יום חמישי, 22 באוגוסט 2013

תחילת המרד החרד"לי בנפתלי בנט - שיחה עם הרב אליקים לבנון


הרב לבנון סנונית ביקורתית ראשונה

הרב אליקים לבנון, רבה של המועצה אזורית שומרון, טוען כי התנהלות הבית היהודי מובילה להתרסקות. "אין משמעות ל-12 מנדטים אם הציבור הדתי לאומי מאבד אמון בנציגיו", אומר הרב לבנון וקורא לבנות את הגשרים שנשרפו עם העולם החרדי מחדש. "נפתלי בנט מפסיד הכול"

לרב אליקים לבנון יש ביקורת נוקבת על מפלגת הבית היהודי וראשיה. את הביקורת הזו אפשר היה לשמוע בתחילת השבוע בריאיון שהעניק לרדיו החרדי קול ברמה. עם זאת, מבקש הרב לבנון להבהיר חלק מהדברים. "אין לי עניין לחרף ולגדף את הבית היהודי", מסביר הרב לבנון לבשבע, "כוונתי שהדברים יהיו לתועלת אך אין מנוס מהשמעת הביקורת".

לא בכדי הריאיון הרועש נעשה עם כלי תקשורת חרדי. הרב של אלון מורה יחד עם רבנים נוספים נפגשים בשנים האחרונות עם גדולי התורה של הציבור החרדי במטרה לחבר בין המגזרים. עם זאת, מאז "הברית" עם לפיד, טוען הרב לבנון כמעט שכל הגשרים עם העולם החרדי נשרפו ועכשיו עם הקיצוץ בקצבאות לא רק שהגשרים נשרפו אלא החרבות בין הצדדים נשלפו. את האשמה בעניין הזה מפנה הרב לבנון לכיוונו של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט.

"מבחינה פוליטית שרפנו את הקשרים עם העולם החרדי וזה נזק גדול", קובע הרב לבנון, "כשנפתלי בנט הודיע על פתיחת השורות במפלגה היו שאיפות  גדולות וזה שבה את ליבנו. ראינו בכך התפתחות חיובית מאוד. אך מה שקרה בפועל הוא שהקשר עם העולם החילוני התהדק, ונשרף לגמרי הקשר עם העולם החרדי התורני כולל הדתי לאומי תורני. כלומר הציפיה שלנו הייתה שלקשרים הטובים שיש לנו עם עולם התורה החרדי האשכנזי והספרדי יתווספו לנו גם קשרים עם העולם החילוני. לא כך קרה. הבית היהודי הפך להיות מפלגה שכל כולה והאג'נדה שלה פונה לכיוון החילוני ולכן היא משתפת פעלה עם חוק הגיוס שהוא חוק אווילי שאין לו ידיים ורגליים. מי יכול לגייס בכוח? זה הרי סתם חוק שלא שווה את הנייר שעליו הוא ייכתב. זו אג'נדה פוליטית של מישהו שמנסה לפנות לקהל התומכים שלו וחבל שהבית היהודי הולכים בכיוון הזה. יש שנאה גדולה שמחלחלת בציבור החרדי כלפי הציבור הדתי לאומי"

הרב לבנון מודע להתנהלות הבעייתית של החרדים. הוא גם זוכר את אמירתו של הרב עובדיה יוסף על "הבית של גוים". אך לדבריו חלק לא מבוטל מהאשמה בקרע בין הסרוגים לחרדים נעוצה בהתנהלות הבית היהודי כלפי החרדים, בגלל הברית, בגלל הקיצוצים בעולם הישיבות והפגיעה בקצבאות. מהלכים שהבית היהודי שותפה מלאה. "יש אמת בטענה שהחרדים שותפים בקרע אבל היא חצי אמת כי הפגיעה בקצבאות הילדים זו פגיעה נטו בעולם החרדי. והבית היהודי הצטרף לדבר הזה. זו פגיעה מעבר לצד הפוליטי של לקיחת משרות ומשרדים. פגיעה בתקציבי הישיבות זו פגיעה בעולם התורה שהוא בבת עינם  של החרדים וגם שלנו. השבוע היה כנס מנהלי ישיבות תורניות ציוניות דתיות שכולם צועקים בצורה נוראית כנגד הבית היהודי. זה לא יאמן לאן הבית היהודי תמרן את עצמו. כל עולם התורה, כולל העולם הציוני דתי, הוא נגד הבית היהודי. ועל זה אני אומר התמרון הזה הוא תמרון שגוי צריך לעצור  את המהלך ולבנות מערך פוליטי שונה לא יתכן להמשיך במהלך הזה שמוביל אך ורק למכות לציבור החרדי, מכות לציבור הדתי לאומי, מכות למשפחות ברוכות ילדים וגם מכות להתנחלויות".

בנט בחר בחילונים ולא בחרדים?
רבה של השומרון קובע כי העדפת לפיד על פני החרדים הובילה להפניית העורף של האחרונים לארץ ישראל. "נכון להיום אין בנייה", אומר הרב לבנון, "יש רק בניה פרטית אין הבנייה ממשלתית. אז מה עשינו? בשביל מה יש את הבית היהודי? ארץ ישראל סובלת. החרדים מאיימים להצביע נגד ארץ ישראל בכל קונסטלציה פוליטית שתמצא. אנחנו עומדים לפני שיחות כפויות עלינו הלחץ האמריקאי הוא לחץ אטומי להיכן נגיע? הרי לפיד וחבריו ילכו לגמרי עם התוכניות של ביבי. שלי יחימוביץ' תחבור אליהם ודאי גם ציפי לבני והנה יש לו רוב לכל התוכניות שלו נגד ארץ ישראל".

הקיצוצים בתקציב הישיבות טוען הרב לבנון גורמים לאיבוד האמון של הציבור הדתי לאומי במפלגת הבית היהודי. "הציבור הדתי לאומי הולך ומאבד אמון. תקציבי הישיבות קוצצו ב-75% קיצוץ זו התוצאה של הישיבה בממשלה הזאת. אם מנהלי ישיבות מתבטאים בחריפות, אם ראשי ישיבות אומרים אותו דבר אם כל העולם התורני שהציבור הדתי לאומי נשען עליו סבור הרי שאנחנו חייבים להתעשת. אנחנו עומדים לפני משבר אדיר. אסור שעולם התורה יתרסק ולכן חייבים לעצור ולשנות כיוון".

בריאיון הקודם של הרב לבנון היו שהבינו שהוא קורא להקמת מפלגה חדשה. הוא מבקש להבהיר את הדברים. "לא מדובר על מפלגה חדשה אלא על חבירה פוליטית חדשה. יש לעצב גוש תורני דתי לאומי עם תורניים נוספים. אנחנו כרבנים מקיימים פגישות רצופות עם כל עולם התורה החרדי האשכנזי והספרדי כדי לחזק את הקשר ולבנות תשתית שעליה ייבנו קשרים חברתיים ופוליטיים. אנו מקווים שתצא קריאה בימים הקרובים בידי רבנים מכל המגזרים לממשלה ולחברי הכנסת לא לפגוע בעולם התורה. אנחנו עושים המון מהלכים לחזק את עולם התורה ולהעמיד אותו על בסיס אחד. חייבים לשנות את הכיוון הפוליטי של הבית היהודי. אין מנוס. יכול להיות שנפתלי בנט מגדיר את הכיוון שלו ככללי ולא מגזרי אך בפועל הוא מפסיד הכול. היום אין ל-12 מנדטים של הבית היהודי שום משמעות הם לא פועלים בשום צורה חיובית שהוא היה רוצה אותה. יש כאן התנהלות שגויה שצריך לתקן אותה. יש אפשרות לתקן אותה אבל צריך לעשות שינוי דרסטי בכל ההתנהלות"

 הריאיון יתפרסם בעיתון בשבע השבת

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה