יום רביעי, 6 בנובמבר 2013

מכירים רב שיכול לפסוק בענייני כשרות אך אסור לו להתעסק בענייני חופות וקידושין על פי החלטת הרבנות הראשית? היכול להיות "חצי-רב"? בעקבות דרישתו של הרב אברהם יוסף לשלול את תואר הדיינות של הרב סתיו הנה סיפור מוזר על ההחלטות המשונות של הרבנות הראשית לחפות על רב בעייתי. בין היתר, החלטות של הרב אברהם יוסףהרב אברהם יוסף. היה חבר בוועדת המשמעת של הרבנות הראשית


בהחלטה תקדימית של ועדת משמעת של הרבנות הראשית הוחלט כי רב שנחשד בהטרדות מיניות (אך זוכה) לא יוכל לשמש כעורך חופות וקידושין. הרב שמעון גורליק מנהריה יכול לעסוק בענייני קבורה, כשרות ושיעורי תורה אך אסור לו לחתן זוגות. רבנים בכירים, ביניהם רב העיר נהריה, ופורום תקנה לא מבינים את "החיה החדשה" שבראה הרבנות הראשית וקוראים לשלול מהרב גורליק את התואר רב. 

מזה קרוב לשלוש שנים מסתובב בנהריה רב שכונה ורב בית חולים עם תעודת כושר של הרבנות ועם כל הסמכות לטפל בענייני הרבנות למעט תחום אחד: לערוך חופות וקידושין. מדובר בסיפור המורכב והייחודי של הרב שמעון גורליק, רב שכונה ורב בית החולים בנהריה, שהואשם לפני כשלוש שנים בהטרדות מיניות אך זוכה מחמת הספק בבית הדין למשמעת של עובדי המדינה בחיפה. וועדת אתיקה מיוחדת מטעם הרבנות הראשית בה ישבו שלושה דיינים בכירים קבעה כי הרב גורליק יכול לשמש כרב שכונה אך הטילה עליו סנקציה האומרת שאין הוא יכול לשמש כרב בענייני חופה וקידושין.

פרשת הרב גורליק הינה אחת הפרשיות השנויות במחלוקת בכל מה שקשור לדרך הטיפול של הרבנות הראשית ברבנים שנחשדים בעבירות פליליות. מצד אחד בית הדין המשמעתי של נציבות שירות המדינה זיכה את הרב גורליק מאשמה, מהצד השני רבנים בכירים ואיתם גם פורום תקנה טוענים כי מדובר בעבריין מין סדרתי שמצליח לחמוק בעזרת עורכי דיניו מכותלי בתי הסוהר. לפורום תקנה הגיעו מספר תלונות נגד הרב גורליק מנשים שונות מתקופות שונות שהעידו כי הרב גורליק הטריד אותן מינית. חלקן לא רצו להתלונן במשטרה אך העידו בפני וועדת האתיקה של הרבנות הראשית. הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, ובן דודו הרב שלמה בן אליהו, רב מועצה אזורית מטה אשר, שמלווה כמה מתלוננות נגד הרב גורליק (ביניהן בת חסותו) טוענים שמדובר באחד הכתמים המכוערים המוטלים על בגדי הרבנות הראשית. "המשטרה לא יכולה להעמיד אותו לדין על מעשים בבנות בוגרות. אבל הקהילה בהחלט יכולה לנדות אותו וכך צריך לעשות", אמר הרב שמואל אליהו לפני כשנה וחצי כאשר הוציא פסק דין החתום בשמו ובשם הרב בן אליהו המזהיר מפני הרב גורליק. "ישמור אדם על בנותיו שלא יתייחדו עם הרב גורליק ולא ידברו אתו כלל", נכתב בגילוי הדעת הנחתם בפסוק "והוא רחום יכפר עוון".


קרובי הרבנים הראשיים שכיהנו בוועדת המשמעת התירו את "שעטנז הרב לחצאין"

החלטת וועדת האתיקה של הרבנות הראשית, עליה חתומים שלושה דיינים בכירים ביניהם אחיו של הרב הראשי הרב אברהם יוסף הרב הראשי של חולון; מחותנו של הרב דוד לאו הרב הראשי לישראל הרב יצחק רלב"ג, חבר מועצת הרבנות הראשית; והרב אברהם שיינפלד יו"ר הוועדה וחבר מועצת הרבנות הראשית, השוללת מהרב גורליק לעסוק בחופה וקידושין רק מעצימה את סימני השאלות שיש בעניינו. האם אין בכך משום "הודאה במקצת" בחשדות הכבדים שיש על הרב שמעון גורליק? ואם כן, מדוע יכול לשמש הרב גורליק כרב לענייני קבורה, מקוואות ושיעורי תורה אך אינו רב מספיק בכדי לערוך חופות? כיצד יכולה להיות מציאות של "חצי רב"? גורמים ברבנות אומרים כי אי אפשר לשלול תואר מאדם שלא הורשע. "חזקת החפות עומדת לכל אדם באשר הוא והרבנות היא גוף ממלכתי שאינו יכול לשלול תארים", אמר הגורם ברבנות. מצד, שני גם ברבנות מבינים שאם לא חידשו לרב גורליק את ההסמכה לערוך חופות ככל הנראה שגם וועדת המשמעת של הרבנות מבינה שאין עשן בלי אש.

ולמרות הדברים, החלטת וועדת המשמעת של הרבנות הראשית האוסרת על הרב גורליק לערוך חופות לא פורסמה ברבים והיא ידועה ככל הנראה רק לדייני הוועדה ולאנשים מעטים העוקבים אחרי הפרשה מקרוב. למעשה, שמו של הרב גורליק מופיע באתר של המועצה הדתית של נהריה כמנהל מחלקת הנישואין וגם אשתו מופיעה באתר כמדריכת כלות. אין שום פרסום מטעם הרבנות שאומר לציבור שאין לפנות לרב גורליק בענייני חופה וקידושין. 


המועצה הדתית בנהריה לא מספרת שהרבנות הראשית אסרה על גרליק להתעסק בחופה וקידושין

עם זאת, למרות הפרסום באתר של המועצה הדתית, רב העיר נהריה הרב ישעיה מייטליס, מתנער מהרב גורליק. "זה תרתי דסתרי", אומר הרב מייטליס על החלטת וועדת האתיקה, "אם הוא לא רשאי לערוך חופות זו הודאה בזה שהוא לא יכול לשמש כרב שכונה. מהטעמים שלהם הוא עשו איזשהו 'חילוק' כזה, אני לא יודע למה. לא ישבתי בישיבות הללו אבל זו המציאות. יש בעיה משפטית בכך שהנושא לא נחתך לכאן או לכאן. משרד הדתות והמועצה הדתית לא יכול לפעול בלי הנחיות והם לא יכולים להפסיק את משכורתו".

אם זה היה תלוי ברב העיר נהריה הוא היה מפטר את הרב גורליק. "המצב דורש הכרעה. בית הדין שמע את כל הנוגעים בדבר אם כי יש כאלו שמתביישות להופיע מול בית הדין הרבני ויש כאלו שאחרי שהוטרדו ונפגעו ממנו כבר הקימו משפחות והן לא רוצות לפתוח את הפצעים ולחשוף זאת מול בני הזוג שלהם שיש להם כאלו כתמים. אם זה היה תלוי בי הייתי אומר שאחרי עדויות כאלו ואחרי החלטה של בית הדין הרבני למנוע ממנו עריכת חופות וכל מיני דברים שקשורים לבנות ונשים זו אמירה, אבל הם לא הלכו צעד אחד נוסף מסיבות השמורות עמהם. המצב הוא לא רגיל, לא שגרתי ולא נורמלי".


הרב שמואל אליהו: שומרת נפשה תרחק מהרב גורליק (צילום: אביעד חזני)

 הרבנית יהודית שילת, יו"ר פורום תקנה, טוענת כי וועדת המשמעת של הרבנות התייחסה לפרשה ב"קלות דעת" כלשונה. "הרבנות הראשית מתייחסת בקלות דעת לדברים חמורים מאוד. לי אין ספק שמדובר בדברים אמיתיים דברים קשים מאוד עם הוכחות לאמתותם. הרי מתעסקים פה בתפקיד שהאדם חייב להיות בו נקי מכל רבב ואתם חושדים בו ולכן אתם לוקחים ממנו את היכולת לערוך חופות. אבל עם החשד הזה הוא יכול לתת כשרויות בבית חולים? הוא יכול לכהן כרב שכונה?".

שילת אומרת כי "פרשת גורליק" היא האתגר שמונח לפתחה של הרבנות הראשית. "מאשימים את פורום תקנה שהוא לא בית דין", אומרת שילת, "מצד שני בוועדת המשמעת של הרבנות הראשית שהיא למעשה בית דין, יושב בראשה דיין ויושבים שם שלושה רבנים דיינים והיא שומעת עדויות והדבר היחיד שהיא יכולה לעשות זה לא לאפשר לו לערוך חופות? זהו? כך בית דין אמור להתנהל? איך אפשר לצפות שבית דין יפתור בעיות בתחום הזה? אם אין ראיה חותכת אז תנו לו להתנהל בכל התחומים כמו שצריך. אם אתם חושבים שיש בעיות שקשורות לעובדה שהוא מנצל את מעמדו כרב ובדיוק כך הוא פועל, הוא מנצל את מעמדו כרב, אז למה רק את החופות? לקראת רבנות חדשה שתבוא יצטרכו ראשיה לשאול את עצמם האם הם מסתפקים בנורמות של החברה האזרחית או שמא הנורמות של הרבנות צריכות להיות הרבה יותר גבוהות. מה שוועדת המשמעת שמעה הוא די והותר עבור אנשים יראי שמיים שרוצים לשמור על עולם התורה ועולם הרבנות כעולם נקי מכל רבב".

עם זאת, מקורב לרב גורליק אומר שמתנגדי רב השכונה מנהריה שוכחים שהוא זוכה על ידי בית המשפט כאשר האחרון קבע כי העדה המתלוננת נמצאה לא אמינה. מעבר לכך כל התלונות האחרות נמשכו או הוקפאו במשטרה. המקורב טוען כי ישנם מאבקי כוחות בתוך הרבנות וכי ישנם רבנים, ביניהם הרב בן אליהו ראש מועצת מטה אשר, ה"רודף" את הרב גורליק בגלל "מאבקי שררה וכוח". כמו כן, הוא מציין כי משפחת גורליק נתונה באופן תדיר לסחיטות על ידי גורמים שונים מפני היותה משפחה חזקה ואמידה מאוד מכפר חב"ד. לדבריו, פורום תקנה והרב בן אליהו "דחפו" את המתלוננת להגיש תלונה על מנת "לקשור קשר נגד הרב גורליק". "יש קנאת סופרים שלא מרבה רק חכמה", אומר אחד המקורבים לרב גורליק הטוען כי רב השכונה נחשב לאיש כריזמטי מאוד שממגנט אליו אנשים וצובר כוח שהיה לצנינים בעיני אחרים.

במכתב מטעם עו"ד של הרב גורליק, ממשרד עו"ד אטיאס פרוכטר ושות' שנשלח לרב בן אליהו לפני כשנתיים מאיימים הראשונים כי בכוונת הרב גורליק לתבוע אותו ביום מן הימים. "בכוונת הרב גורליק להיפרע ממך על כל הנזקים הממוניים ובלתי ממוניים שגרמת לו ביודעין ובזדון", נכתב מטעם עורכי דינו של גורליק במכתב לרב בן אליהו, "ובבוא העת כשתצא האמת לאור תוגשנה נגדך תביעות אזרחיות כספיות נכבדות כדי לגרום לך לפצות את מרשנו".  

הרב שלמה בן אליהו הודיע שהוא עדיין מחכה לתביעה של הרב גורליק. אך הבעיה המרכזית של הרב בן אליהו זו הרבנות הראשית והחלטת וועדת האתיקה בעניינו של רב השכונה מנהריה. "יש ראיות חותכות שהרבנים בעצמם שמעו ולא המשטרה כי יש נשים שלא רוצות להתלונן במשטרה", אומר הרב בן אליהו, "הן שמו את ביטחונן ברבנות משום שלא רצו להפר את כבודן הצנוע של בנות ישראל. האם הרבנות הראשית לא תגן על הבנות הללו? יושבות נשים, נערות וילדות שהפגיעה בהן היא אנושה. פגיעה נפשית שהן סוחבות לדורות. מצוקה שמפריעה לרווקות להתחתן וגורמת לנשואות לתהליך שמוביל לגירושים ולצלקות שנשארות לדורי דורות. הכאב הזה שהנשים הללו נושאות איתן כל חייהן מי אחראי לו? מי יגן עליהן מפני רב שמקבלת משכורת מהמדינה, מי אם לא הרבנות הראשית?"


תגובת הרבנות הראשית:

"עם פתיחת ההליך המשמעתי בעניינו של הרב גורליק הודיעה נציבות שירות המדינה, שהפעילה את בית הדין למשמעת ששפט את הרב גורליק כי הוא הושעה מתפקידו בבית החולים נהריה. בכך למעשה נחסמה בפניו כל אפשרות לעבוד כרב בשירות המדינה עד לסיום ההליכים נגדו. במצב זה החליטה ועדת המשמעת של מועצת הרבנות הראשית לישראל לא לנקוט את הצעד הבלתי הפיך של שלילת כושר לרבנות, אלא לחסום בפניו את העיסוק בעריכת חופה וקידושין - שהוא העיסוק הרבני שנותר פתוח בפניו לאחר השעייתו על ידי הנציבות.

"אם יתברר למועצת הרבנות הראשית כי שב ונפתח הליך משמעתי או פלילי נגד הרב גורליק תדון שוב ועדת המשמעת של מועצת הרבנות בעניינו. 

"הסנקציה החריפה של שלילת כושר לרבנות ננקטה לראשונה על ידי מועצת הרבנות הראשית לפני כחודש, נגד יהודה רוזיליו ממושב ברוש שהורשע בגניבת ספרי תורה מהמושב בו כיהן כרב. עמדת מועצת הרבנות הראשית לישראל היא כי כושר לרבנות איננו רק תעודה על ידיעותיו של הרב, אלא גם על יראת שמים שלו, אורח חייו והדוגמה האישית שהוא נותן לצאן מרעיתו. רבנים שיורשעו, ולעתים אף שיואשמו בפלילים בעבירות חמורות יזומנו לשימוע בפני ועדת המשמעת של מועצת הרבנות הראשית, ותישקל האפשרות לשלול מהם את כושר הרבנות שניתן להם"


תגובת עו"ד של הרב שמעון גורליק:


2 comments:

 1. שמעון גרוליק אתה יודע כמה אתה סוטה...
  בני משפחתך יודעים זאת...
  מקווה שבקרוב תתפרסם עדות שלא תוכל למרוח אותה ע"י כסף וכוח...
  א.ב. נהריה

  השבמחק
 2. הרב שמעון גורליק איש יקר בעל משפחה למופת , רב כריזמטי הסוחף את המתפללים לבוא ולשמוע דרשותיו ומושך עוד ועוד צעירים לבוא לבית הכנסת שבו מתפלליםיחדיו אשכנזים תימנים מרוקאים בקיצור כל עם ישראל וזה רק בגלל הרב גורליק
  אני מאמין לכבודו של בית הדין שזיכה את הרב !!!!
  חבל שמלחמות הרבנים על "סיר הבשר" עוכרות את דעתם וגורמות סבל ל 11 ילדיו ומשפחתו
  כסף מעוור עיני הרבנים ה"צדיקים"?! הרוצים לגזול פרנסתו של רב למרות פסק הדין שניתן זכאי !!!
  מ.ב עמידר נהריה

  השבמחק