יום רביעי, 26 בנובמבר 2014

ארגוני שמאל יזמו כנס על "התנגדות בלתי אלימה" בשיתוף עם פלשתיניםבאוניברסיטת תל אביב. האחרונים הטילו וטו על האוניברסיטה ש"משתפת פעולה עםהכיבוש". פעילי השמאל התקפלו והכנס הוזזכנס על התנגדות בלתי אלימה. המיקום הראשוני: אוניברסיטת תל אביב


ארגוני שמאל התכוונו לערוך כנס בנושא פסיכולוגיה והכיבוש באוניברסיטת תל אביב בשיתוף עם פלשתינים. האחרונים טענו שהאוניברסיטה "משתפת פעולה עם הכיבוש". הכנס הוזז

פעילי שמאל נכנעו לתכתיב של ארגוני הדה לגיטימציה הפועלים לחרם על מוסדות ישראלים. כמה ארגוני שמאל תכננו כנס בתחומי הפסיכולוגיה והחברה שהתעתד להתקיים באוניברסיטת תל אביב. הארגון הפלשתיני המוביל חרם אקדמי על ישראל דרש שהכנס לא יתקיים על אדמת האוניברסיטה הישראלית השותפה לדבריהם ל"כיבוש". כתוצאה מכך החליטו פעילי השמאל לקבל את התכתיב הפלשתיני ולקיים את הכנס בסינימטק תל אביב.


הכנס, יש לומר, עוסק בנושא של הקשר בין "הכיבוש" לתחומי הפסיכולוגיה. ארגוני השמאל "פסיכואקטיב", "קול אחר" ארגנו את הכנס לזכרו של פסיכיאטר עזתי ד"ר איאד אל סראג‘, "שפעל להתנגדות לכיבוש הישראלי בדרכים בלתי אלימות", כך לפי מודעות הפרסום של האירוע. גם ארגון "רופאים למען זכויות אדם" ישתתף בכנס אך לדברי אנשיו הם לא היו שותפים בארגון או בהחלטה להזיז את הכנס מאוניברסיטת תל אביב למקום אחר.

הארגון הפלשתיני המקדם חרם אקדמי על ישראל העביר מסר לפעילי השמאל כי גם אם הכנס מזדהה עם הפלשתינים ויעסוק ב"פסיכואנליזה והמאבק נגד הכיבוש", הם עדיין יפעלו נגד קיומו וילחצו על דוברים ערבים שלא ישתתפו בו. ההתנגדות לאוניברסיטת תל אביב היא מהסיבה שלטענתם המוסד הישראלי משתף פעולה עם כוחות הביטחון במחקרים, פרויקטים וסיוע בלימודים לקצינים בצה"ל.

בכנס, אגב, אמורים להשתתף ישראלים רבים העוסקים בתחום הפסיכולוגיה ובריאות הנפש. ד"ר רוחמה מרטון, נשיאת עמותת רופאים למען זכויות אדם, פרופ' אורי הדר מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' יעקב רז אף הוא מאוניברסיטת תל אביב ואחרים. הכסף שיתקבל מהאורחים שיגיעו לכנס ייתרם לטובת תכניות של בריאות הנפש למען אנשי עזה.

המיקום החדש של הכנס: סינימטק תל אביב
זו לא הפעם הראשונה שמופעל לחץ על ארגוני שמאל מצד ארגוני החרם הערבי שלא לקיים כנסים או אירועים במוסדות חברה ותרבות ישראליים. עמותת זוכרות, אולי הסמן השמאלי רדיקלי ביותר במפה הפוליטית, עמותה התומכת בזכות השיבה, נאלצה להתמודד עם חרם של מייסד תנועת החרם האקדמי על ישראל, ד"ר עומר ברגותי שהוא בעצמו, אגב, למד באוניברסיטת תל אביב. החטא של עמותת זוכרות היה שקיימה כנס שאמנם עוסק בזכותם של הפליטים הפלשתינים לחזור לארץ ישראל, אך האירוע הפרו פלשתיני התקיים, רחמנא לצלן, במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, מוסד תרבות ישראלי מן המעלה הראשונה. ד"ר ברגותי החרים את הכנס של עמותת זוכרות.

ממארגני הכנס נמסר בתגובה: "את הכנס לזכרו של ד"ר איאד אל סראג‘ מארגן בפועל צוות של פעילים בקבוצת פסיכואקטיב - אנשי ונשות בריאות נפש למען זכויות אדם, עם תמיכה וסיוע חשובים מרל״א וקול אחר. ההחלטות הביצועיות התקבלו בצוות המארגן, הכולל חברים מפסיכואקטיב. אל סראג‘ היה פסיכיאטר עזתי מוערך, שפעל להתנגדות לכיבוש הישראלי בדרכים בלתי אלימות והוביל את התפתחות שירותי בריאות הנפש הקהילתית בשטחים הפלסטיניים הכבושים. הוא נפטר לפני כשנה אך נותר מקור השראה לרבים. הכנס שאנו עורכים לזכרו עוסק בנושא ״התנגדות בלתי אלימה בפסיכותרפיה ובחברה". בכנס יישאו דברים אנשי בריאות נפש ישראלים, פלסטיניים ובינלאומיים.

"נודע לנו כי תנועת החרם הפלסטינית מתנגדת לקיום הכנס באוניברסיטת תל אביב וכי פעיליה מתכוונים לקרוא למשתתפים הפלסטיניים והבינלאומיים להחרים את הכנס. הוועדה המארגנת לא גיבשה דעה אחידה בנוגע לחרם, אך אנחנו מכירים ומכבדים את החרם כשיטת התנגדות לא אלימה - במיוחד במקרה הנוכחי, שכן זהו נושא הכנס שלנו. מתוך רצון לאפשר לכמה שיותר אנשים להרגיש בנוח להשתתף בכנס החלטנו להזיז את מיקום הכנס. אין בהחלטתנו משום הבעת תמיכה של הוועדה המארגנת בחרם אקדמי, ואיננו מחרימים או קוראים להחרמה של אוניברסיטת תל אביב, שחלקנו לומדים ומלמדים בה."הכתבה תתפרסם השבת במגזין שביעי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה