יום חמישי, 8 באוגוסט 2013

מדוע מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב הצליח להטריף את פלמח זאבי?


"החלטה עלובה" פלמח זאבי

בסוף חודש ספטמבר הקרב ובא יתקיים "כנס בינלאומי" של עמותת זוכרות, ארגון הפועל להנציח את הנכבה הפלשתינית ולפעול להחזרת הפליטים הפלשתינים לישראל. בכנס ידונו על "שיבה מעשית של הפליטים הפלשתינים על יסוד הכרה, קבלת אחריות ותהליך תיקון, המושתת על עקרונות הצדק המעברי בשותפות יהודית- פלשתינית", כך נכתב בהזמנה הרשמית. הכנס הזה שיש שיגדירו אותו ככנס תיאורטי להעלמת מדינת היהודים מהמזרח התיכון יתקיים בלא אחר מאשר מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

מה לכנס על החזרה מעשית של הפליטים לארץ ישראל ולמוזיאון ארץ ישראל? לא ברור.
יתכן מאוד שהכנס של זוכרות סותר את עקרונות המוזיאון בכך שבהגדרות המוזיאון נכתב שהתערוכות והכנסים במקום המכובד ישמשו "כדי לעודד ולהפיץ את ידיעת ארץ ישראל ומורשתה התרבותית".

האם הכנס על "החזרת הפליטים הפלשתינים" עונה על ההגדרה הזו? לא בטוח. בכל מקרה, האבסורד גדל כאשר מתברר שמוזיאון ארץ ישראל מארח עמותה שמתכחשת לקיום המוסרי של המוזיאון עצמו. לטענת "זוכרות" מוזיאון ארץ ישראל יושב על "אדמה כבושה" של פלשתינים. אפילו בהזמנה לכנס של העמותה יש הפניה מובלטת ל"שיח מוניס". בין אורחי הכבוד המוזמנים לכנס יהיו פעילי הארגון הפלשתיני "בדיל" מה שעוד יותר הופך את המפגש בין "האירוע הבינלאומי" למוזיאון ארץ ישראל למוזר. הארגון הפלשתיני "בדיל" נחשב לאחד הארגונים הבולטים ביותר בתחום המאבק נגד הלגיטימיות של מדינת ישראל בעולם. בין היתר האשים הארגון במאמרי עמדה את הציונות ב"רצח עם" וב"ג'נוסייד איטי" וב"טיהור אתני שיטתי". מה גם, שארגון "בדיל" פועל להחרמת מדינת ישראל בעולם ולהעמדת קציני צה"ל למשפט בינלאומי. 
מקום האירוע: שיח מוניס (ההזמנה לאירוע של זוכרות במוזיאון ארץ ישראל)
ליאת רוזנברג, מנכ"לית עמותת זוכרות, רואה בקיום הכנס במוזיאון ארץ ישראל מעין "ניכוס מחודש" של האדמה ל"בעליה הראשונים", כלומר הפלשתינים. "בחירת המקום נעשית על פי שיקולים פונקציונאליים 'רגילים' בצד שיקולים פוליטיים - מוזיאון ארץ ישראל הוקם על אדמת שיח מוניס וככזה יש לו ערך וחשיבות פוליטית וסימבולית, קיום האירוע לפיכך במקום הוא בבחינת אמירה וניכוס מחודש", הסבירה רוזנברג.

עוד הוסיפה רוזנברג כי בכנס ישתתפו דוברים יהודים ישראלים, פלסטינים ודוברים מחו"ל "הכותבים ומציעים פתרונות לנושא שיבת הפליטים הפלסטינים והעלאת הסוגיה לסדר היום הציבורי. הכנס ברוח 'מאמת לתיקון' יעסוק בסוגית שיבת הפליטים הפלסטינים מתוך פרדיגמת הצדק המעברי והאופן שבו חברות להן מורשת הפרת זכויות אדם מתמשכת חותרות להכרה בעוולות העבר וההווה, פועלות ללקיחת אחריות ועשיית צדק עם הקורבנות ולתיקון ממשי של העוולות. בהקשר של הסכסוך הישראלי פלסטיני נדון באופנים בהם ניתן לקדם לקיחת אחריות של ישראל על עוולות הנכבה המתמשכת כשסוגית הפליטים הפלסטינים היא בבחינת תיקון מרכזי והכרחי לסיום הסכסוך".

בתנועת "אם תרצו" טוענים  כי יתכן שיש בעיה חוקית לקיים את הכנס במוזיאון ארץ ישראל משום היותו מנוגד לחוק הנכבה. כזכור, בידי שר האוצר היכולת לשלול תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי כאשר הם פועלים לקדם אירועים או פעילויות שיש בהם קריאה לשלול את קיומה של מדינת ישראל. גם אם המוזיאון אינו עומד מאחורי האג'נדה של הכנס, אומרים פעילי "אם תרצו" סוף סוף הוא מתקיים בשטחה. פעילי תנועת "אם תרצו" שלחו מכתב לשר האוצר יאיר לפיד שיממש את חוק הנכבה על מוזיאון ארץ ישראל.

בין המתנגדים הבולטים לקיום "כנס הפליטים" אפשר גם למצוא את פלמח זאבי, בנו של רחבעם זאבי ז"ל ששימש כמנכ"ל המוזיאון בשנות ה-80 וכמי שהגה את שמו של המוזיאון ל"מוזיאון ארץ ישראל". פלמח זאבי אומר שמדובר בהחלטה אומללה. "זה פשוט עלוב", מתקומם זאבי, "הרי יש קווים אדומים ואין ספק שנחצו כאו כל הקווים באופן בוטה ומעבר לזה דמוקרטיה זה לא דת. זה לא ישראלי וזה חלש מאוד". עוד מוסיף זאבי בנחרצות כי במשמרת של אביו, גנדי, זה "פשוט לא יכול היה לקרות".

"אין סיכוי שזה היה קורה במשמרת של אבא שלי", אומר זאבי הבן בכעס, "זה היה נגמר כבר בטלפון. אבל גם אם היו באים לנסות לבקש את זה בעל פה הם היו חוזרים משם עם מחשבות אחרות כי כשהיו באים להתעמת איתו אז תמיד באו לקלל אבל בסוף יצאו מברכים. אם הוא היה חי הוא היה מסביר להם למה אי אפשר במוזיאון ישראלי לארח טיפשים כאלה. חושבים שלמדינה הזו יש חוסן אינסופי אבל אלה הדברים שבסוף מחלישים את האומה בצדקת הדרך וזה הולך ואוכל בנו".

ממוזיאון ארץ ישראל נמסר בשיחה כי המוזיאון לא עומד מאחורי הכנס אלא משכיר את השטח לארגונים ולעמותות וגם לארגוני שמאל קיצוני. "במדינה הזו יש חופש ביטוי וחופש דיבור", אומרת דוברת המוזיאון מירי צדקה, "אנחנו לא עומדים מאחורי האירוע של זוכרות זה מובן לכולם המוזיאון בסך הכול משכיר שטחים. אנחנו משכירים שטחים גם לתיאטרון בית לסין אז אנחנו נצנזר את ההצגות שלא מתאימות לנו?" 

*הסיפור המלא יתפרסם השבת בעיתון "בשבע"

תגובה 1:

  1. התשובה של המוזיאון מטורפת לגמרי. אם היו באים נאצים עם צלבי קרס ומבקשים לערוך שם כנס של הכחשת שואה - האם גם אז המוזיאון היה מסביר שתכני הכנס אינם רלוונטים והוא משכיר את שטחיו לכל דורש?

    "זוכרות" הוא ארגון כמו נאצי, שמטרתו לחסל את מדינת היהודים ולהפוך את היהודים שוב לעם חסר אונים וחסר ארץ, חסר מגן וחסר כבוד. לפי החזון של זוכרות, במקרה הטוב עלינו לחיות כבני חסות (ד'ימי) של הערבים, תחת שלטונם השרירותי והאכזרי - ובמקרה הרע (והריאלי יותר), על כולנו להישחט בסכיני הערבים. כי הרי ברור שמימוש "זכות השיבה" השקרית של הפולשים הערבים פירושו הגעתם של מיליוני ערבים הנה והפיכת היהודים למיעוט קטן וחסר אונים, וברור שגורלם של היהודים כמיעוט חסר אונים בין מיליוני ערבים - יהיה גורל זוועתי.

    השבמחק