יום שלישי, 27 באוגוסט 2013

בעקבות הפרסום: האם מוזיאון ארץ ישראל יבטל את כנס "שיבת הפליטים" של זוכרות?


כפי שפורסם לראשונה כאן בבלוג - מוזיאון ארץ ישראל היה אמור לארח בשטחו את הכנס של עמותת השמאל הרדיקלית "זוכרות" שעוסק בשיבת הפליטים הפלסטינים לארץ ישראל. על פי המארגנים מדובר היה בכנס בינלאומי שיעסוק בדרכים מעשיות להחזרת הפליטים לארץ ואמורים היו להשתתף בו לא מעט פעילים אנטי ישראלים כמו חברי עמותת "בדיל". כל הסיפור פורסם כאן כאמור. 

עכשיו, מתברר שהמוזיאון החליט לחזור בו מההסכם להציב תנאים מגבילים שיקשו מאוד על עמותת זוכרות להשכיר אולם בשטח המוזיאון. בגלל התנאים הללו אומרים בזוכרות כנס הפליטים שבהזמנת ארגון השמאל נכתב שיתקיים ב"שיח מוניס" ככל הנראה לא יתקיים בשטח המוזיאון. מישהו במוזיאון הבין שזה קצת מוזר לארח עמותה הסבורה שהמוזיאון עצמו משתתף בפרויקט כיבוש קולניאלי וכי תינתן במה לפעילים פרו פלסטינים, כמו ארגון בדיל למשל, שעסוקים בלקדם את החרמת מדינת ישראל והעמדת קציני צה"ל לדין במתחם המוזיאון. כשיהיו לי עוד פרטים אשמח לעדכן כמובן.

עדכון: ממה שאני מבין הסיפור הוא כזה. רשמית המוזיאון לא ביטל את הכנס אך הצבת התנאים החדשים עניינה להוריד את עמותת זוכרות מקיום הכנס במוזיאון. הם לא רוצים אותם שם ולכן הם מציבים תנאים מגבילים שיכריחו את העמותה למצוא מקום אחר

 תגובת תנועת אם תרצו:

יו"ר תנועת "אם תרצו" רונן שובל  מברך את ראשי מוזיאון ארץ-ישראל על החלטתם לבטל את כנס עמותת "זוכרות" (שאמור היה להיערך בחודש הבא) הנועד לדבריהם לבחון כיצד תתרחש השיבה בפועל.


עם היוודע דבר הכנס המתוכנן, לפני כשבועיים, שלחה תנועת "אם תרצו" מכתב לשר האוצר יאיר לפיד, בבקשה שיפעל בהתאם לחוק יסודות התקציב ויורה על קיצוץ התקציב למוזיאון ארץ-ישראל על פי הסעיף של "הפחתת תקציב אות תמיכה בשל פעילות נגד עקרונות המדינה".רונן שובל מסר כי: "החלטת  מוזיאון ארץ-ישראל ראויה ומתבקשת. אין מקום להסתה לא חוקית נגד מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית באף מוסד המכבד את עקרונות היסוד של המדינה כפי  שהוגדרו במגילת העצמאות. אם תרצו תמשיך לפעול יומם וליל ולשמור על אופייה הציוני של מדינת ישראל.״

עמותת זוכרות שכרה את עו"ד מיכאל ספרד שהסביר למוזיאון שאין הם יכולים להטיל מגבלות על הכנס שהם מארגנים. אם המוזיאון ימשיך לדבוק בהטלת המגבלות לא תהיה להם ברירה, אומר ספרד, אלא לגרור את המוזיאון  לבית המשפט. כמו כן, הדרישה של המוזיאון שלא לכתוב בהזמנה הפניה ל"שיח מוניס" היא נטולת סמכות ומהווה ניסיון להשתיק את האג'נדה של זוכרות.


מתוך המכתב של עו"ד ספרד להנהלת המוזיאון
 ליאת רוזנברג, מנכ"לית 'זוכרות': "בהצבת הדרישות החדשות נכנע מוזיאון ארץ ישראל לכפייה פוליטית, איומים ומעשי בריונות מצד גורמים אנטי דמוקרטיים הפוגעים פגיעה אנושה ובוטה בחופש הביטוי. ניסיונות השתקה אלימים של מי שדורשים לא לראות ולא לשמוע זוכים בפועל לשיתוף פעולה של המוזיאון והוא באמצעות התערבות בתכני ההזמנה לכנס והטלת סנקציות כספיות על העמותה -  שופר לקולותיהם. הניסיונות לצנזר, להשתיק ולמחות מעל סדר היום הציבורי את סוגיית שיבת הפליטים הפלסטינים ואחריות הציבור הישראלי לתיקון העוול ההיסטורי המתמשך בימים אנו - לא תצלח."

תגובת מוזיאון ארץ ישראל:

  1. המוזיאון אינו מתערב בתכני פעילות חוקית המתקיימת באולמות שהושכרו ואין בכוונתו לבטל את האירוע.
  2. המוזיאון הוא מכלול רגיש ובו מוצגים ואתרים המחייבים הגנה ושמירה וכן תנועת מבקרים. מאחר שקיים חשש מהפגנות והפרעות סדר מצד מתנגדים לאירוע בשטח המוזיאון ובאולם עצמו, יש צורך בתגבור מיוחד של האבטחה בהוצאה נוספת שעל השוכר לכסות.
  3. המוזיאון עומד על כך שבהזמנות לאירוע יופיע שמו המדויק וכתובתו- רח' חיים לבנון 2, תל-אביב-יפו, ללא תוספות או שינויים.

תגובה 1:

  1. בתגובת המוזיאון (סעיף 2) כתוב: "...והפרעות סדר מצד מתנגדים לאירוע בשטח המוזיאון ובאולם עצמו, יש צורך בתגבור...".
    צ"ל כתוב: "...והפרעות סדר מצד מתנגדים לאירוע בשטח המוזיאון ובעולם עצמו, יש צורך בתגבור..."

    השבמחק