יום רביעי, 26 בפברואר 2014

האם הקב"ה הביא לעולם את התות כדי שנסבול ממנו? או מה קורה כשפקידי הרבנות מחמירים יותר מהרבנים הראשיים


הראשון לציון הרב יצחק יוסף
לא מזמן שמעתי שיעור של הראשון לציון הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף. ראשית, לפני שנדבר על הרבנות הראשית, יש לומר שהרב הראשי הספרדי מעביר שיעורים בצורה נפלאה. תענוג לשמוע את הראשון לציון. הוא העביר שיעור הלכתי מורכב, בקלילות עם לא מעט מקורות והרבה הומור. באופן אישי קשה לי להחזיק בשיעורים הלכתיים המרובים בפרטים ופרטי פרטים אבל בשיעור הזה למדתי ונהניתי. אז מומלץ, הראשון לציון מעביר שיעורים מדי מוצאי שבת כמו אביו מרן עובדיה יוסף זצ"ל.

בכל מקרה, לא לשם כך התכנסנו. העניין הוא החומרות שהרבנות הראשית מערימה על עצמה ועלינו. באותו שיעור דיבר הראשון לציון על הנטייה של אוהבי החומרות. מי שלא יודע את ההלכה, הסביר הרב הראשי, אוהב להרבות בחומרות כרימון. מי שחי בספקות מרבה על עצמו איסורים ועל ידי כך פוטר את עצמו מהתמודדות הלכתית. דוגמאות לדבר, הביא הרב יוסף מתחום בדיקת התולעים. 

באותו שיעור הסביר הרב יוסף על רבנים חובבי חומרות שמחשש לתולעים פסקו לחצות גרעיני חמניה. אולי יש תולעת ערמומית בפנים. הרב הראשי לגלג על פסיקה זו ואמר ש"אין ביטול תורה גדול מזה". ואז הגיע הנושא של התותים. סוגיה שעוררה הרבה הדים בעבר כי היו כאלה שאסרו לאכול תותים מחשש לתולעים המתחבאות להם מאחורי הנקודות השחורות של התות. 

מחמירים במקום שההלכה לא דורשת. הנדון: תות

גם כאן סיפר הרב יוסף על דרכו של אביו לבדוק את הפירות האדומים והמתוקים: לשטוף הייטב, לחתוך את החלק העליון של התות עם טיפ טיפה מהפרי, לחצות לשניים ולהתענג. 

 פשוט וקל וכך באמת נהגו דורות של יהודים באוכלם מהתותים. אבל ברבנות הראשית לא מדריכים, לכאורה, כהוראת הרב הראשי לישראל. 

הנה מופיע לו עדכון כשרות שיוצא מדי שבוע ובו דברי הסבר ואזהרות על אכילת התותים. בעדכון הכשרות מפנים אנשי הרבנות הראשית לסרטון של ארגון כושרות כיצד יש לבדוק את התות. הסרטון של ארגון כושרות מראה כיצד יש לבדוק את התות. האם כמו שמנחה הרב יצחק יוסף? לא, ולא, ולא.

ובכן הצטיידו לכם במברשת שיניים וסבון כלים לפני שאתם אוכלים את הפרי המתוק והיכונו לצחצוח הפרי והשמדת תולעיו. אכן כן, ארגון כושרות מסביר שיש לצחצח עם מברשת שיניים את התותים וזה אחרי שהם נשטפו ושרו במי סבון כלים.

רוצים לאכול תות? מברשת שיניים וסבון בבקשה. מתוך הסרטון של כושרות

לא כך סובר הרב הראשי הספרדי הרב יצחק יוסף. וממה שאני שמעתי גם לא הרב האשכנזי לישראל. הגשתי שאילתא לרבנות הראשית והנה זה פלא ברבנות הראשית הודו: לא זוהי ההוראה המעשית לעם היושב בציון בעניין התותים. 

כך נמסר מהרבנות הראשית: "אכן, הנחיות הרבנות הראשית בעניין בדיקת תותים לנגיעות חרקים אינן כוללות שימוש במברשת שיניים. הסרטון שצורף לעדכון הכשרות הוא מטעם ארגון כושרות ובאחריותו. הסיבה לצירופו לעדכון אינה ההנחיות שבסופו, אלא הצילומים בתחילתו הממחישים בצורה עוצמתית את בעיית הנגיעות בתותים. את הנחיות הרבנות הראשית בעניין ניתן למצוא בקישור זה. הקובץ אליו מפנה הקישור נגיש בקלות בעמוד 'נהלים' באתר הרבנות הראשית".

עם זאת, גם לפי נהלים אלו שפורסמו בקישור ששלחה הרבנות נכתב כי יש לקלף קליפה דקה מהפרי על מנת לצאת מהספק של התולעים והכנימות. שוב נאמר, לא זוהי הנחייתו של הרב הראשי לישראל אלא חומרה נוספת. 

שורה תחתונה: בתוך הרבנות הראשית ישנם פקידים. פקידי הרבנות הראשית חלקם אחראים על תחומים שונים בכשרות. ככל הנראה, וכך הוסבר לי על ידי כמה רבנים שבקיאים מאוד בתחום, יש פער בין הפקידים לרבנים הראשיים. אם יש פקיד שסבור שיש להחמיר בעניין מסוים אז בעדכון הכשרות תופיע החומרה הזו ומשם תועבר לעם היושב בציון. העובדה שלא כך חושבים הרבנים הראשיים לא רלוונטית. הפקידות ברבנות הראשית, כמו הפקידות במשרד האוצר מנהלת עולם משלה. כך במקום לאכול תות טעים למאכל, צריך להצטייד במברשות וסבון כלים. בקיצור להמאיס את אכילת הפרי. האם הקב"ה נתן את התות כדי שנסבול ממנו? 

תגובה 1:

  1. אמת ויציב ונכון. אנחנו פועלים לתיקון הבדיחה העצובה. הרב משה ביגל

    השבמחק