ר מגור בהקמת מוסדות תורה, ישיבות ומוסדות חינוך. ומטבע הדברים כשאישיות כזו הולכת לעולמה עיתוני הציבור החרדי דואגים לגמור את הלל ולציין כל פרט ביוגרפי בחייו של הנפטר. 


במהלך השבוע חברי לפייסבוק, צביקה אוסטרבך, העלה מודעת אבל שפורסמה בעיתון "ישראל היום" מטעם ארגון גמלאי צה"ל לזכרו של ראש עיריית בני ברק לשעבר סגן אלוף במיל' הרב יצחק מאיר.


אוסטרבך ביקר את האתר "בחדרי חרדים" שלא הזכירו את הפרק הצבאי המפואר של חסיד גור הרב יצחק מאיר. אכן, "בחדרי חרדים" לא כתבו דבר על שירותו הצבאי בהגנה ובצה"ל אם כי הזכירו את ספריו שכתב על השירות הצבאי כחייל דתי. שאר האתרים החרדים ממה שראיתי אכן הזכירו בקיצור נמרץ את עשייתו הצבאית של הרב מאיר. מגיב אחד טען כי יתכן שההשמטה של הפרק הצבאי מחייו של הרב מאיר נעשתה בשוגג. ובכן, כשקוראים עיתונים כמו "יתד נאמן" ו"הפלס" אפשר לראות שההשמטה נעשתה במכוון ובעיתון "הפלס" אף הגדילו לעשות ולהשתמש בזכרו של הרב מאיר לטובת העברת המסר של מלחמת הדת בצה"ל.

לחסיד גור מיוחד זה היה פרק מיוחד מאוד בחייו שצונזר בעיתונות החרדית.הרב יצחק מאיר שירת כ- 25 שנה בצה"ל. הרב מאיר עוד הספיק לשרת ב"הגנה" בבני ברק בעקבות מאורעות תרפ"ט. הוא שימש כעוזרו של ראש השירות נתן גרדי מטעם אגודת ישראל ופועלי אגודת ישראל וכאחראי על מערך הכשרות, והיה חבר מפקדת ההגנה בגוש דן. לאחר מכן שירת בצה"ל ברבנות הצבאית, והיה בין מייסדיה. הוא הגיע לדרגת סגן אלוף ולתפקיד סגן הרב הראשי לצה"ל. לאחר מלחמת ששת הימים היה אחראי מטעם צה"ל על המקומות הקדושים בירושלים וביהודה ושומרון. כל הפרק המרתק הזה בחייו של חסיד גור צונזר לחלוטין בעיתונות החרדית כמו היה כתם שצריך להעלים.

ב"יתד נאמן" נכתב בקיצור על תקופה זו כי "בימי מלחמת תשכ"ז (מלחמת ששת הימים י"פ) אף שימש כאחראי לתקופה ארוכה על כל המקומות הקדושים ששוחררו מהלגיון הירדני והערבי", וזהו:


 בעיתון "הפלס" מבית מדרשו של הרב אוירבך המתנגד בכל נפשו לשירות צבאי או אזרחי בחרו ללכת בדרכים עקלקלות. כותבי הידיעה בחרו לציין שהחזון איש ביקש ממנו "לדאוג ולפעול ככל יכולתו שלא יכניסו גורמי הצבא והשלטונות 'מסלולים' ו'מסגרות' שונות המיועדים לחרדים". שירות בצה"ל? יוק. והרי יש בסיפור הזה עם החזון איש אמירה שכביכול מכתימה את כל פועלו של הרב יצחק מאיר בצה"ל. משיחה עם בני משפחתו של הרב מאיר, לא רק שהרב מאיר לא התבייש בשירותו הצבאי אלא שעל כך הייתה גאוותו.

"בשנים אלו" הכוונה בשנים שהרב מאיר שירת בצה"ל. עיתון "הפלס".
הרב יצחק מאיר היה איש צבא שנים רבות. למעשה הוא היה ממייסדי מערך הכשרות ואורחות הדת בצה"ל, בתקופה שבה על כל דבר היה צריך להילחם. הרב מאיר, בניגוד לעיתונים הנ"ל, גם לא התבייש בכך, הוא אף הוציא כמה ספרים מכובדים על המאבק על הדת בצבא.

נכדו, עקיבא מאיר המתגורר בבני ברק לא מתרגש מהצנזורה העצמית של העיתונות החרדית הליטאית. הוא מציין שעיתון "המודיע" כן ציין את העבר הצבאי אמנם לא בהבלטה מיוחדת אבל הוא איננו "נכנס לשיקולים של העורכים מה גם שנושא השירות בצבא הוא לא כל כך 'אין' היום בחברה החרדית".

עקיבא הנכד דווקא מספר על עברו הצבאי של סבו בהתרגשות. "סבא היה ממקימי התשתית של הרבנות הצבאית והוא שימש כממלא מקומו של הרב גורן. למעשה חלק ניכר ממה שהושג היום בצבא ביחסים בין דת לצבא הושג הרבה בזכותו. סבא היה אחראי אחרי ששת הימים למקומות הקדושים. הוא נלחם עם הוואקף לקבל את המפתח להר הבית והכריח את מפקדי צה"ל לקחת את המפתחות. הוא יישר את הדרך לכניסה לקבר רחל ומערת המכפלה. סבא עשה ופעל לטובת הציבור הכללי ולטובת החייל הדתי בזמנים שהיו מלחמות גדולות מאוד על שירותי הדת בצבא. זה לא כמו היום שיש ארגונים ואיגודים. סבא פעל המון בתוך הצבא ומחוץ לצבא וידע לעשות קידוש ה' בכל הליכותיו". 

תגובה 1:

  1. זה ממש לא בסדר אם הוא היה בצבא ומעלימים את העובדה הזאת רק כדי להוציא את החרדים לא בסדר http://felixlawoffice.co.il/ זה דבר בזוי ושגוי, לא כולם משתמטים משירות צבאי והשאר לא בטוח שצריך אותם בצה"ל.

    השבמחק