יום חמישי, 21 בנובמבר 2013

מדוע סברה השופטת כי הפרקליט שי ניצן לוקח את המאבק נגד מתנגדי ההתנתקות ב"אופן אישי מדי"? פעילי הבית היהודי בירושלים ביקשו להוציא את ח"כ יוגב מישיבת הפעילים; וביישוב בת עין מסתפקים באזהרה נגד תומכי התג מחיר

השופטת סברה שהוא לוקח את תיק חוסמי הכבישים באופן אישי
סיפור ששמעתי השבוע משי מלכה יועצו של סגן יו"ר הכנסת, משה פייגלין

בימי ההתנתקות הועמדו שי מלכה ואריאל וונגרובר לדין באשמת חסימת כבישים. הם הואשמו בהמרדה וביצוע עבירות בכך שעמדו בראש ארגון "הבית הלאומי" שכלל מאות מפגינים שחסמו כבישים במחאה על תוכנית העקירה מגוש קטיף. השופטת בבית משפט השלום, רחל שלו גרטל זיכתה את הנאשמים מכל אשמה וקיבלה את טענתם כי מדובר באכיפה בררנית. כמו שלא עצרו את חברי הכנסת, אנשי מועצת יש"ע וכל אלפי המפגינים שהפרו חוק בצורה כזו או אחרת כך לא היה צריך לעצור את מלכה וונגרובר.

התביעה ערערה למחוזי בירושלים והשופטים החליטו להפוך את ההחלטה מזיכוי להרשעה והחזירו את התיק לשופטת שתגזור עונש. בדיון לקראת גזר הדין אמרה השופטת שיש לה תחושה שמישהו לוקח את הסיפור ב"אופן מאוד אישי". התובע בתיק - דן בהט מפרקליטות מחוז ירושלים התנער מהאשמה. השופטת שלו-גרטל סיפרה כי היא פגשה לאחרונה את שי ניצן, מי שהיום משמש בתפקיד פרקליט המדינה, במסגרת של אסיפת הורים (ילדיהם לומדים באותו בית ספר) שם הוא אמר לה שהוא ,"שמח מאוד" שהערעור התקבל במחוזי ושהחבר'ה הנאשמים חוזרים לבית המשפט של שלו גרטל – לגזר דין. ניצן אמר את הדברים ימים ספורים אחרי שהוא קם משבעה על אביו.

השופטת התפלאה כיצד ניצן מעורה בכל הפרטים בשבוע שבו הוא עסוק באבל על אביו. עוד יותר הדהים אותה שניצן מעודכן בתיק עוד לפניה ועוד בימים שהוא עסוק באבלות על אביו. לכן היא סברה שניצן לוקח את פרשת מורשעי חסימות הכבישים באופן אחר מאשר שאר תיקים.

הפעילים הירושלמים של הבית היהודי נגד ח"כ מוטי יוגב
בקרוב תשונה חוקת המפלגה הציונית דתית. ההערכה היא שיינתנו יותר סמכויות לטובת יו"ר המפלגה נפתלי בנט ויתכן גם ששיטת הבחירות המפלגתית תבוטל.

מפגש הפעילים עם חברי הכנסת של הבית היהודי 
השבוע התקיים כנס פורום ראשי סניפי הבית היהודי בכנסת. בישיבה השתתפו כל חברי הכנסת של הבית היהודי, כולל מזכ"ל הבית היהודי ניר אורבך, למעט השר נפתלי בנט שנמצא בחו"ל, השר אורי אורבך והשר אורי אריאל. פעילי הסניפים הרשו לעצמם לשפוך את אשר על ליבם. דברי ביקורת הושמעו על התנהלות המפלגה בבחירות לרשויות המקומיות. הושמעה הטענה שבחלק מהמקומות נציגי הרשימה נבחרו מלמעלה בלי להתחשב ברצונות של השטח. הפעילים טענו שהכספים על העבודה בבחירות עדיין לא שולמו על ידי המפלגה.

בנוסף לכך נטען שקיים ניתוק בין חברי הכנסת לשטח. מזכ"ל המפלגה ניר אורבך וח"כ איילת שקד הדפו את הטענות וציינו את ההישגים של הציונות הדתית בבחירות, בין היתר היבחרותם של שלושת ראש העיריות הסרוגים: אלון דוידי בשדרות, יאיר רביבו בלוד ואליהו (ללו) זוהר בקרית מלאכי. מי שספג ביקורת אישית היה ח"כ מוטי יוגב. הפעילים הירושלמים טענו כי אין סיבה שיוגב ישתתף בישיבה של פעילי הבית היהודי לאחר שתמך ברשימה המתחרה של הציונות הדתית של שמואל שקדי ואריה קינג. לטענתם הפעילים ההישג הנמוך בבירה נבע בין היתר מאי תמיכתו של יוגב בנציגי הבית היהודי.

עוד נטען בישיבה כי צמצום המועצות הדתיות, מהלך שמקדם יו"ר המפלגה נפתלי בנט כשר הדתות פוגע בפעילי הבית היהודי שעובדים במועצות. נטען כי הצמצומים במועצות נעשים ללא התייעצות עם הפעילים.

באותה ישיבה אמור היה להגיע עו"ד איתן הברמן, היועץ המשפטי של הבית היהודי, ולהסביר לפעילים על השינוי בחוקה הצפוי. מסיבה לא ברורה הברמן לא הגיע לפגישה. בתוך כך, הודיע מזכ"ל המפלגה כי בכוונתו לגבש ועדה שתמליץ על השינויים בחוקה. על פי גורמים בבית היהודי, מטרת השינוי היא לחזק את מעמדו של יו"ר המפלגה נפתלי בנט והענקת סמכויות נוספות. כמו כן, אמרו הגורמים, מדובר בעוד צעד בדרך לביטול הפריימריס במפלגה הציונית דתית, מהלך אותו מקדם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט.

תגובת הבית היהודי: ״העובדות הפוכות. אין כל תכנון כעת לבטל את הפריימריז במפלגה, ההיפך הוא הנכון - אנו גאים בדמוקרטיה של הבית היהודי וכך נמשיך. טרם החלו הדיונים על שינויים בחוקה. הישיבה שתוארה נמשכה כשבע שעות שברובן הגדול עסקו בהצלחת המפלגה בבחירות המוניציפאליות, בה גדל מספר נציגי המפלגה במועצות מ- 78 ל- 120, כולל שמונה דרוזים ובדואים, שני ראשי ערים לעומת אף ראש עיר לפני כן ונציגות ב- 40 ערים בהן לא היו נציגים לבית היהודי. בתוך כל השעות, הוקדש פרק זמן לשמוע תובנות ונושאים לשיפור וכך היה - דברים שונים הושמעו ויועברו לטיפול. יוער כי אין כל הלנת שכר – המועד בו המפלגה התחייבה לשלם לפעילים ולספקים טרם עבר".

בת עין: עצומה פנימית נגד אלימות כלפי ערבים וחיילים.
כפי שדיווחנו פה לראשונה: ביישוב בת עין נערכה לאחרונה אסיפה שמטרתה הייתה לדון בעניין משפחות מסוימות שמעודדות את פעולות התג מחיר. לא מזמן הותקף נהג משאית ערבי ליד היישוב בגוש עציון וחייל צה"ל שנחלץ לעזרתו רוסס בגז פלפל. אמנם התוקפים לא נתפסו אך בקרב היישוב התגבר החשש והחשד שהמבצעים יצאו מתוך היישוב וזאת מפני העובדה שיש קומץ של משפחות התומכות בפעולות התג מחיר. רובו המוחלט של היישוב סולד מפעולות התג מחיר ולראשונה הוחלט לקיים אסיפה שתדון בסנקציות כלפי משפחות המעודדות פעולות אלימות נגד ערבים חפים מפשע. חלק מהתושבים תמכו בסילוק המשפחות מהיישוב.

חולצות של בריוני התג מחיר. צילום: ציון הלוי ויקיפדיה


עם זאת, באסיפה שהתקיימה מטעם התושבים הוחלט להסתפק באזהרה נגד המשפחות שלכאורה מעורבות בתמיכה בפעולות התג מחיר. זאת מפני שהתהליך עצמו לא כלל בתוכו אזהרות ושיח עם המעורבים בנושא. עצומה פנימית שמגנה אלימות כלפי ערבים חפים מפשע וחיילים תעבור בין תושבי היישוב. ולמרות האזהרה, גורמים בתוך היישוב אומרים שאם מעשים כאלו יתרחשו בעתיד הם ייאלצו לעשות מעשה. (הסיפור יפורסם במגזין הדתי "שביעי" אותו עורכת בחן רב, אשתי שתחיה)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה