יום שני, 29 ביולי 2013

מתי מותר לרצוח? פרשת המחבל היהודי נתן זאדה


פרשת קו 300 הפכה להיות אבן דרך בהיסטוריה של החברה הישראלית. הפרשה הזו שחשפה כשלים מוסריים רבים ושחיתות שלטונית הציבה קו ברור של צדק: מחבלים שנתפסו לא יוצאו להורג. מחבל מנוטרל לא יחוסל. 

בפרשת המחבל היהודי עדן נתן זאדה נראה שבית המשפט זנח את עקרונות הצדק שהוצבו בפרשת קו 300. לאור העובדה שבית המשפט הוא זה שקבע כי זאדה נוטרל הרי שהריגתו בידי ההמון היא מעשה רצח לכל דבר. 

בית המשפט התחשב בסערת הרגשות של הורגי המחבל היהודי וקבע כי יש לפטור אותם מאשמה בניסיון לרצח בכוונה תחילה. "קבענו כי במצב המשפטי דהיום מוטלת על התביעה החובה להוכיח את אותו מצב נפשי הנדרש להרשעה בעבירת רצח. עוד קבענו כי באירוע הנידון קדם למעשה הנאשמים קינטור רבתי, דהיינו מעשיו הנפשעים של זאדה עוררו רגשות סוערים אצל ההמון והנאשמים סמוך למעשיהם. הקינטור התקיים הן מבחינה אובייקטיבית והן מבחינה סובייקטיבית. במצב זה גם אם מוכחת 'כוונת תחילה' משקיים קינטור לא ניתן להרשיע בעבירת רצח או בניסיון רצח", הסבירו השופטים.

נראה גם שההפגנות הסוערות בחוץ עם דגלי פלסטין עשו את שלהן ובית המשפט בחר להכניס את הפרשה הזו לתוך  קופסה אטומה ולזרוק אותה לתהום הנשיה. למה לגרום למהומות בסך הכול מדובר בעשיית צדק לרוצח שהחוק אומר שלמרות מעשיו המפלצתיים הוא ראוי לענישה במסגרת החוק, אך הוא רוצח מתועב בסופו של דבר. זה לא הזמן כנראה להיות אניני צדק כשמאות מפגינים זועמים צובאים על בית המשפט. 

מעניין היה לראות קולות שהגיעו בעיקר מהצד השמאלי במפה הפוליטית ששכחו את פרשת קו 300 ולמעשה מביעים תמיכה ברצח של אדם בידי המון מוסת. קול צורם בכיר היה ח"כ מוחמד בראכה  "איננו מקבלים את הכרעת הדין. יש פה הרשעה של הקורבן. אם היה מדובר ביהודים הם היו מקבלים צל"ש. נמשיך את המאבק בדרכים ציבוריות ומשפטיות", הסביר בראכה ל- ynet.

בראכה לא לבד. ברשת אפשר למצוא לא מעט ארגונים מהשמאל שבימים רגילים יודעים לצעוק על רמיסת זכויות האדם של כל אדם אך במקרה הזה ממש מעודדים את הרוצחים של המחבל היהודי שנהרג בידיים חשופות וכל זה כאמור אחרי שבית המשפט קבע כי הוא היה מנוטרל. 

כמה שורות שמהללות את התומכים ברוצחים הפכו להיות פוסט שארגוני שמאל קיצוני ופעילים מיהרו לשתף. כך אפשר לראות את ארגון תאעיוש שפועל נגד מתיישבים בדרום הר חברון מעלה את הפוסט הבא: 

האזרחית א' היא אלמה ביבלש פעילה אנרכיסטית נגד הגדר שפרסמה את השורות הבאות שזכו לאזכור גם בעמוד של "אפרטהייד ישראלי" קבוצה של ישראלים שפועלים להחרים את מדינת ישראל ברחבי העולם ומנוהלת על ידי ורדית שלפי ועופר ניימן. על איזה כבוד הם מדברים?


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה