יום רביעי, 4 בדצמבר 2013

בעקבות הפרסום: מכינת עלי הורידה מהרשת את שיעורו של הרב סדן בו אמר ש"ההסדר מזלזלים בצבא"

הוריד את השיעור? הרב סדן (צילום: ערוץ אורות)


במגזין השבת "שביעי" פורסם בעלון האחרון ציטוטים מתוך שיעורו של הרב אלי סדן, ראש המכינה והישיבה בעלי, בעניין ההבדלים בין ישיבות ההסדר למכינות. הסיפור הזה שגרר מספר פולואפים (כאן, כאן וכאן) גרם לישיבות ההסדר לעמוד על הרגליים האחוריות ולהחזיר מלחמה. הרב זאב קרוב, דובר איגוד ישיבות ההסדר, הגיב בחזרה, כמו כן מספר רבנים מההסדר פרסמו מאמרים המגנים את דבריו של ראש המכינה והישיבה בעלי.

בעלי החליטו להתמודד עם הביקורת במחיקת הסרטון. השיעור של הרב סדן ירד מהרשת. בגדול יש לי אותו שמור איפשהו על המחשב כך שמי שממש רוצה לשמוע את הדברים - דברו איתי: ishaydavid@gmail.com.
 זו הכתבה שפורסמה בשביעי:

ראש המכינה הקדם צבאית בעלי, הרב אלי סדן, התייחס לאחרונה להבדלים בין ישיבות ההסדר למכינות. בשיעור שהעביר לאחרונה נשאל הרב סדן על ידי אחד התלמידים האם אין דגש רב מדי לצבאיות בתוך המכינה. 


בתחילת התשובה אמר הרב סדן שהוא הפסיק להילחם ב"סטיגמות" שמושלכות על המכיניסטים שכביכול כל מה שמעניין אותם הוא צבא ושירות קרבי. "ניסיתי להילחם בתופעה הזו הרבה שנים והרמתי ידיים. זה כמו שיטפון, אנשים אוהבים ליצור סטיגמות על דברים שהם לא מכירים", הסביר הרב סדן.


עם זאת, לגופם של דברים, קבע הרב סדן כי הסיבה שיש דגש חזק מאוד על הצבא בתוך המכינה בניגוד לישיבות הסדר היא העובדה שתלמידי המכינות מתעתדים לעשות שירות משמעותי ולא "שירות מהצד" כמו ההסדרניקים.


"מי שעושה הסדר עושה 14 חודש", השיב הרב סדן, "הצבא לא תופס אצלו מקום הוא רק עובר מסלול וחוזר ללמוד. אבל מי שהולך ל'צבא בגדול', להרבה שנים, ליחידות מסוכנות, זה מעסיק אותו. ותגידו מה שתגידו. צבא זה לא משהו כזה 'מהצד'. אם אתה מחליט לעשות צבא מהצד אז בסדר, בהסדר עושים צבא מהצד. הצבא לא מעסיק אותם. מעסיק אותם החיים כי הם מתחתנים בתוך ההסדר והצבא זה רק 'מה חובתי' אז הוא לא תופס מקום והם ממשיכים הלאה. אך אדם שהולך לשרת הרבה שנים בצבא, ביחידות מסוכנות, הולך למקומות מסוכנים והולך לעשות מאמצים פיזיים לא רגילים, לא נורמליים ולא טבעיים זה מעסיק אותו וצריך לחזק אותו. צריך לתת לו אנרגיות".


בהמשך השיעור אמר הרב סדן כי הוא מעריך את ישיבות ההסדר בכך שהן "תרמו תרומה חשובה לבנייה התורנית של הציבור הדתי לאומי" וכי העובדה שהיום יש עולם של תורה ציוני דתי וגם לבעלי הבתים יש "תודעה של תורה" נובעת מפועלן של ישיבות ההסדר. עם זאת, אמר הרב סדן יש לו "רק בעיה אחת" עם ישבות הסדר והיא "הזלזול שהם מזלזלים בצבא".


בהקשר זה סיפר הרב סדן על "ראש ישיבה מפורסם ותלמיד חכם גדול" שסיפר לתלמידים בתיכונית שההסדרניקים תורמים יותר לביטחון בגלל היותם חיילים איכותיים יותר. "הוא הסביר שמי שלומד בישיבת הסדר הוא אדם הרבה יותר איכותי ולכן למרות שמדובר בשירות קצר, אך שירות של 14 חודש של 'אדם איכותי' זה תורם הרבה יותר לביטחון מדינת ישראל מאשר שירות של שלוש-ארבע שנים של אנשים פחות איכותיים. רציתי לקבור את עצמי", אמר הרב סדן על הדברים והסביר כי בעניין ההכנה התורנית לצבא, אין הבדל ממשי בין הסדרניקים למכניסטים


"מי הולך לצבא בהסדר?", הסביר, "אדם שלמד שנה או שנה וחצי ואז הוא מתגייס. במכינה רובם מתגייסים אחרי שנה וחצי שנתיים. הם מגיעים עם אותו רקע תורני. אז איך ההוא שעשה מסלול וחזר לישיבה תורם יותר מזה שהלך לפיקוד ולמבצעית וההוא שנמצא ברובעית ועושה קו אימון-קו אימון ותופס את רוב הנפח של הביטחון השוטף אבל אין לו את הטייטל של 'בוגר הסדר'? לא ידעתי מה להגיד לתלמידים האלה, שעשו מהם צחוק?"


"אני לא מזלזל בישיבות ההסדר", אמר הרב סדן בסוף דבריו, "רק לגבי מי שצריך ללכת לשם יש לי כמה הערות לומר".  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה