יום שישי, 5 ביולי 2013

חוברת לגננות ומחנכים במגזר הערבי: אין קשר בין ארץ ישראל לעם היהודי


נצרת היפה הפכה למוקד של לאומנות ואיסלמיות


חוברת חינוכית שנשלחה לגננות ולבתי ספר הערבים בנצרת להעצמת הזהות הערבית מכחישה כל קשר בין העם היהודי לארץ ישראל. יוזמת החוברת נבילה אספניולי, בקרוב חברת כנסת מטעם חד"ש: "אין ממצאים ארכיאולוגיים להתיישבות יהודית בנצרת". תגובת משרד החינוך

הערבים הם עם כנעני קדום וליהודים אין שום קשר לארץ ישראל. הקביעות הללו מופיעות בספר חינוכי המחולק לגננות במגזר הערבי. החוברת "נצרת עירי - מידע למחנך" חולקה לגננות במגזר הערבי באזור נצרת ויפיע על ידי עמותת "מרכז אלטופולה – מואססת חדאנאת אלנאסרה" המשמשת כארגון חינוכי להעצמת נשים. מנכ"לית העמותה היא נבילה אספניולי אשת ציבור ידועה במגזר הערבי, חברת הנהלת הקרן החדשה לישראל ומי שאמורה להיות חברת כנסת מטעם חד"ש במסגרת הסכמי הרוטציה במפלגה. 

בחוברת המיועדת למחנכים במגזר הערבי נכתב אודות הקשר העתיק והרציף של העם הערבי עם אדמת נצרת עוד מימי הכנענים ובלשון המחברים: "ההיסטוריה של נצרת מהמערה ועד לציוויליזציה". על פי הנכתב הערבים הם הכנענים הקדומים, הם בנו את חומת יריחו שנבנתה לטענת המחברים לפני 10 אלפים שנה. בין השאר נשאלת השאלה בחוברת ו"מה לגבי הימצאותם של יהודים בנצרת?" והתשובה היא חד משמעית: "החפירות הארכיאולוגיות לא מגלות אף זכר ליהודים שחיו בנצרת. ומבנה בית הכנסת, הוא לא אלא כנסיה שנבנתה בתקופת הצלבנים לאחר המאה ה- 11".

"אנו ממליצים", כותבים המחברים, "בפני הקוראים המתעמקים לגשת למחקרים של המומחים הערבים בנושא זה, כגון כמאל אלצליבי, ופרג' אללה צאלח דין. הם מכחישים המצאות יהודים בפלסטין בתקופה המכונה 'בית המקדש הראשון". ואם זה לא היה מספיק אז יש עוד המשך: "בעבר התברר כי אם נכחו יהודים בנצרת בתקופה מסוימת,  אז נוכחותם היא בבחינת קיום זר בלבד, שקיבלו אותם בברכה המשפחות הערביות-כנעניות בעיר נצרת".

עוד נכתב בחוברת כי נצרת היא "בירת ההמון הערבי, אשר שרדה את הנכבה בשנת 1948. וכך היא קיבלה את כינויה 'המבצר העממי',  ו'הלב הפועם של עמנו". בשיחה עם נבילה אספניולי היא מכחישה שהייתה איזושהי כוונה להעלים את ההיסטוריה של היהודים מנצרת ולדבריה הציטוטים הוצאו מהקשרם. "אני לא זוכרת את הציטוטים שאתה מדבר עליהם. מה שבטוח אלו לא הכוונות שלי ולא יכול להיות שמתחת לידיים שלי יצאו ציטוטים גזעניים. כל המטרה שלנו היא להעצים את הזהות של המחנכים והילדים, לפתוח אותם לעולם העקרונות שלנו שהם מאוד אוניברסליים". עם זאת, בהתייחס לציטוטים עצמם גם אספניולי טוענת שמבחינה ארכיאולוגית "אין ממצאים המעידים על שייכות של היהודים לנצרת, לא בתי כנסת ולא שום דבר אחר". 

אין זכר ליהודים ולנצרת. כרזת בחירות של נבילה אספניולי בקרוב בכנסת

העמותה שהוציאה את החוברת היא עמותה ותיקה במגזר הערבי. בין התורמים ל"מרכז אלטופולה" נמצאים הקרן החדשה לישראל, שגרירות בריטניה, ארה"ב והולנד, ארגון הצדקה היהודי אמריקאי הג'וינט, עיריית נצרת, הביטוח הלאומי ורבים אחרים. מי שסייע להפצת החוברת. זו קרן בנרנד ון ליר התורמת העיקרית של מכון ון ליר בירושלים. 

תנועת "אם תרצו" שלחו מכתב לשר החינוך הרב שי פירון להגביר את הפיקוח על החינוך בבתי הספר והגנים במגזר הערבי. "הציטוטים שפרסומו בחוברת חושפים מגמה מסוכנת במסגרתה מועברים לתלמידים תכנים שאינם קשורים למציאות ואין להם ביסוס היסטורי", כותב מתן פלג מ"אם תרצו", "חינוך שכזה שולל כל לגיטימציה ממדינת ישראל, מהעם היהודי ומסכן את עתידה החברתי של ישראל ואת היחסים בין יהודים לערבים".

יש לציין כי על פי עדויות שהגיעו לידי החוברת הזו נמצאה במספר גני ילדים של מרכז אלטופולה ושתי חטיבות ביניים בנצרת. 


ממשרד החינוך נמסר, כי "מבדיקה שערך המשרד אל מול מנהלי שני מוסדות החינוך המוזכרים בפנייתך, הרי שלטענתם בתי הספר
שבהנהלתם לא חילקו את החוברת המדוברת לתלמידיהם והם אינם מלמדים בהתאם לחוברת זו. באשר לרשת גני הילדים המוזכרת בפנייתך, הרי שהיא אינה פועלת באישור המשרד או תחת פיקוחו ואף אינה מתוקצבת על ידי המשרד. יודגש כי, כל התכנים הנלמדים במערכת החינוך מחויבים באישור המזכירות הפדגוגית".

כתבה זו פורסמה בעיתון מקור ראשון

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה