יום ראשון, 2 בנובמבר 2014

ידיעות אחרונות ואתר וואלה! שילמו עשרות אלפי שקלים לנערות שהואשמו בהכאת אשה ערביה ופניהן נחשפו. עכשיו הנערות תובעות את ערוץ 2 ואת הצלמת, פעילת השמאל, שפרסמה את התמונותסוף הפרשה - אין פרשה. בצד תמונתה של הצלמת יורדן דותן. מתוך Ynet

 שלוש הנערות שצולמו בתגרה בי-ם לפני כשנה והואשמו בתקיפת ערביה תובעות את ערוץ 2 והצלמת, פעילת שמאל, לאחר שהוכח שהתוקפת הייתה אותה אישה ערביה. 


לפני קצת יותר משנה וחצי תעדה הצלמת ופעילת השמאל, דורית יורדן דותן, תגרה והחלפת מהלומות באזור התחנה המרכזית בירושלים בין נערות יהודיות לאשה ערביה. התמונות שנמסרו לכלי התקשורת הפכו להיות במהרה כתב אישום נגד הצעירות שכולן, יש לומר, קטינות. רבים מכלי התקשורת שפרסמו את התמונות חשפו את פניהן של הקטינות. עם זאת, לאחר שנה, אחרי שהמשטרה עצרה את הקטינות ונהלה נגדן חקירה מאומצת התיק נסגר לאחר שנחשפו קלטות האבטחה של התחנה המרכזית.

המשטרה, יש לומר, אחרי מעצר הקטינות טענה בתוקף שמדובר בתקיפה גזענית של הנערות היהודיות כלפי אותה אישה ערביה. התקשורת שסקרה באותו זמן כמה מקרים של פרשיות תג מחיר עטה על הפרשה כמוצאת שלל רב וראיינה את "המותקפת", הנא אמטיר, שאמרה כי הנערות היהודיות הכו והשפילו אותה. "התחילו להרביץ לי ולבעוט בי. נערה שאלה אותי 'את ערבייה?' עניתי לה 'כן' ואז היא ירקה עליי. היא צעקה 'ערבייה, ערבייה', כאילו שאני פושעת." אלא שמצלמות האבטחה הוכיחו שדווקא גב' אמטיר הייתה זו שפתחה בתגרה. עו"ד בן גביר שייצג בזמנו חלק מ"החשודות" תקף את התנהלות המשטרה והתקשורת. "מן הרגע הראשון טענו שמדובר בעלילה, התמונות שהגיעו לתקשורת היו ערוכות. קלטות תיק החקירה אימתו את גרסת הנערות כי אמטיר פתחה בתגרה והן לא נשארו חייבות והגנו על עצמן."

מאז עברו הרבה מים בנהר אבל הקטינות לא שכחו את האירוע המתוקשר שבין לילה הפך אותן לעברייניות לאומניות. הנערות שכרו את עו"ד דורון ניר צבי והחלו בסדרה של תביעות נגד גופי תקשורת שפרסמו את פניהן ללא טשטוש וקדמו את הגרסה של האשה הערבייה והצלמת יורדן דותן. עיתון 'ידיעות אחרונות' ואתר 'וואלה' שפרסמו את התמונות ללא טשטוש שלמו סכומים נכבדים (עשרות אלפי שקלים) בתהליך גישור. הנערות הגישו תביעה נוספת נגד ערוץ 2 ונגד הצלמת גב' יורדן דותן שהיא פעילת שמאל ובין היתר עבדה בעבר עם ארגוני שמאל וסיקור הסיפור, כך לטענת, עורך דינן דורון ניר צבי, הושפע רבות מהגרסה שנתנה לכלי התקשורת. גרסה שהתבררה כהפוכה מהאמת.

יורדן דותן בריאיון לערוץ 2
 
בעקבות התביעה, פתחה יורדן דותן קמפיין באתר "מימונה" לאיסוף תרומות להגנתה המשפטית. לדבריה יש כאן ניסיון של "השתקה פוליטית של הדיון הציבורי על ידי תביעות סרק". ל'שביעי' אומרת יורדן דותן כי היא לא ידעה שמדובר בקטינות כמו כן, הוסיפה שהיא ספרה את מה שהמצלמה שלה תעדה באותו רגע. "לא הייתה לי כוונה לפגוע באף אחד. באופן כללי אני אדם שוחר שלום. לא קבעתי מי אשם ומי לא אשם אמרתי את מה שראיתי בתמונות שצילמתי. זה מקרה של השתקה קלאסית".

עו"ד ניר צבי המייצג את הקטינות סבור אחרת. "מרגע פרסום התמונות והסבריה של אותה צלמת לתקשורת הואשמו אותן נערות בהאשמות מופרכות שכולן התבררו כשקריות. פניהן נחשפו בניגוד לחוק ושמן נרמס. זו הסיבה שכלי תקשורת גדולים מאוד בחרו לפצות את הנערות על פרסום התמונות שפורסמו בניגוד לחוק ולאתיקה עיתונאית. שמחתי לשמוע שאותה צלמת פעילת שמאל פתחה בקמפיין למימון התביעה כך היא תוכל לפצות את אותן נערות על כל עגמת הנפש שנגמרה להן על ידה".  

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין שביעי

2 comments:

 1. גם צו פיוס שממשיך להחזיק את עלילת הדם כאילו היא אמת
  http://www.tzavpius.org.il/node/5646

  השבמחק
  תשובות
  1. http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache%3Ahttp%3A%2F%2Fwww.tzavpius.org.il%2Fnode%2F5646&btnG=%D7%97%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A9

   מחק