יום חמישי, 27 במרץ 2014

ברהט מסלקים את בנות השירות הלאומי


ראש עיריית רהט טלאל אלקרנאווי. האם הוא מסכים למעשיו של סגנו, ד"ר הוזייל?

תלונות נגד סגן ראש עיריית רהט ד"ר עאמר הוזייל: סילק באיומים בנות שירות לאומי מגנים בעיר; מנכ"ל מנהלת השירות הלאומי: "לפעול בכל האמצעים נגד התופעה". עיריית רהט: "המתלוננים לא קבלו את אישור העירייה"


לידי שביעי הגיעו תלונות מארגוני שירות לאומי נגד סגן ראש עיריית רהט, ד"ר עאמר הוזייל. לפי התלונות סגן ראש העיר הבדואית עובר בין גני הילדים בעיר ודורש לסלק את בנות השירות הלאומי. בנוסף לכך, נטען כי הוזייל מפעיל לחץ על גננות ובעלי תפקידים בעירייה להוציא את בנות השירות הלאומי. ראש מנהלת השירות הלאומי, שר שלום ג'רבי, מיהר לשלוח מכתב לראש עיריית רהט שיפעל לטובת בנות השירות הלאומי הפועלות בקהילה. 

במכתב שהגיע לידי שביעי כותב יורם כמיסה, יו"ר העמותה לשוויון חברתי המפעיל את המתנדבות, כי הוא קיבל תלונות חוזרות ונשנות על פועלו של ד"ר הוזייל נגד בנות השירות הלאומי. "בשבועות האחרונים מתנדבות השירות הלאומי של העמותה לשוויון הפועלות ביישוב רהט מופעלת כנגדן מערכת הסתה". כמיסה כותב כי סגן ראש העיר שלח מכתבים לכל הגננות ברהט - "להפסיק את שירות המתנדבות". ובהמשך המכתב: "הוא מפעיל איומים נגד בנות וכל זאת מסיבות לאומניות פוליטיות. כמו כן, עובר ד"ר הוזייל בגנים ומוציא את המתנדבות מפעילותן בגנים. זה יוצר אווירה לא נעימה ומפחידה".

בנוסף, כמיסה הציג סמסים ואימיילים ששלח ד"ר הוזייל לגננות ובעלי תפקידים ברהט. בחלק מהם נכתב כי במסגרת סיורים שערך סגן ראש העיר בגנים הוא גילה למורת רוחו נוכחות של בנות שירות לאומי. "אני חוזר שוב על אותה עמדה ומדגיש את התנגדותי", כתב הוזייל, "כל מורה שתאפשר או תפעיל מתנדבת במסגרת הגן תישא בתוצאות עמדתה ותיענש על כך. לא תהיה שום עמדת פיוס באמצעות קרובי משפחה או מכרים לא מפקחת ולא מורה. זו היא עמדתי הברורה והיא מחייבת את כולם", כתב וחתם על המכתב ד"ר הוזייל.  כמיסה ביקש חוות דעת משפטית לאור מעשיו של סגן ראש העיר ובנוסף לכך דרש כי בנות שרות שסולקו מעבודתן וכתוצאה מכך נאלצו להעדר ייחשבו להן אותם ימים כימי פעילות.

כאמור ראש מנהלת השירות הלאומי שלח מכתב לראש העיר, טלאל אלקרנאווי, ודרש את התערבותו. "לאור חומרת הדברים", כתב ג'רבי, "אבקש את התערבותך הדחופה ואת בדיקתך האם יש אמת בטענות ובדברים שהצגתי לעיל. אם הדברים נכונים, הרי שמדובר בעבירה על החוק ועל רשות השירות הלאומי-אזרחי לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי להפסיק תופעות אלה. אציין כי המתנדבות הפועלות ברהט פועלות ומסייעות לתושבי הקהילה המקומית, ולעבודתן ערך רב וחשוב ותרומה לחברה ולקהילה המקומית".

להטיל סנקציות על רשויות מקומיות שמתנכלות למתנדבי השירות הלאומי. ג'רבי
תופעת האיומים נגד בנות שירות לאומי ומתגייסים לצה"ל בקרב בני מיעוטים היא תופעה ידועה. לא מזמן נערך כנס נרחב מטעם מנהלת השירות הלאומי בכרמיאל לשם הגיעו אלפי צעירים מהמגזר הערבי שהביעו עניין בשירות לאומי. עם זאת, מחוץ לכנס התקיימה הפגנה של צעירים לאומנים שקללו וירקו על באי הכנס. לאחרונה הניח יו"ר המנהלת שר שלום ג'רבי על שולחנו של ראש הממשלה תכנית להטיב עם רשויות מקומיות שמעודדות שירות. ומאידך, סנקציות נגד רשויות במגזר הערבי הרודפות ומתנכלות לצעירים וצעירות הרוצות לקחת חלק בשירות הלאומי. 

בעיריית רהט מאשרים כי אכן הייתה התנגדות להמצאות בנות שירות לאומי אך לא מסיבות אידיאולוגיות אלא משום שהדבר נעשה שלא בתיאום.  "ד"ר עאמר אלהוזייל אחראי על מערכת החינוך בעיר רהט, כל דבר  הבא בתיאום עם העירייה  יכובד, וכל דבר בלי התיאום עם העירייה והממונים והאחראים יסורב. עיריית רהט אחראית  בתחום השיפוט שלה, והמתלוננים לא קיבלו אישור העירייה והאחראים על החינוך בה", נמסר מטעם העירייה.

*הכתבה תתפרסם במגזין "שביעי"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה