יום שישי, 24 באוקטובר 2014

שכונת הר הזיתים: 400 אירועי אלימות (יריות, אבנים, בקתבים, גניבת מציבות) נגד יהודים בחודש אחד. 233 אירועים בוצעו על ידי ילדים ובני נוער ערבים מגיל 6 עד 17

מזרח ירושלים. אין ריבונות
לפני מספר שבועות האשים ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, את השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' באי מתן וגיבוי ואמצעים למשטרה במאבק נגד ההתפרעויות במזרח ירושלים. במכתב ששוגר לפני ראש השנה לראש הממשלה על ידי ברקת נטען כי ההתפרעויות האלימות במזרח ירושלים נגד יהודים ונגד סמלי שלטון מהווים הפקרות שלטונית. "השר ומשרדו אינם מספקים את הפתרונות אל מול גודל האתגר ולא נוקטים צעדים משמעותיים לחיזוק הביטחון ולהשבת הסדר והשקט לירושלים", כתב ברקת, "ופיקוד המשטרה ותושבי ירושלים נותרים חסרי אונים". אל מול המכתב הזה הגיב השר לביטחון פנים בטענה כי מדובר ב"מכתב מתלהם הנובע משיקול פוליטי צר". 


עם זאת, דו"ח שהגיע לידי שביעי המדווח על "אירועים חריגים" שמתרחשים במזרח ירושלים מאשש את טענותיו של ברקת. הדו"ח שהוכן על ידי היחידה לאבטחה במזרח ירושלים עוסק רק במתחם של הר הזיתים והוא מצביע על מגמה חמורה ביותר. בחודש אחד נרשמו מאות אירועי זריקות האבנים ובק"תבים על יהודים וכוחות הביטחון. הדו"ח שמסכם את כל אירועי חודש ספטמבר מצביע על 398 אירועים רק במתחם הר הזיתים. זה כולל אירועי ירי, זריקות אבנים מדי כמה שעות, בקבוקי תבערה לתוך בתים ועל כוחות ביטחון. בין היתר מצויין בדו"ח לא פעם על ניסיונות לחבל ולגזול מצבות, ירי זיקוקים על תושבים יהודים ולוחמי מג"ב, ונדליזם של רכוש יהודי, זריקות של תפוחי אדמה וביצים ובקבוקי צבע. מדי יום בממוצע מתרחשים כ-13 אירועים אלימים נגד יהודים וכוחות הביטחון במתחם הר הזיתים.

מספר האירועים שבהם משתתפים ילדים ערבים הוא גדול במיוחד. אפשר למצוא בדו"ח דיווחים על ילדים בני עשר רעולי פנים שזורקים אבנים. "נזרקו אבנים על הג'יפ מרחבת המסגד שליד המעבר הצר על ידי שני ילדים מקומיים בני 10 – 11 אין נפגעים ולא נגרם נזק, דווח למוקד 100". דיווחים מהסוג הזה מתקבלים כל יום מדי כמה שעות. 233 אירועים שכוללים זריקות אבנים וגם בקבוקי תבעירה נעשו, כך על פי הדיווחים, על ידי נערים, חלקם רעולי פנים, מגיל 6 עד 17. 

מעבר לזריקות אבנים ישנם אירועים אלימים המעלים סימן שאלה גדול על ריבונות המדינה במקום הזה. כך למשל, מדווח כי רעולי פנים שרפו עמוד של מצלמות והם עוצרים רכבים ברחוב לבדוק את זהותם אם מדובר ביהודים או ערבים. באחד האירועים מדווח על התקהלות שנוצרה מסביב למאבטחים שליוו ילדים יהודים בני חמש. אבן נזרקה לכיוונם. כמה ימים אחר כך דווח כי רכב של אבטחה נחסם בכוונה על ידי רכב של אחד התושבים המקומיים ומיד אחר כך הגיע "ילד  בן 13 – 14 שניפץ את השמשה האחורית. אין נפגעים שמשה אחורית מנופצת", דווח. באירוע אחר דווח על 8 בקת"בים שזרקו 7 רעולי פנים על בית בו שוהה משפחה יהודית. "אחד הבקת"בים נפל בחצר איפה שהמשפחה ישבה אך לא נדלק", דווח, "האש כובתה על ידי מאבטחים והמשפחה, אין נפגעים ולא נגרם נזק. דווח למוקד מאה."

המתפרעים לא מסתפקים רק באלימות כלפי התושבים היהודים על פי הדו"ח גם בית הקברות במקום זוכה לטיפול מיוחד. כך למשל דווח על "שני רעולי פנים בוזזים המון מצבות, נזק נגרם ל-15 קברים שנשברו וחמישה קברים נצבעו". 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה