יום רביעי, 5 במרץ 2014

נעמי חזן מתמוגגת מהלחץ הבינלאומי על ההתנחלויות, אבל BDS על ישראל זה כבר לא "אפקטיבי פוליטית"; למה גברים מעכבים את השלום? מי אמר על גדעון לוי שלא היה נזק כמותו למחנה השלום? וקק"ל מאיימים על זוכרות

השפעה מדהימה של החרם נגד הכיבוש. נעמי חזן
נעמי חזן, לשעבר נשיאת הקרן החדשה לישראל, העבירה לאחרונה שיחה לתומכי מפלגת מרצ בארה"ב. השיחה הגיעה אלי - כמה נחמד. מצ"ב כמה תובנות מעניינות שהשמיעה חזן באותה שיחה. 

ראשית, חזן טוענת כי ישנו שינוי משמעותי ביחס "למאבק בכיבוש" והוא שסוף סוף מחרימים את הישראלים בעולם. אם כי היא מסייגת את הדברים ביחס להתנחלויות ולכיבוש. כלומר זה נשמע אפילו שהיא מבסוטית לגמרי מזה שיש לחץ כלכלי על ישראל בעניין הכיבוש כי רק הצעדים הללו יגרמו לישראלים להיכנע לשלום. מצ"ב דבריה של חזן:


"עד עכשיו ישראל והישראלים לא שלמו מחיר על הכיבוש. אני חושבת שזה השתנה בחודשים האחרונים לרוב כתוצאה מהחלטות הארגונים באירופה, איגודים, חברות שמסרבות לעשות עסקים עם התנחלויות או עם כל ארגון שעובד מעבר לקו הירוק. האפקטיביות של הפעולה הזו מדהימה. קודם כל בקהילה העסקית בישראל. אם נסתכל על היוזמה של אנשי העסקים BTI תוכלו לראות בבירור שהם מקבלים את המסר שהמצב מדרדר וישראל תשלם מחיר אם לא יהיה הסכם. במילים אחרות הם מראים שהעתיד של הכלכלה הישראלית קשור עם תהליך השלום. זה דבר שלא ראינו בעבר. 


"בעבר בדרום אפריקה בשנות ה-80 הייתה קבוצה של אנשי עסקים לבנים שהבינו שהמשך שלטון האפרטהייד ימוטט את הכלכלה הדרום אפריקאית והם היו אלו שהפעילו לחצים על השלטון הלבן לשנות דברים. אנחנו רואים דפוס דומה. אבל כאן יש אלמנטים של ארגונים שמגיעים מלמטה משום שהמצב הכלכלי בישראל לא טוב. הוא בייחוד רע לצעירים. ואחרי המחאה החברתית בקיץ-2011 הם מאוד מעורבים בכל מה שקורה במדינה. עכשיו, באופן בלתי נמנע, אם המצב הזה ימשך בקרב קהילת העסקים ובקרב צעירים משכילים שאינם יכולים לחלום על קניית דירה זה יהיה כוח עצום בשביל להתקדם קדימה.

עוד טענה נעמי חזן כי התקווה לשלום תגיע מציבור הנשים. לפי סקרי עומק שבדקו בארגוני הקרן החדשה המצב על הפנים בקרב גברברי ישראל שמעדיפים ערכים שמרניים על פני ערכים ליברליים.  

"לאחרונה עשינו מחקר במכון ון ליר בירושלים. בדקנו את הערכים הפוליטיים של גברים מול נשים. ומצאנו שאם שואלים ישראלים מהו הערך הכי חשוב -  40 אחוז מהנשים אמרו 'שלום'. רק 25 אחוז מהגברים אמרו שלום. הערך השני שהכי חשוב לנשים הוא 'דמוקרטיה'. 27 אמרו דמוקרטיה אם נחשב את זה ביחד שני שליש מהנשים חושבות ששלום ודמוקרטיה הם ערכים חשובים שהן היו מעוניינות לקדם. אם שואלים גברים מה הערך השני הכי חשוב לך 40 אחוז מהם אמרו 'מדינה יהודית'; אצל נשים רק 24 אחוז חושבות כך. נשים יכולות לעשות שינוי משמעותי".

עוד בדיקת עומק שציינה נעמי חזן מתייחסת לתפיסות הפוליטיות של אזרחי ישראל בהתאם לאמונות הדתיות שלהם. מסתבר שעל פי הנתונים שיש לחזן בידיה, מי שהוא דתי יותר הוא "בעייתי" יותר.

"המפתח להבנת מפלגות לא דמוקרטיות בישראל - ככל שאתה יותר דתי כך אתה יותר ימני. אם אתה יותר חילוני תמצא את עצמך לכיוון המרכז ושמאלה. הקולות הותיקים הם הרבה יותר פרוגריסביים מאשר קולות צעירים. ואותו דבר לגבי נשים שהן הרבה יותר מתקדמות מגברים".

ואי אפשר בלי קצת BDS. כידוע, הקרן החדשה, מאז שאנשי "אם תרצו" נכנסו בה בכל הכוח, שינתה מגמה וכיום היא איננה מזרימה כספים, ודאי ברמה ההצהרתית לארגונים התומכים בחרם על מדינת ישראל. חזן נשאלה על עמדתה ביחס לחרם והאמירה שלה הייתה שפוליטית מדובר במהלך שרק יחזק את הימין. 

"אני חושבת שתנועת הבי די אס היא אמביוולנטית ביחס שלה ללגיטימציה של מדינת ישראל. ישנם  כאלו המתנגדים לישראל ומשתמשים בבי די אס על מנת לפגוע בישראל וישנם כאלו שמשתמשים בחרם נגד ישראל כאמצעי לחץ אחרון. בגלל האנטישמיות, מבחינה מעשית, בי די אס על ישראל יכול רק להטות את רוב רובם של הישראלים לנוע בכיוון הלא נכון. זה לא מעשה פוליטי אפקטיבי. תמצאי הרבה שמאלנים שמתנגדים לחרם לישראל. זה לא נכון לגבי חרם על התנחלויות, עסקים ופעילות כלכלית שקשורה לכיבוש. בחודשים האחרונים נראה שארגונים באירופה ששדרו את הבי די אס נגד הכיבוש וההתנחלויות הם אפקטיבים; הם מעבירים מסר פוליטי ברור ומבחינות רבות אפשר להסביר זאת כאינטרס של ישראל כי הן מגינות על ישראל. מהסיבה שהן מבדילות בין הכיבוש הלא לגיטימי למדינת ישראל הלגיטימית".

-קק"ל נגד זוכרות

לקק"ל נמאס מהמשחקים של עמותת זוכרות. אז הם החליטו לאיים עליהם בתביעה אולי זה ירגיע את נאמני הנכבה להירגע קצת עם הקמפיין של "קק"ל החדשה". לדעתי לא יזיז להם אבל מה זה משנה. 

קצת רקע למי שלא מבין על מה מדובר:

עמותת זוכרות, הפועלת להנציח את הנכבה הפלסטינית במרחב הציבורי בישראלי ודוגלת גם בזכות השיבה, החלה לאחרונה בקמפיין פארודי על קק"ל. פעילי העמותה הקימו אתר ששמו "קק"ל החדשה" אותו מפעיל בחור בשם "רפי שטנדל" - עיוות שמו של אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, דהיום. שטנדל, הלא הוא פעיל עמותת זוכרות, מעוניין בהנצחת הנכבה באתרי קק"ל ברחבי הארץ. לא תאמינו, אבל זה לא הצחיק את החברים של שטנצלר וזה מה שהם ששלחו לשטנדל וחבריו: 


- מי אמר על גדעון לוי: "אין אדם שמייצר נזק יותר גדול ממנו למחנה השלום"? 

תשובה: איש הפרסום אילון זרמון. 

לא בא לו טוב גדעון לוי. זרמון (צילום: Moshe Ewan ויקי)

זרמון שהיה אחראי לקמפיינים בין השאר של תנועת "דור שלום" לאחר רצח רבין, אהוד ברק כשנבחר לראשות הממשלה ומפלגת מרצ בבחירות 2006, מבקר לאחרונה באופן קבוע את השמאל הישראלי שקופץ בהתלהבות על קמפיין החרם נגד ישראל ולא שם לב, כך טוען זרמון, שמדובר ב"אנטישמיות חדשה".

את הביקורת של איש הפרסום הוותיק נגד השמאל אפשר למצוא מדי יום ברשתות החברתיות, שם מעלה זרמון מדי יום ביקורת נוקבת על התלהבות השמאל הישראלי מקמפיין ה-BDS. "החרם הוא שנאת יהודים", כתב לאחרונה זרמון וזעם על הישראלים שמחזקים את הלחץ הבינלאומי על ישראל. "יש בינינו שחושבים שאם יתחנפו לאותם שונאים הם לפתע יאהבו אותם. כמו אז גם היום, הם לא יודו שכך הדבר אלא ימצאו תירוץ שמשהו בנו לא בסדר. כמו אז גם היום, הם לא מבינים שחנופתם היא לא יותר מחולשה גלויה ולא מוערכת. כמו אז גם היום, עד שהם לא יחטפו יריקה מרה בפנים הם לא יבינו שאם לא נתנגד בכוח לתופעה החדשה והבזויה הזו, היא תלך ותתעצם".

הביקורת מופנית גם לאנשי שמאל בולטים כמו העיתונאי גדעון לוי. "אחרי כל מאמר שלו, אני מבין שגדעון לוי הוא יהודי יהיר, שמתייחס לערבים כמו שטבעוני מתייחס לחיות. פטרוני ומתנשא. לחבריי הערבים, שרואים איך הוא מציג אותם כמסכנים חסרי ישע, בא לזרוק אותו לים". ובשיחה עם שביעי, אומר זרמון, שעיתונאי 'הארץ' הלוחמני "מייצר נזק למחנה השלום יותר מכל אדם אחר. הוא עובד על אוטומט".

אז מה קרה לקמפיינר של השמאל? האם הוא החליף צד? זרמון אומר לשביעי שהוא נשאר שמאלן מאז ולתמיד אלא שהוא כועס על מחנה השלום שמנצלים את החרם העולמי על מנת לקצור הישגים פוליטיים. "אי אפשר להיות אטום למה שמתרחש", אומר זרמון לשביעי, "ההתניות הפבלוביות של גוש השמאל שהוא מריע לכל דבר שהוא נגד מדינת ישראל ובעד חרמות זה הנזק המתמשך של המחנה הזה לאורך השנים".

"אי אפשר לקבל כל אמירה אנטישמית בשם המאבק בכיבוש", ממשיך זרמון, "זו טעות קלאסית של העם היהודי. כך היה גם בתקופת השואה כשירקו עלינו וחשבנו שמדובר בגשם. הדבר שהכי פוגע בנו כרגע זו לא הקריאה לחרם אלא העובדה שיש בנו תכונה שלא מאפשרת לנו לראות את המציאות נכוחה וזה נובע מתוך גישה חולנית של חנפנות יהודית פרובינציאלית לכל דבר שעושה קולות של כוח".

בעמוד הפייסבוק של זרמון יש לא מעט ביקורת עליו מצד עמיתים למחנה. חלקם מאשימים אותו ב"חיפוי על ההתנחלויות". זרמון סבור שמדובר בצביעות. "החרם על מדינת ישראל הוא חרם על מדינת ישראל. הם לא קוראים לחרם על ההתנחלויות אלא זה שיווק של הפעולה הזו בעולם. אנשי החרם בהגדרה של המצע שלהם רוצים להחרים כל דבר שקשור למדינת ישראל. זה חרם יהודי קלאסי כמו בתקופת השואה. אין כאן באמת פוליטיקה. גם ארגון זכויות האדם אוקספם אינו קורא לחרם על מקומות אחרים בעולם ששם מתרחשים דברים מזעזעים הרבה יותר. זה גוף חד סיטרי, חד צדדי, שלאחרונה אגב מתברר שהם תורמים לארגוני טרור. הגיע הזמן שהשמאל, הימין וכולם יפסיקו לעבוד על אוטומט". 

*פורסם לראשונה במגזין שביעי 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה