יום חמישי, 1 במאי 2014

בל"ד לא לבד: גם ראשת מרצ זהבה גלאון נלחמת בצעירים הנוצרים המתגייסים לצה"ל

חיזוק לבל"ד ולבדלנות הערבית. ראשת מרצ

סוגיית צווי הגיוס בהתנדבות המחולקים לעדה הנוצרית יוצרת פולמוס בתוך החברה הערבית. עד עכשיו, היו אלו חברי בל"ד וחד"ש שהחליטו להתגייס נגד בני העדה הנוצרית שבוחרים לשרת בצה"ל. הטענה של המקטרגים היא שצה"ל מעוניין לפלג את החברה הערבית ולזרוע סכסוכים בין הצדדים השונים.

והנה לאחרונה, הצטרף לקולות הללו ח"כ עיסוואי פריג' ממפלגת השמאל הציונית מרצ.

בריאיון לאראל סגל בערוץ הראשון, כשהוא מתעמת עם שאדי חלול, דובר פורום העדה הנוצרית, חזר פריג', פחות או יותר, על טענות ח"כ באסל גטאס והחבר'ה הטובים מבל"ד וחד"ש שמאז שהסיפור הזה תפס גובה הם פתחו במלחמת מצווה נגד כל דבר שזז לכיוון השתלבות בחברה הישראלית דרך הצבא או שירות לאומי.

הטענה נגד צה"ל, יש לומר,  די מופרכת. צה"ל היה במשך תקופה די ארוכה רחוק מאוד מלסייע לבני העדה הנוצרית בכל מה שקשור לשילוב בצבא. היה כאן מאבק ארוך ועיקש מצד הפורום להיכנס לצבא. והם הצליחו. לבוא ולומר שצה"ל יצא מגדרו לטובת בני העדה הנוצרית זה לא יהיה מדויק. היו קשיים בדרך והם עדיין קיימים. אבל מה כן? המוטיבציה של חברי העדה הנוצרית להשתלב בחברה הישראלית, להתגייס לצבא ולשירות לאומי הייתה כל כך גבוהה שלצה"ל לא הייתה ברירה. זה מהלך שקרם עור וגידים בשנים האחרונות והאמת היא שלקודקודים שם למעלה, בממשלה ובצבא, לקח להם הרבה מאוד זמן להבין את המשמעויות של התהליכים. כך שלבוא ולטעון כאילו צה"ל רוקם מזימה זדונית לפלג את החברה הערבית מבפנים היא לא רצינית.

מה שלא ברור עכשיו זו ההתגייסות של מפלגת מרצ לקולות הבדלנות של בל"ד. יש פה קבוצה גדולה מאוד שרוצה לקחת חלק בחברה הישראלית וח"כ עיסוואי פריג' סבור שצריך לשים מקלות בגלגלים למהלך הזה. מה מפריע לו שצעירים נוצרים יתגייסו לצה"ל ולשירות לאומי? מדוע הוא מאויים כל כך מזה שערבים רבים ונוצרים בוחרים ללכת כתף עם כתף עם צעירים יהודים? האם מפריע לעיסוואי פריג' שדרוזים מתגייסים לצבא? ובדואים שמשרתים בצה"ל?

לתומי חשבתי שזו רק דעתו של ח"כ עיסוואי פריג' שהוא היחיד במרצ שהתבטא בעניין עד עכשיו. אך מתברר שכל המפלגה עומדת מאחורי פריג'. שלחתי שאילתות לכל חברי הכנסת ממרצ, המפלגה שחרטה על דגלה להתגייס לטובת כל המגזרים והמיעוטים בחברה הישראלית, כל זאת ועוד בתנאי כנראה, שהם לא מתגייסים לצה"ל. דוברת המפלגה, איה, שלחה לי את תשובתה של ראשת מרצ, זהבה גלאון ולדבריה כל חברי הכנסת ממרצ תומכים בעמדה זו:

"הוצאת 'צווי ההתנדבות' של משרד-הביטחון הוא ביטוי נוסף למדיניות הימנית הקיצונית של ממשלת נתניהו. כך גם ההצעה הגזענית של חבר-הכנסת יריב לוין, שעברה בקריאה טרומית בכנסת, שנועדה לפלג בין הערבים הנוצרים והערבים המוסלמים, בשיטת הפרד ומשול, ומחלחלת מהכנסת לפיקוד צה"ל. אין לנו שום בעייה עם צעירים נוצרים, המבקשים באופן וולונטרי להתגייס לצה"ל. יש לנו בעייה עם כך שמדובר בצעד אנטי דמוקרטי מובהק, החותר תחת עקרונות השוויון וחופש המצפון, שבינו ובין עידוד גיוס אין כל קשר. בנוסף, זוהי התערבות של הצבא בסוגיות פוליטיות וכל מטרתה היא לפלג בין אזרחיה הערביים של ישראל, שגם כך מופלים ומקופחים תחת ממשלה זו כעניין שבשגרה".

במשך שנים צה"ל היה מעורב בסוגיה הפוליטית של גיוס החרדים וישיבות ההסדר שם זה היה בסדר. אבל כשצעירים נוצרים רוצים להתגייס לצבא ומקבלים צווי התנדבות, התנדבות! אף אחד לא מגייס בכפייה, כאן זו כבר התערבות פוליטית גסה שעניינה לפלג ולרסק את החברה הערבית. איך קרה שמפלגת השמאל הציונית מרחיקה מיעוט שמעוניין לשאת את האלונקה של השוויון בנטל? בכלל, יש לומר, לא נשמע קולם של חברי מרצ בכל מה שקשור להתקפות, האיומים וההסתות נגד בני העדה הנוצרית התומכים בגיוס לצבא. יש במדינה הזו עוד כמה מקרים קשים של תגי מחיר. 

מהסיפור הזה יוצאת המשוואה הבאה: אם אתה מיעוט במדינת ישראל, מרצ יהיו מוכנים לדבר בשמך ולהילחם על זכויותיך. כל זאת ועוד בתנאי אחד: אסור לך להיות ציוני.

אם אתה מיעוט ציוני אתה יכול לשכוח מהסימפטיה של גלאון וחבריה. 


5 תגובות:

 1. הזוי. לא מאמין שזו מרצ שלי.

  השבמחק
 2. אני חברת מרצ, וידוע לי כי במרצ הדעות חלוקות בנושא, אך יש בינינו רבים מאוד התומכים במהלך ובשילוב נוצרים דוברי ערבית (כמו גם דוברי ארמית ושפות אחרות) - לגיוס בצבא ובשרות לאומי :-)

  השבמחק
  תשובות
  1. את ציונית שלומית? אם כן מדוע את חברה במפלגה אנטי ישראלית ואנטי ציונית????

   מחק
 3. אני לא מבין את עניין ה"מרצ שלי". מנהיגת מר"צ טוענת נגד משלוח צו התנדבות (!) לצה"ל לנוצרים. חברי מרצ תומכים בקו אנטי-ישראלי זה.

  אני מבין שפעם מרצ הייתה שמאל ציוני. אבל היום היא מפלגת שמאל פלסטינית יותר מישראלית. מדוע לא להמציא שמאל אחר, ציוני, מפא"יניק, או להצביע לשמאל אחר, במקום להתמלא נוסטלגיה למרצ כפי שהיא איננה, ולא מהיום.

  השבמחק
 4. מעניין מה תהיינה התשובות של ח"כי מפלגת העבודה. אני חושש שלא שונה בהרבה.

  השבמחק