יום חמישי, 10 באוקטובר 2013

מדוע ארגון זוכרות עצבן את מייסד החרם על מדינת ישראל?

מחרים כל דבר שיש לו קשר עם ישראל אפילו נכביאסטים (חוץ מאונ' ת"א שם הוא מסיים את הדוקטורנט)

מכירים את עומר ברגותי? האיש הזה שעומד מאחורי החרם האקדמי על מדינת ישראל, מסתבר שהוא יכול להיות משעשע במיוחד. זה מתחיל מזה שהבחור המלומד מטיף להחרמת מדינת ישראל בעולם, ויש לומר שפה ושם הוא די מצליח, אך בו בזמן הוא נהנה ממערכת ההשכלה של ישראל כדוקטורנט באוניברסיטת תל אביב. איך זה מסתדר להחרים מדינה שאתה נהנה מפירותיה - לא ברור. לברגותי הפתרונים. אבל הסיפור הבא מראה שהבחור מנסה להציג סטנדרטים של עקרונות אפילו מול מי שנראים לכאורה כבעלי הברית הטבעית שלו. איש עקרונות אמיתי.

אז הסיפור ההזוי שלו מתחבר עם סיפור אחר: לאחרונה התקיים "כנס בינלאומי" של עמותת זוכרות, שעסק בשיבה מעשית של הפליטים הפלסטינים לחבל הארץ הקטנטן שלנו. השתתפתי בכנס המדובר שהיה לדעתי לאומני פלסטיני לחלוטין אך גם מעניין ומרתק מהרבה בחינות אחרות. בכל מקרה בכנס השתתפו לא מעט פלסטינים מארגונים שונים אחד מהם שיצא לי לשוחח איתו סיפר לי על אורח הכבוד שהיה אמור להגיע ולצערו הרב לא בא. סוג של מנהיג כריזמטי שפועל לבודד את מדינת ישראל בכל רחבי העולם. ד"ר ברגותי, עומר ברגותי. אז למה הוא לא בא באמת?

כזכור, היה בלאגן שלם על קביעת כנס שיבת הפליטים במוזיאון ארץ ישראל. מוסד ציוני שמזוהה לא מעט עם אישים כמו רחבעם זאבי ז"ל. רעשי הרקע של גורמים שונים לא הצליחו לבטל את הכנס שקרא להציף את מדינת ישראל בפליטים פלסטינים. לא יתכן טענו ארגונים כמו אם תרצו ואחרים שמוסד יהודי ציוני יארח ארגון שלמעשה שומט את הבסיס המוסרי והקיומי לקיומו של המוסד המכובד ולמעשה גם של מדינת ישראל.

"השיבה כמפתח למדינה אחת". כנס זוכרות. צילום: Eléonore Merza
 
עכשיו מתברר, כפי שנודע לי, שגם אורח הכבוד של הכנס, ההוא שהבריז, רואה את אי ההיגיון שבקיום כנס כזה במקום הזה. מסתבר שהאיש שפועל יומם ולילה להפוך את מדינת ישראל למצורעת היה אמור להגיע למוזיאון ארץ ישראל ולהשתתף בכנס הנכבה של זוכרות.  אבל הוא החליט להחרים את זוכרות.

למר ברגותי יש עקרונות חצובים בסלע: ברגע שהוא הבין שעמותת השמאל הרדיקלית זו שתומכת בשיבת הפליטים וביטול המדינה היהודית מקיימת את כנס הפליטים שלה במוזיאון ארץ ישראל - מוסד תרבותי ישראלי חשוב - ומשום כך מוסד שיש להחרימו, הוא החליט להחרים את הכנס של זוכרות. לא אוכל לבגוד בעקרונותי, הסביר ברגותי לאנשי זוכרות המאוכזבים. איזו טלנובלה.

כן, כן, זה מגיע גם למקומות האלה: מי שמייצר את החרם האקדמי על ישראל מחרים את העמותה שפועלת הכי חזק היום בשדה הציבורי להנכיח את הנכבה. אז זה הסיפור הדי הזוי: מוזיאון ארץ ישראל אירח עמותה שטוענת שהמוזיאון יושב על אדמה גזולה ואורח הכבוד של העמותה, (זה שמחרים כל דבר שקשור לישראל מלבד הדוקטורנט שהוא עושה באונברסיטה ישראלית מכובדת) מחרים אותה בחזרה בגלל שהכנס מתקיים במוזיאון ישראלי מכובד.

