יום שישי, 16 באוגוסט 2013

רק בישראל: מרצים שמתפרנסים מהאקדמיה הישראלית קוראים להחרימה * בין החותמים על עצומת חרם נגד העברית - מרצה שמתפרנס מהמוסד הירושלמי המכובד * איך בדיוק הוא מחרים את עצמו? * ויש עוד כמה מקרים קשים כמו ד"ר פאטמה קאסים מבן גוריון; מדוע הם מקבלים משכורת ממשלם המיסים?

פרופ' עמנואל פרג'ון - מחרים את עצמו?
די התרגלנו לקריאות של אנשי אקדמיה ישראלים לחרם על אוניברסיטת אריאל ומרכזי לימוד ומחקר הממוקמים מעבר לקו הירוק. אך מסתבר שמה שמתחיל בחרם על אריאל גולש מהר מאוד לחרם על הקו הירוק והאבסורד הגדול הוא שיש לא מעט ישראלים ויהודים ששותפים למגמה הזו.

התרגלנו לחרמות נגד אריאל אבל עכשיו הגיע תורה של האוניברסיטה העברית. מאות אנשי אקדמיה מרחבי העולם חתמו על עצומה הקוראת להחרים את האוניברסיטה העברית. בין החותמים פרופסורים ישראלים שקוראים לחרם על האוניברסיטאות הישראליות שבהן למדו, קבלו תארים וגם מלמדים עד היום סטודנטים. אנשי אקדמיה ישראלים שפשוט יורקים לבאר שממנה הם שותים ונהנים.

אז זה הסיפור: חובבי החרם על מדינת ישראל ברחבי העולם הוציאו עצומה הקוראת להחרים את האוניברסיטה העברית בירושלים. כן, כן העברית לא אריאל ולא שום מוסד שיושב לו מעבר להררי החושך. האוניברסיטה העברית.

בהמשך נכתוב גם את הטיעונים לחרם על העברית שהם עוד יותר הזויים אבל מה שהזוי לא פחות מכך הוא שבין החותמים על העצומה יש, כרגיל, לא מעט אנשי אקדמיה יהודים וישראלים שחלקם למדו ומלמדים באוניברסיטאות ישראליות.

הכי מצחיק (או פסיכי) לראות את אותם פרופסורים שחותמים את שמם על העצומה כאשר ליד השם שלהם הם כותבים גם איפה הם מלמדים. לפעמים הם מלמדים בעברית. כמו פרופ' עמנואל פרג'ון למשל החתום על העצומה שקוראת להחרים את המוסד שבו הוא מלמד. אכן כן, הפרופ' המכובד למתמטיקה מבקש להרוס את המוסד שמפרנס אותו ופירנס אותו בכל השנים בהן הוא מלמד בעברית. כיצד זה מסתדר לעבוד במקום שאתה חושוב שהוא ראוי לנידוי חברתי? אולי לפרג'ון יש משוואות ופתרונות מיוחדים בראש.

או למשל הכלכלן המכובד שיר חבר, המרצה בין היתר במכון ון ליר, שבחתימה על עצומה זו קורא להרוס את הפרנסה של אביו פרופ' חנן חבר מהחוג לספרות בעברית. אבל אם אין לו בעיה להחרים אוניברסיטה ישראלית מכובדת למה שלא ידפוק את הפרנסה של אבא שלו?


חבר. כלכלן שלא מתחשב בכלכלת הבית של אבא שלו
גם פרופ' רונית לנטין למשל אמנם היא ירדה מהארץ ומלמדת באירלנד שנים רבות, אבל את התואר הראשון שלה היא עשתה באוניברסיטה הכבושה בירושלים. 

ויש כמובן את הקבועים: פרופ' אילן פפה, פרופ' חיים בראשית, ד"ר דורותי נאור וד"ר קובי סניץ המלמד במכון וויצמן שתמיד קוראים להחרים כל דבר שמריח ריח של ישראליות.

בין החותמות יש גם את את ד"ר פאטמה קאסים. בעצומה היא חתומה "כחוקרת עצמאית, ישראל". אז נכון שהיא לא למדה או מלמדת בעברית אך היא ללא ספק נהנית ממערכת ההשכלה הישראלית. היא מרצה במכללת אחווה, סכנין ואוניברסיטת בן גוריון. היא מקבלת משכורת מהאקדמיה שהיא כל כך מתעבת.


גם נהנית מהאקדמיה הישראלית וגם קוראת להחרים אותה. ד"ר קאסם
האבסורד בכל הסיפור הזה הוא בין השאר גם הטיעונים לחרם על העברית. מילא אריאל - מתנחלים. אבל העברית? 

טוב, אז מסתבר שלדעת אותם פרופסורים נחמדים גם העברית היא שטח כבוש שיושב על אדמות פלסטיניות וכו'. אך מעבר לכך על פי העצומה הלוחמנית מסתבר שבין הסיבות שיש להחרים את המוסד המכובד מירושלים הן שאין קורסים בשפה הערבית, ושסטודנטים מעזה ויו"ש לא יכולים ללמוד בעברית וגם שההנהלה עושה חיים קשים לפעילים שרוצים לייצר הפגנות פוליטיות בתוך הקמפוסים. ואלו הראיות שיש אפרטהייד במדינת ישראל. כמו כן, נטען שיש שיתופי פעולה בין האוניברסיטה למערכות הביטחון והצבא ולכן שיתוף פעולה עם העברית יהיה בו מעין נורמליזציה עם הדבר עם ההיישות הכי מרושעת במזרח התיכון - ישראל. (שזו גם נקודה מעניינת: המזרח התיכון בוער, מצרים וסורים ועיראקים נהרגים ונטבחים מדי יום, איפה קולם של פרופ' פרג'ון וד"ר קאסים וכל החברים? מה עם איזו עצומה נחמדה, ככה בקטנה על הדיכוי שפה ושם מתרחש מעבר לגבולות ישראל).

בקיצור, אם ד"ר פאטמה קאסים הייתה כנה עם עצמה כל הטיעונים הללו כשרים גם למקומות שבהן היא מלמדת ומקבלת משכורת יפה ממשלם המיסים הישראלי. גם בבן גוריון אין קורסים בערבית וסטודנטים מעזה לא תופסים ספסלים ושיתוף הפעולה עם צה"ל ומערכת הביטחון לא נופל מאשר בעברית. אז עם כל הכבוד ללוחמנות אנא תלכי עוד הסוף ותנתקי מגע עם האקדמיה הישראלית שחלילה לא יהיו במעשייך צל צילו של נירמול עם היישות הציונית.

2 comments:

  1. הוא עצמו לא מחרים את המוסד שלו ולא מתבקש לעשות זאת גם על ידי יוזמי הקריאה הפלסטינית.

    ישראלים בסך הכל צריכים להביע סולידריות עם החרם. גם בדרום אפריקה היו אקדמאים כאלה, והם צדקו.

    אולי תטרחו לקרוא פעם את קריאת ה- BDS, אגב.

    השבמחק
  2. אפרטהייד ישראלי צודק. כולנו צריכים להחרים את עצמנו ולהפסיק לשלם לעצמנו משכורות וככה יהיה שלום.

    השבמחק