יום שני, 8 בספטמבר 2014

פרופ' ניצה נחמיאס ופרופ' עמנואל מרקס מסבירים מדוע הפך ארגון הסיוע לפליטים אונר"א לאחד הגופים המסיתים ביותר נגד ישראל, המגלגל מיליוני דולרים בשנה ומנציח את שקר הפליטות, ומדוע הוא מזיק גם לפלסטינים?
הטילים שנמצאו מחופרים בבתי הספר ופירי המנהרות שהתגלו בקליניקות של אונר"א העלו מחדש את כתב האישום נגד ארגון הפליטים הפלסטיני. במקרה של מציאת פיר המנהרה בקליניקת אונר"א בחן יונס על ידי כוחות צה"ל, התוצאה הייתה קטלנית במיוחד. כתוצאה מפיצוץ המנהרה שנחפרה בתוך המרפאה התמוטט הבניין על שלושה לוחמי מגלן והרגם. הביקורת הישראלית בעקבות השימוש הטרוריסטי במוסדות אונר"א הייתה קשה. אונר"א פרסמה הודעה בה היא מגנה “בחריפות" את מסליקי הטילים בתחומה בלי לציין את שמו המפורש של ארגון חמאס.

אז מהו אותו ארגון או"ם המדבר בשם הפליטים הפלסטינים שעדיין חיים בפליטותם 66 שנה אחרי מלחמת 48', המתגלה כמשתף פעולה עם ארגון רצחני? כיצד מתקיים ומתפקד הגוף הזה עשרות שנים כמנוע של התביעה הפלסטינית ל'זכות השיבה', בעוד שכל מטרתו המוצהרת היא להסדיר את עניינם של הפליטים?

באותה הודעת גינוי שפרסמו אנשי אונר"א נכתב כי סוכנות הפליטים "תמשיך להקפיד על המדיניות הניטרליות של מתקניה והאיסור להכניס אליהם נשק". כשפרופ' ניצה נחמיאס שומעת באותו משפט את המילים 'אונר"א' ו'ניטרליות' היא בוחרת לצחוק בקול רם. "אונר"א נמצאים בצד של הפלסטינים. לפני הכול מדובר בארגון פלסטיני שנמצא בצד של האויב. אין לצפות מארגון פלסטיני שידאג לאינטרסים של ישראל. הוא דואג לאינטרסים של הפלסטינים. הטעות הראשונה בכל הנושא הזה היא המחשבה המוטעית שמדובר בארגון של האו"ם".

פרופ' נחמיאס מאוניברסיטת תל אביב חוקרת את אונר"א יותר מ-30 שנה, ואין לה ולו מילה אחת טובה להגיד על הארגון הבינלאומי. "מכל זווית שמסתכלים על הארגון הזה אי אפשר למצוא בו דבר אחד טוב. הוא מושחת, רע לישראל, רע גם לפלסטינים, רע לכולם". היא הגיעה לתחום בעקבות עבודת דוקטורט שעסקה בחקר ארגונים בינלאומיים.

“מטרת העל של הארגונים הבינלאומיים היא להפוך את העולם למקום טוב יותר", היא מספרת, “כלומר, עניינם הוא להפוך את חייהם של האנשים לטובים יותר בכל התחומים. שלא יהיה עוני, רעב ומחסור. להילחם במחלות ולקדם חינוך. ההבנה היא שלמדינות יש אינטרסים, אבל הארגונים הלא ממשלתיים פועלים באופן הכי ניטרלי שאפשר ולכן למערכת הזו יש הצלחות רבות. מתוך זה הגעתי לארגון הסיוע הבינלאומי לפליטים פלסטינים, אונר"א. הייתי בטוחה שמדובר בארגון טוב וחיובי, שוחר שלום".

ומה גילית?
“כמו אצל בלעם רק הפוך. באתי לברך ויצאתי מקללת. הארגון הזה דפוק מכל הבחינות. שחיתות, סיאוב, אין וועד מנהל ואין ביקורת. זהו גוף שבמשך שנים מתפקד ככלי ניגוח נגד ישראל וההשלכות של הפעילות שלו פוגעות בישראל ובפלסטינים ובכל ניסיון להגיע להסדר".

פרופ' נחמיאס ופרופ' מרקס: "ישראל תרמה לבעיה" (צילום: ישי פרידמן)

הגולם קם על יוצרו

כדי להבין את הביקורת החריפה של פרופ' נחמיאס היא מבקשת להקדים כמה מילים על “ארגון הפליטים" - צמד מילים שהיא מסרבת לקבל כאמת מוחלטת.

"אונר"א הוקמה בשנת 49' מטעם האו"ם, למען הפליטים הפלסטינים שבאמת היו צריכים עזרה", מסבירה נחמיאס, "מלחמת העצמאות הביאה לכך שהיו כ-800 אלף ערבים שברחו, רבים מהם גרו באוהלים ולא היה להם איפה לגור. המטרה של אונר"א הייתה לטפל באותם פליטים על מנת שתוך כמה שנים בודדות הם ייטמעו ויתערו בתוך האוכלוסייה שאליה הגיעו. אין סיבה שפלסטינים שעברו לירדן, עזה או סוריה לא יתחילו לחיות את חייהם מחדש. הם מדברים את אותה שפה, מאמינים באותו אלוהים כך שהקרבה בין הגלות לאותם פליטים היא הדוקה. בל נשכח שבאותה תקופה אנשים רבים זזו ממקום למקום ונדדו. כך שמטרת הסיוע לפליטים - לסייע להם להמשיך בחייהם - אמורה הייתה להסתיים תוך כמה שנים. והיא אכן הסתיימה באמצע שנות ה-50'. רוב הפליטים גרו במבני קבע. רבים מהפליטים בעזה היו מיושבים".

אז מה קרה?
"ב-53' הגיע מזכ"ל האו"ם השבדי, דאג המרשלד, והוא היה מאוד ממוקד במטרה שלא יהיה יותר אונר"א ולא יהיו יותר פליטים. הייתה לו תוכנית גרנדיוזית של יישוב הפליטים והוא גייס למטרה הזו 300 מיליון דולר, ואנחנו מדברים על שנות ה-50'. זו הסיבה שאונר"א לא התאחדה עם נציבות הפליטים, כולם היו בטוחים שהסיפור הזה נגמר. עד שמדינות ערב החליטו לטרפד כל יוזמה. הליגה ערבית הדפה את יוזמת המרשלד שהייתה אמורה לשנות את חייהם של אותם פליטים, ומאז הסיפור של אונר"א החל להתגלגל וכמו כל מערכת ביורוקרטית היא קיבלה אינרציה וחיוניות משל עצמה. אונר"א לא מתפרקת, היא תגדל ותתפתח לממדים מפלצתיים. תהפוך למעסיק הגדול ביותר בקרב הפלסטינים ולארגון המנגח את ישראל בשיטתיות וארסיות בזירה הבינלאומית".

בשלב הזה, טוענת נחמיאס, מדינות ערב מבינות את הפוטנציאל האדיר הטמון בהנצחת טענת הפליטות הפלסטינית. כל זמן שיש פליטים, אפשר לדבר על 'זכות השיבה' ולערער על קיומה של ישראל ולנגחה. לשם כך יש לשמן כל פעם מחדש את ארגון הפליטים. אונר"א הופכת להיות אחד הגופים החזקים במזרח התיכון בכל מה שקשור לגיוס כספים. בניגוד לעקרונות האו"ם, אונר"א מעניק תעודות פליטות לדור שני ושלישי של פליטי 48' כך יוצא שלפי מספרי הארגון ישנם כ-5 מיליון "פליטים פלסטינים".

"לפי ההיגיון של אונר"א", אומרת נחמיאס, "גם אני וגם אתה נחשבים לפליטים. אני דור שני לשואה ומי שסבתו ברחה מעיראק אזי הוא דור שלישי לפליטות ולכן הוא בהחלט יכול להיות מוגדר כפליט".

אבל אנחנו מדברים על ארגון של האו"ם, נכון? הם לא מבינים שיש כאן בלוף?
“בגלל שאונר"א היה הגוף הבינלאומי הראשון שהוקם על ידי האו"ם לצורך סיוע לפליטים אז הוא הוקם בצורה חפוזה. גם האו"ם עצמו היה חדש באותה תקופה. לכן, תקנון אונר"א מנוסח בצורה זוועתית. למעשה, לא כתוב שם כלום. אין וועד מנהל ואין וועדת ביקורת. הארגון עצמו רשום כחברה של האו"ם אבל הוא איננו ארגון או"ם במובן זה שכל 30 אלף עובדיו הם פלסטינים. אתה יודע שלאונר"א למשל יש קרן פנסיה בשווי מיליארד דולר בבנקים שוויצריים ומי שמחליט על עתידה הוא הנציב של אונר"א? בינתיים אגב, הקרן הפסידה 250 מיליון דולר. לאו"ם כבר אין שליטה על אונר"א. אבל הסיבה המרכזית לחוסר המעש של האו"ם נגד אונר"א היא העובדה שגם באו"ם מעוניינים לנגח את ישראל ולכן תמיד נמצאים אלו שיתנו את הרוח הגבית לפלסטינים".

'תעודת פליט'? מצרך מבוקש

אחת הדוגמאות לחוסר שליטת האו"ם על אונר"א היה ניסיון הנפל של האו"ם להכניס עקרונות של 'תכנון משפחה' לציבור הפלסטיני דרך אונר"א. "בכל העולם האו"ם מתכנן פעולות של תכנון משפחה. בעזה, הריבוי הטבעי הוא הגבוה בכל מדינות ערב. זה לא יאמן. אחד הדברים הבסיסים שהאו"ם מעביר מלבד המלחמה בעוני ובסמים זו סוגיית תכנון המשפחה. אונר"א, למרות הקשר שלהם לאו"ם מסרבים לדון עם הפלסטינים בתחום 'תכנון המשפחה' וכששואלים אותם הם אומרים שמדובר בנושא של דת ובדת הם לא מתערבים". בנוסף לכך יש את סוגיית חומרי הלימוד בבתי הספר שבשליטת אונר"א. המורים מטעם ארגון זה מלמדים את חומרי הלימוד של חמאס. למרבה האבסורד, אמנת אונר"א מתירה לעובדיה המורים ללמד בבתי ספרם כל חומר לימוד שמספקת הרשות השלטת, קרי חמאס.

בפועל, טוענת נחמיאס, אונר"א לא עוסקת בפליטים כי אין פליטים לטענתה. רובם ככולם מיושבים. אז במה עוסקת אונר"א? ובכן היא מסייעת לפלסטינים. בשטח, קובעת הפרופ', אונר"א משמשת מעין רשות מקומית. “השטחים שנמצאים ברשות אונר"א, כלומר אותם ‘מחנות פליטים' בעצם שייכים לאונר"א. בתי הספר, הקליניקות הרפואיות, מוסדות הסעד, אלו למעשה גופים שנמצאים בבעלות אונר"א וגם העובדים שייכים לגוף הזה. הכסף שזורם מתרומות מגיע לאונר"א ולא למוסדות הרשמיים הפלסטיניים".

האבסורד שנוצר מהמצב הזה הוא ש"מחנות הפליטים" ו"תעודת הפליט" הפכו ליעדים מבוקשים לכל פלסטיני. כלומר שכונת סג'עיה, לצורך העניין, שהיא איננה מחנה פליטים, שווה פחות מאשר מחנות הפליטים של אונר"א. מי שיש בידו "תעודת פליט" נחשב כמי שמגיע מסטטוס חברתי גבוה יותר. מי שמסביר את חוסר ההיגיון הזה הוא פרופ' עמנואל מרקס, חתן פרס ישראל ומי שכבר החל לחקור את תופעת הפליטות בשנות ה-60' ובטיימינג מעולה הוא החליט לבקר את עמיתתו פרופ' נחמיאס בדיוק בזמן שראיינתי אותה.

“צריך להבין", אומר פרופ' מרקס בן ה-87, “אונר"א חייבת להיות אנטי ישראלית. היא לא יכולה להיות אחרת. היכולת שלה להנציח את עצמה ולגלגל אליה את מיליוני הכספים היא רק על ידי זה שהיא תתאר את ישראל כמרכז הבעיה".

אבל מדוע תושבי סג'עיה מקנאים בשכניהם ממחנות הפליטים?
פרופ' מרקס: “משום שלתושבי מחנות הפליטים יש תנאי דיור הרבה יותר טובים. הם בעלי הבתים ורבים מהם הקימו בתים עם שלוש וארבע קומות. אונר"א העניקה את הבתים הללו לאותם 'פליטים' והם נעשו בעלי הרכוש. בפועל הם רכשו ומכרו ואפשר לומר שרבים מתושבי מחנות הפליטים היום אינם פליטים בכלל אלא אנשים שקנו את בתיהם מהפליטים והעשירו אותם. פליטי אונר"א אלו המעמד הבינוני של הפלסטינים ומצבם טוב בהרבה מתושבים הגרים בשכונות כמו סג'עיה וא-תופאח".

גם "תעודת הפליט" מקנה הטבות יקרות ערך כמו האפשרות ללמוד בחינם במוסדות אונר"א. "התעודה נחשבת כסטטוס חברתי יקר ערך. זו מעין שייכות למועדון יוקרתי", אומרת פרופ' נחמיאס, "אונר"א משלים את הפלסטינים שיבוא יום וצאצאי צאצאי הפליטים יחזרו ליפו, עכו וחיפה והתעודה תהיה הוכחה לבעלותם. זו הסיבה שאונר"א הם גדולי המסיתים נגד ישראל ומפמפמי 'זכות השיבה'".

את טוענת שאונר"א פוגעת גם ברשות הפלסטינית. כיצד?
"אונר"א מזיקה לפלסטינים. תאר לך שהיה קם גוף בתוך מדינת ישראל והיה מקים בתי ספר וקליניקות כמו רשות שלטונית. בפועל הם מחלישים את הרשות הפלסטינית. ב-93' היה ניסיון בינלאומי להעביר את כל הפעילות של אונר"א לרשות. זה לא קרה. האינתיפאדה השנייה פרצה והרשות לא יכלה על אונר"א. לי אין ספק שהקיום של אונר"א נגס בלגיטימציה של הרשות בעזה וגרם לעליית חמאס. העובדה שמוסדות חינוך ובריאות נמצאים בידי אונר"א לקחה מהרשות כל יכולת להציג הישגים משל עצמה, ודווקא החמאס שיש לו מערכת חברתית ענפה הצליח להתבלט. אגב, יש קולות פלסטינים ברשות שאומרים בריש גלי אנחנו לא רוצים את אונר"א. אנחנו לא צריכים גננת ולא אומנת".

הבעיה לא תתפוגג

לצורך המחשה מספרת נחמיאס על מקרה שבו האיחוד האירופי רצה לבנות בית חולים לפלסטינים, וישראל "ברוב טמטומה", אומרת הפרופ', בקשה שהמוסד יוקם בשטח של אונר"א. "הרשות הפלסטינית הטילה וטו ומה שקרה שבית החולים נבנה והוא עמד חמש שנים ריק בגלל שהרשות לא נתנה לאונר"א לעבוד בו".

מה עוצר את הרשות מלהשתלט בכוח על מוסדות אונר"א?
“ראשית, אונר"א הוקמה לפני הרשות ויש לה ותק, ניסיון וקשרים. ולכן הם מתקשים להתמודד עם אונר"א ונושכים שפתיים כי כל גיוס תרומה של אונר"א זה כסף שהולך לאונר"א ולא לרשות. הם מתחרים זה בזה. העניין הוא שהרשות לא יכולה לבוא ולומר אל תתנו כסף לאונר"א. הם לא יכולים לפעול בגלוי נגד המוסד שמסייע לפליטים. כך שהרשות נמצאת במילכוד טוטאלי. מי שיכול לעזור לה זו ישראל שגם היא עשתה טעויות רבות בסיפור הזה".

מה הייתה הטעות של ישראל?
פרופ' מרקס מבקש את רשות הדיבור בעדינות: “ישראל לא הבינה", אומר פרופ' מרקס בשקט, “אבל גם היא פעלה להנציח את ארגון אונר"א וזו הייתה טעות קשה משום שחשבו שברגע שיש כתובת לפליטים והם מספקים אוכל וחינוך אז אולי הנושא הזה יתפוגג ויעבור מהעולם. התפיסה הזו עדיין קיימת בישראל, משרד החוץ לא זז סנטימטר".

“שאלתי אנשי צבא בכירים", מתערבת פרופ' נחמיאס, "למה אתם משתפים פעולה עם אונר"א הרי זה אחד הארגונים הכי רעילים באזור. והשיב לי קצין בכיר - עם מי את רוצה שנדבר בעזה, עם חמאס? עדיף לדבר עם אונר"א. זה ארגון מסודר, מדברים אנגלית יפה יודעים הנהלת חשבונות. נהדר. אז עכשיו אנחנו תקועים עם מערכת שיש לה מעטפת של האו"ם ובמוסדות החינוך שלה לומדים חומרים בסגנון של 'הפרוטוקולים של זקני ציון'".

אוקי, מה אפשר לעשות עכשיו?
פרופ' נחמיאס: “צריך להפסיק להשתמש במושג ‘מחנות פליטים'. אין מחנות פליטים, אין פליטים הסיפור הזה נגמר. אותו דבר עם עניין ‘תעודות הפליט'. ישראל צריכה להודיע שמדובר בניירות חסרי משמעות. בנוסף לכך יש להעביר את מוסדות אונר"א לרשות ולבטל את הארגון הזה. אפשר להתחיל בשיטת הסלאמי. קודם לבטל את הטריטוריות של אונר"א, אחר כך להעביר את המוסדות ובסוף לסתום את הגולל על הפיקציה שנושאת את שם האו"ם לשווא". 

פרופ' מרקס: “ישראל צריכה להתחיל לדבר על זה ולא להמשיך במדיניות טמינת הראש בחול. אנחנו רוצים לבטל את אונר"א? בואו נתחיל לדבר על כך בריש גלי שאין לה באמת זכות קיום. גם את זה עוד לא עשינו". 

הכתבה פורסמה במגזין שביעי

תגובה 1:

 1. בבקשה, צפו במצגת קצרה שהכנתי, בה אני משווה בין שני הארגונים של האו"ם המטפלים בפליטים. ארגון UNHCR המטפל בכל הפליטים בעולם.
  וארגון UNRWA המטפל אך ורק בפליטים ערבים שנלחמו במדינת ישראל.
  http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/15774960
  ובאנגלית:-
  http://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/15773199

  לאחר שמצגת זו הופצה באינטרנט, ארגון אונר"א מצא לנכון לשנות את הגדרת הפליט המוצגת באתר שלו. לפניכם דף של השינויים שנעשו בהגדרת הפליט של UNRWA בשנים האחרונות. שהוא כשלעצמו נסיון כושל של העלמת ראיות מזירת הפשע של הגזענות הפושעת בחדרי האו"ם.
  http://www.art-gallery-yona.com/Refugees-Definition.html

  השבמחק