יום ראשון, 14 ביולי 2013

הרב ראב"ד מציג: החייל בנט מול החייל ליצמן / על ההתנשאות החרדית


בלי התנשאות זה לא הולך. הרב ראב"ד
בהקשר לדבריו העצובים של ראש ישיבת פורת יוסף הרב שלום כהן נזכרתי באיזה כנס שהתקיים לאחרונה וגם שם חגגה ההתנשאות החרדית על הציונות הדתית. יש משהו מאוד מכוער בהתנשאות הזו כלפי הציונות הדתית שחרדים לא שמים לב אליה בלהט הוויכוח (או שכן). 

נראה לי שראש ישיבת פורת יוסף לא התכוון להגדיר את הציונות הדתית כ"עמלק" ולומר שהם לא מצטרפים למניין יש להשמידם ולאבדם וכו' אלא זו דרכו לצאת במלוא כוחו נגד עלייתה של הציונות הדתית בהסברה שבנויה על משחקי מילים וגימטראות ומי ששמע את דבריו מבין שזו דרכו בדרשה. לא מזמן אפשר היה לראות אותו מכנה את בנט ואומר "יש אחד כזה בנט, בטן". כלומר משחקי מילים והחלפת אותיות בדרך של דרשה על מנת להעביר את הרעיון בצורה מגוחכת ולזלזל ביריב בדרך של הלעגה.

הבעיה שזה יוצא גרוע. גם כשהרב עובדיה יוסף צחק על הבית היהודי ואמר שמדובר בבית של גוים זה היה באותה דרך. אם הרב כהן היה אומר שהציונות הדתית "מערערת את כל יסודות הדת במדינה" הוא לא היה זוכה לכאלו כותרות. העובדה שהוא לקח פסוק, לקח שתי אותיות, הלביש עליהן את הרעיון המטופש הזה עם עמלק וניסה להגיד שמה שהציונות הדתית עושה זה לשבור את כל הכלים. יצא גרוע. זה אולי הצחיק כמה בחורי ישיבה משועשעים אבל זה פוגע בו, בש"ס ובכבודה של תורה. 

בקיצור, לא מזמן נכחתי בכנס של ארגון "בינה" על ה"הדתה" המתרחשת, לא עלינו ולא עליכם, בצבא ההגנה לישראל. היו שם כמה דיונים מעניינים. באחד מהם השתתף מי שהיה רב חיל האוויר לשעבר, הרב משה רם ראב"ד. הרב ראב"ד הוא ממייסדי שח"ר כחול - היוזמה שמכניסה חרדים לצה"ל והוא בא לדבר על סוגיית הדרת הנשים. הרב ראב"ד באיזשהו שלב נתן הקדמה למה לדעתו אין שום בעיה של הדרת נשים בצבא. בעיקרון, הוא טען, יודע מפקד נפש חייליו. כלומר, חייל שהוא מקפיד על המצוות מפקד חכם יפטור אותו מטקס שבו מתקיימת שירת נשים ואילו חייל שזה לא מפריע לו יחוייב להשתתף בטקס. בעיקרון אני מסכים איתו. אבל הרב ראב"ד התקשה לשלוט בעצמו והוא היה חייב לעקוץ ולהתנשא על הציונות הדתית. זה כנראה באופנה עכשיו בחלקים מסוימים בציבור החרדי. לכן הוא נתן שמות לדוגמאות שלו (אפשר לשמוע מ- 0:40 נא להצטייד ברמקולים כי קשה לשמוע.. מצטער, צילמתי מרחוק):
 

"כשהוא (המפקד) רואה חייל ולחייל הזה קוראים 'בנט' והוא מבקש לצאת משירת נשים אז הוא אומר לו בנט אני מכיר אותך אתה נשאר. וכשהוא רואה חייל שקוראים לו 'ליצמן', ליצמן אפילו לא צריך לבקש המפקד אומר לו זה לא בשבילך אתה הערב תהיה תורן. שני החיילים הללו כל אחד קיבל את שלו. החייל הדתי היה תורן במקום מישהו אחר והחייל שפחות מקפיד הוא השתתף באירוע ובא לציון גואל", הסביר הרב ראב"ד וזכה לקיתונות של בוז ממשתתפות הפאנל האחרות. "בנט" הוא שם הקוד לחייל הציוני דתי החפיפניק בלשונו של הרב ראב"ד. נחמד מצידו.

הרב ראב"ד יכול היה להבהיר את טיעוניו בלי לדרוך על בנט אבל הוא היה חייב להמחיש, להתנשא ובאיזשהו מקום לעקוץ את הציונות הדתית כולה. יכול להיות שכל ההתנשאות הזו באה בעקבות הסיום הרע שהיה לו עם הרבצ"ר הרב רפי פרץ. בכל מקרה, דבריו זכו לביקורת רבה גם מהיוהל"ן תת"א רחל טבת ויזל ומנכ"לית אלומה יפעת סלע שמחו על הדברים וגם על טענתו שבחורה שמתגייסת לצבא היא בהכרח לא דתיה גדולה. די נמאס מסגנון הדיבור הזה, ההתנשאות החרדית, הזלזול בתלמידי חכמים של הציונות הדתית ונבחרי הציבור שלה. חלאס. המציאות הפוליטית והדתית במדינת ישראל משתנה וכדאי מאוד שהציבור החרדי ובעיקר הש"סניקי שתמיד ידע להיות מחובר לסביבה מבחוץ יפנים את המציאות המתחדשת. מצ"ב הסרטון שצילמתי מהכנס (השיגו רמקולים). אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה