יום שני, 19 באוגוסט 2013

מדוע אסור לקיים הפגנה שלווה בשפרעם נגד רציחת הנוצרים ושריפת כנסיותיהם במצרים ואיך כל זה קשור לדגל פלסטין שנמצא על אחד מבנייני העירייה?

דגל פלסטין מעל בניין של עיריית שפרעם
מה בסך הכול ביקשו מספר תושבים מאזור שפרעם לעשות? הפגנה שלווה עם תפילה ותמיכה לקהילה הנוצרית במצרים שנטבחת ונרצחת על ידי הפונדמנטליסטים. 

כל מי שרואה את מהומות הדמים במצרים אינו יכול להישאר אדיש. כשמדובר בקהילה הנוצרית בישראל אזי הזעזוע הוא קשה שבעתיים. מדי יום רואים בני העדה הנוצרית את מראות הטבח של נוצרים במצרים ובמקומות אחרים במזרח התיכון. מראות הכנסיות השרופות, הדיווחים על מעשי אונס מזעזעים בשם אלוהים כמובן, מעשי שוד ואלימות קשים הופכים את ליבו של כל אדם בוודאי כשמדובר במאמיני אותה דת שחשים כיצד הטירוף של המזרח התיכון סוגר עליהם ופולט אותם החוצה.

והנה במדינת ישראל הדמוקרטית חופש ההפגנה הוא זכות יסוד. מותר להפגיןגם למטרות שלא מתיישבות עם הקונצנזוס הרחב של האזרחים החיים כאן. לכן, אפשר היה למצוא השבוע לא מעט הפגנות למען האחים המוסלמים ומורסי בהר הבית, נצרת, כפר כנא ומקומות אחרים.

אך מה קורה כשאזרחים ישראלים אחרים מעוניינים להפגין נגד מעשי הרצח של האחים המוסלמים? מסתבר, שיש מקומות שבהן להפגין נגד רצח מאמינים ושריפת כנסיות הוא מעשה שעלול להוביל להתנכלויות ליוזמי ההפגנה.

כמה צעירים נוצרים הגרים באזור הצפון רצו ליזום הפגנת תמיכה בקהילה הנוצרית במצרים. המשטרה לא מיהרה לאשר את ההפגנה. העובדה שכמה בכירי דת הביעו את הסכמתם להשתתף בהפגנת התמיכה היא זו שגרמה למשטרה להוציא אישור. אבל מה שהפך את ההפגנה לסיוט עבור מארגניה היה לחץ שהגיע מעיריית שפרעם ומאנשים שעובדים בה ומכל מיני קיצונים ופונדמנטיליסטיים שהחליטו לנצל את הסיטואציה, גם בגלל הבחירות המקומיות וגם בגלל שיוזמי ההפגנה מזוהים עם מדינת ישראל.

יוזמי ההפגנה מספרים  שמאז שפרסמו את קיום ההפגנה בפייסבוק לוחצים עליהם לבטל את ההפגנה, מתנכלים אליהם, מתקשרים בשעות לא שעות, מאיימים, מקללים וכל זה בגלל הרצון שלהם להזדהות עם כאב הקהילות הנוצריות במצרים.

לטענת מארגני ההפגנה חלק מהמתנכלים הם עובדי עירייה שחברים במפלגות השונות של בל"ד וחד"ש. כרוז שחולק בשפרעם וחולק במסגדים ומרכזי קניות קורא לתושבים שלא להשתתף בהפגנה. "כל היום מתקשרים אליי ומאיימים עלי שלא אעז להגיע לשפרעם", מספר אחד המארגנים, "הטלפון שלי לא הפסיק לצלצל וכל פעם זה עוד איזה קיצוני אחד שמאיים ומקלל את הנוצרים".

לדברי המארגנים אחד הפעילים הבולטים בהתנכלויות למארגני ההפגנה הוא פעיל חד"ש יו"ר הצעירים בשפרעם, ג'ורג' סליבא. כניסה לעמוד הפייסבוק שלו די מאוששת את הטענות נגדו. תמונה גדולה של נסראללה מככבת בעמוד האישי של הבחור הלוחמני. הנוצרים שבאים להפגין מזוהים עם תמיכה במדינת ישראל והבחור הזה לא חובב גדול של הציונים. הוא מעדיף לחבק את החיזבאללה.

דף הפייסבוק של פעיל חד"ש שנלחם נגד קיום ההפגנה בשפרעם. חובב פעילי טרור
פעילים שרוצים להשתתף בהפגנה מספרים כי הם רגילים להתנכלויות בשפרעם נגד נוצרים ונגד פעילים שרוצים להיות חלק מהחברה הישראלית. "נכון לעכשיו", מספר אחד הפעילים, "להיות בעד מדינת ישראל בשפרעם זה קשה מאוד. כי יש הסתה ויש רוח שהיא נגדך". הרוח הזו שהיא נגדך באה למשל לידי ביטוי בדגל פלסטין שמוצב מעל אחד מבנייני העירייה בשפרעם. כן, כן, דגל פלסטין על בניין עירייה במדינת ישראל.

"אני לא מבין איך יכול להיות שיש רוח גבית לאלו שמתנגדים למדינת ישראל ומי שרוצה בטובתה צריך להסתתר ולהילחם בשביל לעשות הפגנה שכל עניינה היא בקשת תפילה לשלום", אומר יוזם ההפגנה. "חבל שקבריניטי המדינה לא נלחמים ברוחות הלאומנות והקיצונות שנושבות פה כי יש מי שמשלם את המחיר. עכשיו זה אנחנו אבל זה יגיע גם לתל אביב"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה