יום חמישי, 24 באוקטובר 2013

ההפתעה של הבחירות: רשימת "ביחד" - הקבליסטים שהפכו לתנועה פוליטית; כיצד עקפו בסיבוב את הבית היהודי?

הרב ד"ר מיכאל לייטמן "מנהיגה הרוחני" של ביחד

עם תום ההצבעות לבחירות לרשויות המקומיות מיהרו אנשי הבית היהודי להכריז על נצחונות מזהירים וכיבוש הפריפריה. האמת היא שלא היו ממש ניצחונות מזהירים לבית היהודי, למעט בכמה מקומות (קרית מלאכי ושדרות). היו מקומות שהדבר היחיד שהיה שם היה כישלון צורב אך זו לא הנקודה של הפוסט הזה.

בפתח תקווה, עיר של לא מעט כיפות וחצאיות, היו תקוות רבות שהאיחוד בין הרשימות השונות (דוסים אוהבים לריב אין מה לעשות) יביא בכנפיו ריבוי מנדטים. אלא שהבית היהודי לא גדלו ולא צמחו אלא בסך הכול שמרו על כוחם. 3 מנדטים ותו לא.

מי שכן גדל וצמח בלי שאף אחד שם לב הייתה תנועת "ביחד". הרשימה הזו עקפה את הבית היהודי וקיבלה 4 מנדטים. עכשיו, רשימת "ביחד" אלו אנשים שמגיעים מתנועת "בני ברוך" / "קבלה לעם" / "הערבות" קבוצה שעוסקת בקבלה ורוחניות, ניו אייג' ומיסיונריות קבלית וכו'. יש הרבה דיבורים על התנועה הזו ועל המעין אדמו"ר שלהם - הרב ד"ר יחיאל לייטמן. יש גם תביעות בבית משפט של אנשים שיצאו מהתנועה (הענקית) הזו הנמצאים בהליכי תביעות נגד אנשי "קבלה לעם". התובעים מאשימים את התנועה ומנהיגיה במניפולציות, שטיפת מוח וכיוצא בזה. בקיצור, הטענה היא שהם כת.

כרזת הבחירות של ביחד
עד עכשיו לא הוכח באופן חד וברור הצד הרע של של "קבלה לעם" ויכול להיות שבאמת אין צד כזה וכל השמועות הן זדוניות לחלוטין. מה שבטוח הוא שבכל השבועות האחרונים שראיתי את עשרות הפעילים שלהם ברחובות לא ראיתי שום דבר שלילי. 

למעשה ראיתי אותם הרבה יותר מאשר את פעילי הבית היהודי. עכשיו, אני יודע שיגידו שיש להם כסף, וחיילים ופעילים שמקבלים משכורות. יכול להיות, בכל זאת, בשביל לקבל 4 מנדטים הם צריכים גם לשכנע אנשים בשביל להצביע להם ולגעת בהם. והעובדה היא שאנשים השתכנעו. כך או אחרת, הם פעלו במקום שהבית היהודי לא פעל. איפה הבית היהודי לא פעל?


פעילי "ביחד" היו בכל מקום

למשל באזור שאני גר בו במרכז העיר. לא הרגשתי את הבית היהודי. ואני גם לא מרגיש אותם בכלל בלי קשר לבחירות. יש לזה כנראה סיבה פשוטה. מרכז העיר לא מעניין את הבית היהודי. כלומר, פעילי המפלגה הזו מעדיפים לטפל בשכונות של הדתיים לאומיים בפתח תקווה, כלומר, כפר גנים (א' ב' ג' וכו'), הדר גנים, חן הצפון, כפר אברהם. מרכז העיר איפה שפעם היו דתיים לאומיים, סניף בני עקיבא מלאבס (שנסגר) ובתי כנסת מלאים כבר לא מה שהיה. הסרוגים, כהרגלם בקודש, מעדיפים לגור אחד ליד השני. בשכונות של דתיים. אז אין פלא שבתי כנסת במרכז פתח תקווה נמצאים לפני סגירה. האוכלוסייה הזדקנה, המניינים מתרוקנים וממילא פעילי הבית היהודי לא מנסים בכלל לפעול במרכז.

לוואקום הזה נכנסו הקבליסטים ועשו עבודה יפה מאוד. בגינה ליד הבית שלי הגיעו פעילי הקבלה הללו שופעי חיוכים וארגנו פעילויות לילדים וההורים. הם קפצו אלינו הבייתה להגיד שלום ולמרות שאשתי אמרה להם שהיא לא מתכוונת להצביע כי היא רשומה בנתניה והיא "פיירברגרית" בדם, הם חייכו בהבנה וספרו על הפעילות שלהם בעיר. לאט לאט בשכונה שאני גר צצו להם שלטי "ביחד" על המרפסות. לא ראיתי שלט אחד של הבית היהודי בסביבה.

מלמטה למעלה. פעילי ביחד בשטח

לפי איך שאני רואה את זה, אין סיבה שה-4 מנדטים האלה לא יהיו בבית היהודי. הקבליסטים האלה מציגים "יהדות" נחמדה, מחויכת, לא משהו שהבית היהודי בפתח תקווה מתנגדים לו או משהו כזה. הם פשוט נוגעים באנשים מה שאנשי הבית היהודי לא עושים. ובמרכז העיר בפתח תקווה אמנם אין 'דוסלך' מכפר גנים או הדר גנים אבל יש הרבה אנשים מסורתיים וחילונים שהיו יכולים ללכת עם הבית היהודי. אבל הם הלכו עם "ביחד". ובצדק.

יהיה מעניין מאוד לעקוב אחרי קבוצת הקבליסטים הללו ואת הטרנספורמציה שלהם מתנועה רוחנית לזרוע פוליטית. בדרך כלל זה נגמר רע עם הרבה טעם של סיאוב. נראה אם תלמידיו של הרב לייטמן יידעו להלך בשבילי הפוליטיקה.

20 comments:

 1. פתח תקווה הרוויחה. זמן ומעשים יעידו על כך.

  השבמחק
 2. גם אני גרה במרכז העיר, וגם אני התרשמתי מאוד מהם. אנשים אינטלגנטים, חייכנים, עשו מלא םעילויות בקית, מה שהעביר את הקיץ לילדינו בכיף ובשמחה. מקווה מאוד שימשיכו כך. פעם ראשונה שהצבעתי בחיים וזה להם. אז אל תאכזבו אותנו

  השבמחק
 3. עכשיו ידעו מה פירושו של הנחש אם יתפתו וילכו אחרי הייצר או ישמרו על דרך אהבת הזולת והנתינה לכלל
  אז הנחש יהפוך לתרופה

  השבמחק
 4. הרעיון פשוט ושם התנועה לא מקרי:
  לא משנה מי אני ומה דיעותיי הפוליטיות/כלכליות/דתיות וכו'- רק בשיתוף פעולה "ביחד" יכול להיות טוב יותר.
  כל דרך אחרת תהיה טובה למישהו מסוים על חשבון מישהו אחר!
  כדאי שנתחיל להפנים את הרעיון הזה כי "אם לא נהיה תלויים זה בזה נהיה בסוף תלויים זה ליד זה"...
  בהצלחה לכולנו!!!

  השבמחק
 5. אולי סוף סוף עירי פתח תקווה תהפוך באמת לפתח של תקווה

  השבמחק
 6. תושבי פתח תקוונ תנו להם צ'אנס ותרוויחו בגדול. יש הרבה דעות קדומות אבל בסופו של דבר אין לדיין אלא מה שעיניו רואות. טעמו וראו כי טוב ה'.

  השבמחק
 7. אני לא גרה בפתח תקוה אמנם, אבל אני מקווה שהמבטיחים יפרעו את השטר היקר שהפקידו בידי התושבים שחולמים על חיים טובים יותר...

  השבמחק
 8. בפעם הראשונה בחיי הבוגרים שבה התקווה שיש דבר כזה ביחד וטוב שהולך יחד. אני גפ משתייכת לאלו שרוצים להאמין שיש פתח של תקווה. אני רק רוצה שהיא תתגשם.

  השבמחק
 9. רוצה לתקן ולדייק... א י ן "טרנספורמציה שלהם מתנועה רוחנית לזרוע פוליטית" אלא בנוסף ללימוד רוחני (כל אחד ונטיותיו...) יש הוספת עשייה חברתית.
  זה מבורך ורצוי בדיוק במקום שבו העשייה החינוכית והחברתית נכשלת בכל מישור ובעיקר בכל דרג פוליטי, מדיני, עירוני ו...תשלימו לבד !
  חזק ואמץ ! משתוקקים ללמוד איך להיות ביחד...

  השבמחק
 10. ישי היקר
  קודם כל "שאפו" על הכתיבה האישית חוויתית וראית מציאות מפוכחת ולא בקורתית או שלילית מראש. אני משתייכת לקבוצת הפעילים של ביחד ואני גרה באשדוד. באתי לסייע לחברים הטובים שלי בפתח תקוה , והייתי משקיפה יום שלם באחת השכונות הצפוניות של העיר. לא קבלתי פרוטה (אפילו לא הוצאות דלק) עבור תרומתי לרשימה משתי סיבות:
  א. אין כסף ב. אני לא מעונינת בכסף וכמו שאר הפעילים אנחנו מעוניינים בחיים טובים יותר חיים של בוא נגיד את זה על השולחן ... אהבת חינם. או בשפת העם , אם לזולת יהיה טוב אז גם לי יהיה טוב. "ביחד" מורכבת מאנשים שבאמת אכפת להם וזה עוד ייווכח.

  השבמחק
 11. יצא לי להשתתף באחת הפעילויות שלהם פשוט מקסימים ועושים בפועל לטובת הכלל והכל בהתנדבות!!!

  השבמחק
 12. הבית היהודי לא עשו עבודה רצינית בבחירות כלל. הסתפקו מ בתפירת דילים לעתיד וטפיחה לעצמם על השכם. גם אני בשכונות הדתיות לא הורגשו כלל. לפרסם בפייסבוק+שלטי חוצות זה לא מסםיק. צריך לדבר עם האנשים אישית ובמיוחד ביום הבחירות-לא עקבו כלל על מי הצביע ומי לא.. ..הרגשה של אי איכפתיות וזלזול!

  השבמחק
 13. חייבת להגיד שכשרק שמעתי עליהם (ביחד) לא האמנתי שהם באמת רציינים והנחתי שאפילו לא יעברו את 2000 ומשהו קולות, אבל אחרי זמן קצר שראיתי את הפעילות המקסימה שהם עשו במהלך הקיץ (ושבאופן מפתיעה הם בחרו לא להתמקד רק בסקטור אחד מהאוכלוסייה ) הופתעתי מאוד לטובה, בסופו של דבר גם הלכתי להצביע.
  מקווה שימשיכו בעשייה הזו ושהפולטיקה שלנו לא תלכלך אותם.

  השבמחק
 14. כל חבר ב"בני ברוך" חייב לתרום 25 שעות בשבוע לקידום הקבוצה. בסך הכל יש להם כ-50,000 חברים מכל הארץ, הם באו בהמונם לעזור לשכנע את הפתח תקוואים להצביע "ביחד". הדברים השליליים, הכח שהם מפעילים על החברים, והאידיולוגיה הטוטלטריסטית, באמת הסתירו בהצלחה. לאף תנועה "רגילה" אין משאבי כח אדם בגודל הזה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני חבר בבני ברוך ולא משקיע 25 שעות בחודש ואין כל דרישה למספר שעות מינימלי מ 50000 חברי בני ברוך. לא ברור לי מהיכן המצאת מספר זה. במרכז של בני ברוך בפ"ת מספר קטן מאד של אנשים שעובדים בשכר (לא היית מוכן לעבוד בשכר כזה). הם עוסקים בעיקר במפעל הדפוס של הספרים וכדומה. כל השאר זה בהתנדבות. מדוע אתה טוען שלאף תנועה אין משאבי כוח בגודל זה? מה עם ש"ס, יהדות התורה, אגודת ישראל, הליכוד, המערך, יש עתיד, ושאר המפלגותו'? כנראה ששנאת אחים מעבירה אנשים על דעתם.

   מחק
  2. "אהבה" ואיחוד מה שמנחה אותנו "ואהבת לרעך כמוך" באמיתי לא בסלוגן. והמשך דרך המקובלים מאדם ראשון דרך אבות האומה. וכלה ב"בעל הסולם" ובבנו היקר הרב"ש. שכן רק כך תשתנה המציאות שלנו לטובת האנושות. דרך הפריזמה הרוחנית, מ"אהבת האדם לאהבת הבורא". רק ביחד.

   מחק
 15. גם בשכונות הדתיות (לפחות הדר גנים) לא כולם מחזיקים מהבית היהודי.
  יש לא מעט שמרגישים שהבית היהודי לא ממש משקיעים בהדר גנים.
  הפלייר עם ה"הישגים" שלהם היה דל. בהדר גנים, שיש בה כמות עצומה של דתיים לאומיים, היו להם הישגים מעטים מאוד וגם לא בטוח שכל מה שהיה שם קרה בזכותם.
  שכונות כמו שעריה, עמישב ויוספטל שיש בהן הרבה דתיים לא הוזכרו כלל.

  אנשים גם לא מרוצים מההתנהלות שלהם בקשר לחינוך הממלכתי דתי. (הקמת בתי ספר פרטיים, סגירת תיכון מעלה, הדרך בה פוצל בית ספר מורשה והדרך לשם)

  השבמחק

 16. חתיכת אפס לייטמן

  התנועה החולנית הזאת היא בדיוק ההפך הגמור ממה שהיא מציגה כלפי חוץ

  נשבע לכם בחיי הילדים שלי ובכל היקר לי, לייטמן ...אין לי מילים לתאר את הח*** הזאת" וחבריו קוראים זה חודשים ("עניין של זמן עד שנלחץ על כפתור, וזהו, גמרנו איתו לתמיד") -

  "ילדים יתומים" "סבא שלו יצרח, זה יהיה מצחיק", "יש לו נכדים", ונתענג על המוות שלו" ועוד מילים של אחוזי שנאה ורוע לב שכמותם.
  איזה "אהבת הזולת" (שום אהבה אין שם, רק שנאה), איזה "תיקון הלב" (הם אנשים אלימים, ומה להם וללב של בניאדם), איזה "חברים" (מי צריך אויבים עם חברים כאלה), איזו "חיבור" ("מעל לזמן תנועה ומקום, רק מראה שהם חולים בנפשם),
  הכת הזאת היא הכת המסוכנת ביותר לעתיד ישראל, ולא תנוח עד שתשלוט על העולם כי הם עוד בטוחים שהם עושים טוב. שקר. המנהיג שלה בעיקר ושאר חבריו פשוט מטורפים בדעתם. ומלאי שנאה ונקמה למי שמעיז לא לציית להם.

  הם יטענו שאני משוגע ושקרן, בטח, תירוץ טוב, אני לא וכבר נשבעתי שהכל אמת, וכמו שהם אומרים... "הפוסל במומו פוסל" שהפתגם הזה נכון לטענתם רק לא שזה כלפיהם, כי הם ממש "מושלמים".

  השבמחק
  תשובות
  1. אם יש לך מידע קונקרטי, והיית חבר בקבוצה ויש לך ביקורת עניינית אתה מוזמן לשלוח מייל: ishaydavid@gmail.com

   בברכה,

   ישי פרידמן

   מחק
 17. בעיה אחת בלבד בכתבה
  רוב מצביעי "ביחד" לא ידעו על הקשר לקבלה לעם.
  גם היום אחרי שכולם יודעים על הקשר הברור אף נציג שלהם לא יודה שיש קשר...

  השבמחק