יום שלישי, 17 בספטמבר 2013

"החרדים באטרף" - שיחה עם יו"ר וועדת הכספים


זה לא אני זה בנט

 מיום שנכנס ח"כ ניסן סלומיאנסקי לוועדת הכספים הוא לא הספיק לצבור הרבה שעות שינה. התקציב, הקרע עם החרדים, פרשת החוקר הפרטי בבית היהודי שאיימה לחסל את הקריירה הפוליטית שלו ומעל לכל הקיצוץ בעולם הישיבות הדתי לאומי והחרדי הדירו שינה מעיניו של יו"ר וועדת הכספים. זעקת מנהלי ורבני ישיבות ההסדר כלפי מפלגת הציונות הדתית הופנתה ליו"ר המפלגה אך בעיקר לח"כ סלומיאנסקי שנחשב להמוציא והמביא של מוסדות הציונות הדתית.

נפגשנו איתו ערב יום הכיפורים בלשכתו שעדיין לא הספיקה לקבל את צורה סופית. רק תמונה אחת בינתיים מופיעה בלשכתו של סלומיאנסקי תמונה שלו עם הרב חיים קנייבסקי. מי שנכנס ללשכה ורואה רק את התמונה הזו עלול לחשוב שיש אידיליה עם המגזר החרדי אבל לניסן יש הרבה כעס על העולם החרדי וגם ביקורת צנועה יותר על עמיתיו החדשים למפלגה שבימי הרחמים והסליחות נתקפו חשבונות נפש על הברית עם יש עתיד וגעגועים לחברי הכנסת החרדים.

"זו לא חכמה להצטער אחורה כאשר לא צריך לשלם שום דבר", אומר סלומיאנסקי ומניח את שעונו על השולחן, "בידוע שמפלגות 'יש עתיד' ו'הבית היהודי' יש ביניהם מרחק אידיאולוגי רב בנושאים עקרוניים. אלא מאי? ראש הממשלה הדבר האחרון שרצה בממשלתו זה את המפלגה שלנו. אולי בגלל יו"ר המפלגה יש להם עבר משותף ומשקעים. זה לא שנתניהו לא אוהב את הבית היהודי בדרך כלל הוא מאוד קשור איתנו אך בסופו של יום הדרך היחידה אם באמת רצינו להיות בקואליציה הייתה דרך 'יש עתיד'.

"אני לא עשיתי את המו"מ, אך נמסר לי שדובר עם החרדים על כניסה משותפת והם לא רצו לעשות את התנאי. הם אמרו לא נתנה את כניסתנו אתכם. כלומר, הסיטואציה היחידה שהייתה אפשרית מבחינתנו זה 'יש עתיד'".

וחברי הכנסת מהבית היהודי שמתגעגעים לחרדים לא יודעים זאת?
"ודאי שהם מבינים אבל בא נאמר כשאתה חותם על הסכם קואליציוני הייתי שמח שכל ההסכם היה לפי תפיסת עולמי אבל מה לעשות שיש שותפים. לא אני עשיתי את ההסכם, עשו את זה צעירים, כמו שאומרים . אבל אם חתמו על ההסכם ויש הסכם אז זה מה שיש".

בשורה התחתונה טוען סלומיאנסקי "הברית" הוכיחה את עצמה. "התברר שיש שני מנהיגים צעירים חדשים עם המון מרץ ולשתי המפלגות יש נקודות משותפות ורצון לעשות שינויים. עשינו ניתוח של ההבדלים בין המפלגות בעיקר בתחומים הלאומיים והמסקנה הייתה שאין סיכוי אמיתי שבארבע שנות כהונה יקרה משהו שיגרום לפיצול בינינו. לא ראינו שום הסכם שלום אמיתי באופק או פינוי של חלקים מיהודה ושומרון ולכן אמרנו מאחר וההבדלים שבינינו לא יבואו לידי ביטוי מעשי נלך על המכנה המשותף".

בינתיים התגלו הרבה בקיעים בהבנות עם אנשי לפיד
"חלק גדול מחברי הכנסת שלנו הם ח"כים חדשים. לוקח זמן להכניס לראש שיש לך תפיסות עולם משלך שהן חשובות אבל יש גם קואליציה שאתה צריך טיפה להתכופף. זה הבסיס לחתונה. כדי לחיות ביחד צריך טיפה להתכופף. חלק מחברי הכנסת שבוער בעצמותם תפיסות עולמם יודעים את המורכבות אבל הם לא הפנימו את הנושא של קואליציה ולכן קשה להם."

כלומר, הח"כים החדשים, הצעירים, מיליטנטים מדי
"לא. אני יותר מיליטנטי מכולם אבל אין כאן שום דבר שלא ידענו בחתימת ההסכם. זו הייתה סיסמת הבחירות של לפיד. כלומר, אין לך הפתעה שלא ידעת ופתאום גילית שהאישה שהתחתנת איתה היא  מישהי אחרת"

הרבה שנים בפוליטיקה. ניסן

היה ברור שהולכים על קיצוץ מאסיבי בישיבות
"היה ברור שהולכים לקיצוץ בישיבות השאלה כמה ואיך".

יש ציפייה שעם 12 מנדטים ועם יו"ר וועדת הכספים נושא הקיצוצים לא ייעלה על הפרק
"כמו שהם מחויבים להתחייבויות שלהם גם אנחנו מחויבים אבל שוב אני אומר, לא אני הייתי בהסכם הזה קיבלתי אותו כמו שהוא. יכול להיות שאם הייתי במשא ומתן היו דברים שונים אבל אינני יודע. בקדנציה הקודמת למרות שלא הייתי חבר כנסת ודאי שלא יו"ר וועדה חברי הטילו עלי לטפל בנושא הזה וברוך ה' אני חושב שכולם מתגעגעים לימים האלה. אני לא בעל הבית היחיד, יש מפלגה, יש יו"ר מפלגה וזה לא תלוי רק בי".

אתה נבחרת על הנושא הזה הציפייה היא שתהפוך עולמות.
"אמרתי לחברי בשתי ישיבות סיעה שאם אתם חושבים שעל זה יש לפוצץ קואליציה תגידו לי ואני אעשה את זה. אז אמרו: לא, כי הכול היה ידוע מראש. עד היום פתרנו דברים באופן בלתי רגיל עם ההבנות של הסכם הקואליציוני. יש מקומות שעשיתי שריר והשבוע לא התקיימו העברות כספיות אז האוצר הבין שאם הוא לא יעביר את ההעברות הכספיות שהוא מחויב אליהן לא יהיו העברות כספיות אחרות. אנחנו יודעים לעשות את השריר".

חלק מהביקורת היא שמדברים על "חשיבה מחוץ למגזר" עד שבסוף שוכחים מי המגזר שבחר בכם
"אני יכול להגיד על עצמי שבחמישה חודשים שאני יו"ר וועדת הכספים עשינו מהפכה שלמה בכלכלת המדינה. פעם ראשונה שהבית היהודי מטפלת בכלכלה בכזאת עוצמה ועושה כאלו שינויים. בו בזמן אני מחובר בכל נימי נפשי לציבור שממנו אני בא. אבל אני לא חושב שהיה אי פעם מישהו בוועדת הכספים שעשה כזה שינוי דרמטי בתקציב. חוק ההסדרים שהחלק הכספי שלו היה 14.7 מיליארד שקל אני ביטלתי 3.5 מיליארד. כשראיתי שיש גזרות על מעמד הביניים על השכבות החלשות וגם על הציבור החרדי הוצאתי אותן משולחן הדיונים".

זה לא מרשים את הציבור החרדי.
"אותם לא מרשים שום דבר, זה לא יעזור. עוד בתקופת הבחירות כשלא היה קיצוצים נקראנו 'בית של גוים' וכל מיני כינויי גנאי. אצלם חיים-כדרוקמן בלי תואר רב בלי שום דבר. הבעיה עם הציבור החרדי, זה לא מתחיל עכשיו, הם לא מכירים בעולם התורה של הציונות הדתית. מבחינתם אין עולם כזה זה סתם ילדים שמשחקים בספרים ולכן מבחינתם אין לנו לא רבנים ולא פוסקים וזו שורש הבעיה. הבעיה השנייה שהם נמצאים באופוזיציה וזה קשה. הם באטרף. גם אנחנו היינו באופוזיציה. זה מרגיז אבל קבלנו את זה".

והמחיר לקרע משתלם? אין רב ראשי ציוני דתי
"בזמנו טפלתי במועצת הרבנות הראשית והגענו להישגים בפתח תקווה למשל. צריך לדעת איך עושים את זה. בסוגיית הרב הראשי ראיתי לאן זה הולך והתרעתי שבדרך הזו לא נצליח. התנצלתי ואמרתי שאני עוזב כי ידעתי שזו תהיה התוצאה. כדי להיבחר צריך לדעת איך משתפים פעולה ולנו לא היה רוב בגוף הבוחר".

כלומר, המהלך ללכת על הרב סתיו נועד לכישלון מלכתחילה
"אני לא רוצה להיכנס לזה כי לא הייתי שם. היו שם הרבה טעויות הלכו שלושה כשאף אחד לא הסכים לוותר. אחד קיזז את השני. גם כשהולכים על שני רבנים אין שום סיכוי בעולם שאפשר יהיה להגיע להבנות אבל אני ממש לא רוצה לדבר על זה באופן אישי."

אז המהלך הנכון היה להריץ את הרב יעקב אריאל
"אני חושב שהרב אריאל אם הוא היה מועמד אפשר היה להגיע לשיתופי פעולה כי גם הרב עמאר היה שותף ולהערכתי אם אפשר היה להעמיד אותם, שניהם היו נבחרים".

התחושה הייתה שהבית היהודי לא ממש 'מתאבד' על המהלך הזה
"מאחר שעזבתי זה לא חכמה לבקר. בפוטנציאל עם מועמד אחד כמו הרב אריאל אפשר היה ליצור שיתופי פעולה".

האיחוד בפ"ת שהושג הרבה זכות הניסן. ובכל זאת הולכים לקראת קטסטרופה

בדיוק לפני שנה התפרסמה פרשת החוקר הפרטי ששלח יו"ר המפלגה נפתלי בנט בתקופת הפריימריז נגד אורלב. הנפגע העיקרי מהפרשה היה ח"כ סלומיאנסקי כאשר קבלן קולות צולם אומר שהם "מסדר" לו קולות תמורת כסף. בעדות נוספת של קבלן הקולות תועד האחרון חוזר בו מההאשמות. המשטרה סגרה את התיק אך הטעם הרע של הפרשה ממשיך לרחף מעל המפלגה.

איך אתה מרגיש עם ניסיון החיסול הפוליטי שניסו לעשות לך?
"מי שמכיר יודע שניסו בכמה דרכים אבל זה היה כל כך הזוי ומשונה והיה ברור כמו שהמשטרה הודיעה שלא היה כלום וזה היה הזוי כל כך. חזרנו לעבוד כולנו ביחד לקח קצת זמן, קצת פחות מבחינתי כי אני לפני שאני הולך לישון סולח לכל מי שפגע בין בשגגה בין במזיד."

אז אתה סולח לבנט
"לא אמרתי בנט"

בנט שלח את החוקר הפרטי
"זה משהו אחר. זה ששלח ולפי מה שפורסם היה בנט חיפש את זבולון לא אותי. כל הנושא של המשטרה אינני חושב שהוא (בנט י"פ) דחף לכך כי לא היה לו שום אינטרס. אבל אני ממש לא עוסק בזה. זה מאחורי"

אתה מתנגד לשיטת הפריימריז שמובילה לדברים הללו
"עוד בזמן שדברנו על האיחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי. אורי אריאל ואני היינו בדעה שפריימריז זה דבר לא טוב. ראיתי מה קורה במפלגות אחרות. באופן תיאורטי השיטה הטובה ביותר היא וועדה של אנשים הגונים ולא אינטרסנטים שהייתה מקבלת מנדט. אתה מכיר את הסיפור שיתרו מצא שבע תכונות למנהיג, משה צמצם לשלוש תכונות. אחת מהן - שונא בצע. ושואלים איך אפשר למצוא מישהו שונא בצע? אז בחיוך אומרים תמורת כסף תמצא גם שונא בצע. הגישה היום היא שלפתוח כמה שיותר. לדעתי אם יש מרכז והוא מרכז טוב הוגן ישר שנבחר על ידי מתפקדים זו השיטה הסבירה ביותר".

מהפריימריז לבחירות המונציפליות יש תחושה של בלאגן אטומי
"אמת. המצב לא נעים ולא טוב. יש מתחים. יש רשימות של הבית היהודי שמתפצלות ויש מקומות שיש איחוד לאומי נגד הבית היהודי וזה חבל. יש כללים, יש חוקה ויש מועצת הסניף שנבחרה על ידי המתפקדים והיא זו צריכה לקבוע. מצד שני יש מקומות שאיך נקרא לזה 'השלטון' רוצה לקבוע ואז נוצר כמו מה שקורה בירושלים מתח אדיר".

באיזו רשימה בירושלים אתה תומך?
"אני לא ירושלמי. אז אני לא מצביע", צוחק סלומיאנסקי, "מה שאני מצר זה שהסיטואציה היא גרועה. אני ייעצתי לחברי לפני כן מה לעשות אבל הכול התפוצץ אני מוכן אם יתנו לי את המנדט לעבוד בלי תנאים מוקדמים".

הגישה של בנט וניר אורבך להכתיב רשימה במקומות מסוימים היא גישה נכונה?
"בעיקרון אסור לעשות את זה כי יש חוקה ומועצת הסניף היא הגוף שקובע.  מצד שני, יש מקומות שלא התייחסו למועצת הסניף ובא אחד שהכניס את כל המשפחה שלו לסניף ואולי כאן המרכז או 'השלטון' צריכים להתערב כי אחרת תהיה מפלה אבל זה מקרה חריג. ככלל אם אתה מתערב בגלל שהסניף בוחר מישהו שלא תמך בך בעבר אלו דברים שיגרמו לפילוגים ומחלוקות ואסור שזה יקרה. אני מאוד חושש מהבחירות המונוציפליות האלו. אני לא זוכר מצב שבכל כך הרבה מקומות היו פיצולים ומחלוקות".

אם עדיין אין איחוד בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי מה נלין על הרשימות המקומיות
"בסיס ההסכם בין הבית היהודי לאיחוד הוא שתוך 180 יום אנחנו נהפכים למפלגה אחת. נקודה. זה הבסיס וזה מה שהציבור רוצה. לצערי לא נעשים צעדים בוני אמון לכיוון הזה ואפשר לזהות מהלכים הפוכים. אני מקווה שכמו שידענו להתחבר בבחירות נדע להוריד את כל המחיצות שנותרו בינינו". 

הכתבה המלאה בגיליון החג של עיתון "בשבע"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה