יום חמישי, 23 באוקטובר 2014

בשקט בשקט בעקבות הפרסום החליטו בצלם לעדכן שהתחקירן עאטף אבו רוב מכחיש השואה - פוטר


עאטף אבו רוב, תחקירן בצלם שפוטר, ברגע של אנטישמיות

בתחילת השבוע ביקשתי לברר מה נסגר עם תחקירן בצלם, עאטף אבו רוב, שתועד מכחיש את השואה בדו שיח עם העיתונאי טוביה טננבום. נכנסתי לדיונים שהיו ברשת על הסיפור הזה. אציין שעד לפרסום הכתבה במגזין "שביעי", בצלם לא פרסמו דבר אודות התחקירן אבו-רוב. אוסיף ואומר שלמרות שהתקשרתי פעמיים לארגון ושלחתי מיילים לדוברת שרית מיכאלי בחר ארגון זכויות האדם הנכבד שלא להשיב לשאלותיי.


בכל מקרה, בקול ענות חלושה, פרסמו השבוע כנראה ביום יומיים האחרונים, כי אבו רוב פוטר. בינתיים בצלם לא יצאו בהודעה מיוחדת על כך הם בסך הכול "עדכנו" את סטטוס התגובה ולכן תתקשו למצוא את ההודעה, נכון לעכשיו, בעמודי הפייסבוק ובאתר של בצלם. בתחילת השבוע, בימי ראשון ושני "העדכון" לא הופיע. רק אם תכנסו לעמוד הפייסבוק של לילך סיגן לצורך העניין שם הופיע אותו סטטוס "הודאה באשמה" של בצלם תוכלו לקרוא את התגובה המעודכנת של בצלם. זה נראה כמו ניסיון להחביא את ההתנצלות ולטשטש עקבות.

והאמת זה לא מכובד. העסקתם עובד שהוא מכחיש שואה ופטרתם אותו, מן הראוי ארגון בצלם, שתפרסמו הודעה בולטת או תוציאו הודעה לעיתונות. להחביא את הפרסום שאבו רוב מכחיש השואה פוטר לא מכבד אתכם. יש לציין שמדובר בעובד השני שכבר פוטר או התפטר מארגון בצלם בעקבות השמעת דעות אנטי ישראליות ויהודיות.

הודעת העידכון שתחקירן בצלם פוטר. עודכנה בשבוע האחרון

זו הכתבה שפרסמנו במגזין שביעי השבת. ארגון בצלם כאמור בחר שלא להגיב או להתייחס לשאילתות שנשלחו.


למרות שגם בארגון השמאל הודו כי דבריו של תחקירן בצלם עאטף אבו רוב לעיתונאי טוביה טננבאום מעוררים שאט נפש הוא עדיין ממשיך להיות מועסק. בצלם בחרו שלא להגיב


עאטף אבו רוב הוא תחקירן של ארגון השמאל "בצלם" באזור ג'נין. אבו רוב עלה לכותרות בזכות ספרו של העיתונאי טוביה טננבום, "תפוס ת'יהודי!", שחדר לארגוני זכויות אדם ישראלים ופלסטינים במסווה של עיתונאי גרמני ותיעד את הלך הרוח האנטי ישראלי והיהודי ואפילו אנטישמי שלדבריו קיים בעוצמה חזקה בארגונים אלו.


באחד הקטעים שגם תועדו בוידאו נראה תחקירן בצלם יושב ליד טוביה טננבום ומתפתח ביניהם לבין פלסטיני נוסף דיון על ישראל וגם על השואה. תוך כדי הדיון שאל טננבום את אותו פלסטיני דרך התחקירן "האם הוא זוכר שגם הרגנו אותם?". כשטננבום אומר "הרגנו" הוא התכוון לגרמנים ו"אותם" אלו היהודים. בשלב הזה קפץ תחקירן בצלם ממקומו ואמר כי מדובר ב"שקר".


"זה שקר. אני לא מאמין בזה", אמר עאטף אבו רוב כשהוא מתכוון לשואת היהודים שלדעתו לא הייתה ולא נבראה. בהמשך טען שגם הישראלים יודעים לשקר. "לפעמים הם (צה"ל י"פ) הורגים פה עשרות אנשים בשעה שהם ישנים, ואומרים שזו הייתה התנגדות, ובום. אפילו עכשיו יש מדיה חזקה, והם משקרים".

על הדברים הללו הייתה סערה רבה בעיקר ברשתות החברתיות. צריך לומר שעיתונאים רבים ששיתפו את הדברים הללו בביקורת כלפי בצלם זכו בהתחלה למטר תגובות "שהדברים הוצאו מהקשרם" ומדובר בעוד ניסיון להטיל רפש בארגוני זכויות האדם. כך למשל אפשר למצוא בדיון שהתחולל בעמוד הפייסבוק של עיתונאית גלובס לילך סיון כאשר עובדי בצלם הגיבו בזה אחר זה שדבריו של אבו רוב "הוצאו מהקשרם". 


עם זאת, לאחר שהסרטון המלא של הדו שיח בין טננבום לאבו רוב הגיע גם לבצלם נאלצו האחרונים לקבוע כי אמירותיו של העובד שלהם מעוררות דחיה ושאט נפש. בצלם פרסמו הודעה בפייסבוק: "לפני כמה ימים פורסם קטע וידאו ארוך יותר מהשיחה. אכן, מרבית השיחה שתועדה בווידאו היא תרגום דברים של אדם שלישי. אלא שצפייה בווידאו מעלה כי בניגוד לאמור לעיל, הדברים האמורים לא היו תרגום דבריו של אדם שלישי, אלא נאמרו ישירות על ידי מר אבו רוב. לנוכח זאת, אנו מבקשים לתקן את תגובתנו בנדון אשר ניתנה בתום לב ולהבהיר שאכן עובד בצלם אמר ביוזמתו את הדברים, שאותם אנו דוחים בשאט נפש ובסלידה", נכתב בהודעה מטעם ארגון זכויות האדם. 


אם כן, בצלם אשרו שהם מעסיקים לכאורה עובד שאפשר להגדירו כמכחיש שואה. ולמרות חומרת הדברים ארגון בצלם עדיין ממשיך להעסיק את עאטף אבו רוב. אמנם בצלם פרסמו כי הם "מתחייבים למצות בהקדם את הליך הבירור ובסיומו נפרסם את שיוחלט." אך הדברים הללו פורסמו כבר לפני החגים. בינתיים תחקירן בצלם מכחיש השואה ממשיך לעבוד מטעם ארגון השמאל הישראלי. 


טוביה טננבום, מי שחשף את כל הסיפור הזה, תוהה מדוע "התחקירן הכי טוב של בצלם", כך לדבריו אמרו לו בארגון, עדיין לא פוטר ומדוע לא נגנזו תחקיריו. "בצלם טענו בהתחלה שחדשות 2 הוציאו דברים מהקשרם. הם אמרו שהערוץ לא מעוניין לתת להם את הסרט המלא. ממני, צריך לומר, הם מעולם לא בקשו. כשהוצאתי את הוידאו לאינטרנט הם טענו שהכול בולשיט אבל ברגע ש'הארץ' גם כתב על הסיפור הם הוציאו הודעת הבהרה. אני דרשתי שההבהרה הזו תהיה גם באנגלית. רק שתבין כשאני פגשתי את דוברת בצלם, שרית מיכאלי, היא אמרה לי שהוא התחקירן הכי טוב של בצלם והוא מכחיש שואה. אז כך נראה תחקירן? לא רק שצריך לפטר אותו צריך גם לגנוז את כל הדוחות שלו. אבל זה בצלם ארגון ענק שנשען על 10 תחקירנים פלסטינים. העיקר שהכסף מגיע ואפשר ללכלך על ישראל." 

בקשנו את תגובת ארגון בצלם, האחרונים סרבו למסור הודעה בנושא.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה