יום רביעי, 13 בנובמבר 2013

ביישוב בת עין שוקלים: סנקציות נגד משפחות שילדיהן נהגו באלימות נגד ערבים וחיילי צה"ל

מנסים להילחם בתופעה המכוערת. הרב דניאל כהן רב היישוב בת עין.

כיצד נלחמים בתופעת התג מחיר ביישוב בת עין? ביישוב בגוש עציון עדיין לא הגיעו להחלטה סופית, אך בסוף השבוע תהיה אסיפת חברים ובה יוחלט מה יהא בגורלן של שתי משפחות שילדיהן היו שותפים למעשי אלימות נגד ערבים וחיילי צה"ל.

מי שגילה טפח מהסיפור הזה הוא מוטי קרפל שכתב מאמר מרתק בעניין התג מחיר ונפשות הנערים המבולבלים. "כאחד מוותיקי וראשוני היישוב", כתב קרפל, "מוטל גם עליי להכות על חטא. הכרנו את הבעיה, אבל חשבנו שהיא תיפטר מאליה. עכשיו לא נוכל עוד להמשיך להתכחש לחובתנו. הדבר עבר כל גבול. במוצ"ש האחרון התכנסה פגישת חברים דחופה כדי לדון בתופעה ובדרכי פעולה אפשריות למיגורה. כרגע נבדקת האפשרות להרחקת שתי משפחות שילדיהן הם מוקד התופעה, מן האגודה ומן היישוב".

קרפל ממשיך במאמר הארוך להסביר את הרקע הרעיוני והתרבותי לצמיחת תופעת תג מחיר, שהיא כמובן אחת הסכנות הגדולות ביותר לעתיד מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון.

שוחחתי עם קרפל לגבי הצעדים הבאים בעניין. ביום חמישי (14.11) תהיה אסיפה חברים מהיישוב והם יחליטו מה יהא בגורל המשפחות. הכיוון שמסתמן, מספר קרפל, הוא אזהרה עם איום שבמידה והנערים יחזרו לסורם לא יהיה להם לאן לחזור. ביישוב ישנן כמה משפחות שמעודדות את תופעת תג מחיר והגיע הזמן, אומר קרפל, לשים לזה סוף. עם זאת, בהחלט יכול להיות שהיישוב יקבל החלטות דרסטיות בעניין המשפחות שתומכות בילדיהן חובבי התג מחיר.

מבחינה פרוצדורלית זה לא כל כך פשוט להוציא מישהו מהיישוב או מהאגודה. כדי להגיע להחלטות דרסטיות כאלו, אומר קרפל, דרוש רוב מוחלט של היישוב, וגם אז זה מסובך. לכן מה שככל הנראה ייצא לפועל הוא אזהרה והחלטה שהמשפחות נשארות על תנאי. עם זאת, רוב התושבים יכולים גם להחליט אחרת ואולי גם להטיל סנקציות מסוימות על המשפחות אם לא ירצו לשנות את דרכן.

"אני לא יכול לצפות מה יהיה באסיפה", סיפר לי הרב דניאל כהן, רב היישוב בת עין, "צריכה להיות שיחה עם אותן משפחות וכבר קיימתי שיחה עם אחת מהן. אני לא חושב שזה יגיע לידי מה שמדברים. אולי הוצאה מחברוּת, אולי התראה".

"בקרב הרוב המכריע של התושבים מעשים כאלה הם פסולים", ממשיך הרב כהן, "אלימות כלפי ערבים שאין לנו איתם מלחמה ותקיפתו של חייל - זו אינה דרכנו. האסיפה תעסוק בשאלה מה הם הערכים שמוליכים אותנו, והתשובה לשאלה הזאת היא ברורה בעיניי. אך מה עושים עם מי שחורגים לא מחשבתית אלא מעשית? עם מי שפועלים ויוצרים מציאות שכל דבר שנעשה סביב בית עין נתפס כמעשה ייצוגי של בת עין ומכפיש את השם של המקום? לדעתי ולדעת התושבים התנהגות זו מקשה עלינו להגשים את הייעוד האמיתי של היישוב - והוא הפקת אור חדש של רוחניות, תפיסה תורנית של חיבור אל הארץ דרך חסידות ופנימיות הנפש והתורה ודרך נגינה, אמנות ועבודת האדמה. כל התחומים האלה הם המסר והמהות של בת עין".

תגובה 1:

  1. הרב דניאל היקר, אולי תעיף גם את הבן שלך מהישוב??? הוא קיצוני לא פחות משאר ה"נאשמים" של מוטי קרפל. די לצביעות בבת עין.

    השבמחק