עוד אורח כבוד בכנס זוכרות. גדעון לוי

התקשרתי לעומר ברגותי כשספרתי לו שאני כתב ישראלי וכתבתי בעבר במעריב ומקור ראשון הוא נפנף אותי לשלום (או שלא לשלום). מה נאמר ומה נדבר. פעילי שמאל ששוחחתי איתם אישרו לי שברגותי אכן היה אמור להיות אורח הכבוד של הכנס שהתקיים במוזיאון ארץ ישראל. 

---------------------------------------------------------------------------
וגם זה מעמותת זוכרות. לא נגעתי. פעילי הארגון קוראים ל"לוחמים יהודים" (חלילה מלומר חיילי צבא ההגנה לישראל שמא יעלה קורטוב של הזדהות) ובני משפחותיהם "למסור עדות" על "מעורבותם" במלחמה. מעין טריבונל שמאלני ל"תיעוד" פשעי מלחמה של פושעי מלחמה יהודים. קרי: פלמ"חניקים.


הזמנה למתן עדות

במסגרת וועדת אמת פומבית על אירועי 1948 – אירוע ראשון בארץעמותת 'זוכרות' מזמינה לוחמים/ות יהודים/ות שלקחו חלק במלחמת 1948 (בעיקר את אלה שלחמו באזור דרום הארץ אך גם באזורים אחרים) או את בני משפחתם או מי שיש בידיו מידע רלוונטי למסור עדות על מעורבותם במהלך המלחמה במסגרת וועדת אמת פומבית – אירוע ראשון מסוגו בארץ – שיתקיים במהלך 2014.  


במסגרת הוועדה, יעלו פליטים פלסטינים ולוחמים יהודים, ישראלים בני דור שני ושלישי ועדים מומחים לספר על מה שאירע ב-1948. את העדויות יישמע פאנל של פילוסופים, היסטוריונים, חוקרים, עורכי דין המתמחים בזכויות אדם ונציגים מארגוני חברה אזרחית שיבואו להקשיב בפני הציבור הרחב. לאחר האירוע, חברי הפאנל יכתבו ויפרסמו דו"ח המסכם את ממצאי העדויות והמלצות לתיקון. 


הוועדה תבקש לאסוף ולתעד מידע על מלחמת 1948, ותתמקד באירועים שהביאו לעקירתם של מאות אלפי פלסטינים מבתיהם. דרך חשיפת המידע לקהל הרחב, האירוע יבקש לעודד ציבורים שונים בישראל להכיר ולקחת אחריות אישית וקולקטיבית על שנעשה. 


אנחנו מאמינות כי האירועים של 1948 נמצאים בלב ליבו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולכן הודאה באמת, קידום ההכרה ולקיחת האחריות הינם הכרחיים לקידום תהליך של צדק היסטורי ושלום.


האירוע איננו משפט אלא הינו פורום בלתי רשמי הנועד ליצור ארכיון היסטורי חדש ולקדם תהליכים של פיוס והבנה, הכרה ציבורית ואיחוי הטראומה של 1948. 


לוחמים/ות יהודים/ות ו/או משפחתם או מי שמוכן למסור מידע (לאו דווקא במסגרת האירוע) המעוניינים לקחת חלק באירוע או לקבל פרטים נוספים מוזמנים ליצור קשר עם רכזת הפרויקט בעמותת זוכרות – דבי פרבר: דרך כתובת המייל: debby@zochrot.org

13 תגובות:

 1. אני לא מבינה ישי למה אתה מפרסם את המייל של הנאלחת הזו? מה אתה משתף פעולה איתם?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא מבין מה הבעיה לחקור את מה שקרה בצורה מסודרת ... הייתי מעדיף שהמחקר יעשה באוניברסיטאות בפיקוח אקדמי .... גילויי דברים לא תקינים לא יפגעו כלל בזכותינו המוסרית וההסטורית על הארץ הזאת . יעזרו לנו להבין את החוויה שלהם בדיוק כמו שאנו רוצים שיבינו את החוויה שלנו .... לגבי חזרה מעשית של ה"פליטים" אני אינני רואה אפשרות מעשית .... אולי זה אפשרי לאחר שהאמריקאים יחזירו את ניו יורק לאינדיאנים והאוסטרלים יחזירו את אוסטרליה לאבוריגינים .... והערבים יחזירו את אירופה לאירופאים ואני .. לאן אני אחזור ...... ???

   מחק
 2. אולי "וועד תהאמת" תחקור את טבח השיירה בשיח ג'ארח?

  השבמחק
 3. לתגובה הראשונה. אני מסתייג מהמילה ״נאלחים״. לא שאני לא חושב שהם טועים ומטעים ורוב הזמן הוזים.. אבל מדובר באנשים שמאמינים ברעיון מסוים שלדעתם יטיב את המציאות. לדעתי הרעיון שלהם הוא הרסני לא צודק ומעוות אבל אני משתדל לא להדביק לאנשים כינויי גנאי. לא נראה לי שהמייל הזה שהבאתי אותו כמו שהוא יסייע להם ביוזמה החדשה.

  השבמחק
  תשובות
  1. אז הנאצים גם לא נאלחים? גם הם הרי "האמינו ברעיון מסויים שלדעתם ייטיב את המציאות".

   מחק
  2. עדיין, בשביל מה לעשות פרסומת לפעילות ההזויה שלהם ?

   מחק
 4. "חלילה מלומר חיילי צבא ההגנה לישראל שמא יעלה קורטוב של הזדהות" - בשלביה ההתחלתיים של מלחמת 1948 היו שלל ארגונים שונים שנלחמו - ההגנה, האצ"ל והלח"י, ורק מאוחר יותר איחדו את כל אלה ל"צבא ההגנה לישראל". דרך נוחה לפנות לכל מי שנלחם בה היא לפנות ללוחמים היהודיים, במקום לפרט את "לוחמי ההגנה, הפלמ"ח, האצ"ל, הלח"י ו\או צה"ל", או לכתוב משהו בסגנון "לוחמי המחתרות העבריות וצה"ל".

  השבמחק
 5. בנוסף שווה לציין שאכן בוצעו פשעי מלחמה במהלך אותה מלחמה, רבים, הן על ידי הדרגים הזוטרים והן על ידי הדרגים הבכירים, והדברים מפורסמים כבר כמה עשרות שנים. העובדה שהחברה הישראלית, שעדיין נאבקת אותו מאבק, ממשיכה להכחיש את אותם פשעים, ולא נותנת פומבי לפרסומים שכבר פורסמו משתקפת בפוסט שלך, אבל לא כולם חייבים לשתף פעולה עם עצימת העיניים הזו.

  השבמחק
 6. על מי אתה עובד? אתם מנסים לצייר את מדינת ישראל כדמון מרושע וכפושעי מלחמה נאלחים.. בכל מלחמה יש פשעי מלחמה. תתפלא, אפילו האנגלים עשו פשעי מלחמה הגרמנים במלחמת העולם השנייה זה לא מוריד כהוא זה מהמלחמה הצודקת שלהם. אז אל תנפנפו לנו בפשעי המלחמה כדי לחרחר ריב ומדון נגד מדינת היהודים. לא קונים את זה. הייתה מלחמה ב-48' היו פשעי מלחמה משני הצדדים. היה גם צד שהתחיל את המלחמה ודיבר על השמדת יהודים. הם הפסידו, ברוך ה' שהפסידו כך יש לכם את האפשרות לפתוח את הפה במקום הזה. אחרת הייתם חיים תחת משטר ערבי מדכא ומאוד דמוקרטי

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה לא עונה לעניין אלא חוזר בהתלהמות על תעמולת ימין

   מחק
 7. ישי חושף לנו עוד נדבך מהקיים. לא כולם מודעים לזה. וטוב שכך. לראות ולהזכיר לנו את הפרצוף האמיתי של השכנים הללו זה תמיד טוב.

  השבמחק
 8. מענין מה יקרה אם המסקנה של כל הטקס הזה תהיה הפוכה ממה שהם החליטו מראש שהם רוצים שהיא תהיה, האם הם יקבלו את זה ויפרסמו את זה?
  אני בספק, הרי הם כבר ירו את החץ ורוצים רק לחדד את הצבעים של המטרה שהם ציירו סביבו.

  השבמחק