יום רביעי, 17 ביולי 2013

רצים לבית המשפט בגלל תחקיר של ערוץ 2? תחשבו שוב

הולך טוב בטלוויזיה פחות בבית המשפט
איאד אבו אסחאק ראה לפני שנתיים תחקיר בערוץ 2 על אפליית ערבים בפוליסת ביטוח רכב של חברת "מזרח". התחקיר של אוהד בן חמו הראה כי ישנה אפליה כנגד בני המגזר הערבי לעומת יהודים כאשר ניגשים לבדוק פוליסת ביטוח לרכב.

סוכנות הביטוח "מזרח" מספקת שירותי ביטוח ללקוחות כלל תאגיד הדואר של מדינת ישראל. עם זאת בכתבה לפני שנתיים הראה כתב השטחים של ערוץ 2 כי סוכנות מזרח לכאורה מפלה ערבים. 

ערוץ 2 הציגו כמה ראיות לאפליה. ראשית היה בידיהם מסמך שלכאורה היה שייך לסוכנות הביטוח ובו צויין שם הקוד "בן דוד", כלומר ערבים, ככאלה שאין להעניק להם שירות כל עוד הם לא מספקים טופס של שלוש שנים אחורה בו הם מראים כי לא ביצעו תאונות. לשם ההדגמה התקשרה תחקירנית של התכנית עם מבטא יהודי ובנוסף אליה התקשר "יוסוף" עם מבטא ערבי כבד והוכח שסוכנות הביטוח מבקשת מיוסוף טופס העדר תביעות ומהבחורה היהודיה לא ביקשו. בנוסף לכך הייתה הקלטה בידי ערוץ 2 שבה נשמעת מנהלת, או סוג של אחראית, שנותנת הוראות שלא להעניק ביטוח ל"בני הדודים". 

בעקבות הכתבה מיהרו ארגוני שמאל לתקוף את הגזענות שפושה בחברה הישראלית כנגף ללא מרפא. ציטוט מהכתבה: "מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, הגיב בזעזוע על הפרשה: 'מדובר במקרה חמור מאוד של התנהגות גזענית שמחלחלת לתוך החברה הישראלית וגם למגזר העסקי והציבורי. מי שאיפשר לרבנים להסית ולא להשכיר דירות לערבים מתמודד עכשיו עם מדינה שלמה שהגזענות בה משתוללת". בנוסף אליו גם ארגון קרן אברהם שלחו "מכתב חריף" בו הם דורשים שדואר ישראל ינתק את הקשר עם סוכנות מזרח.


לא יפספס הזדמנות
עם התחקיר הזה הלך איאד אבו אסחאק לבית המשפט והגיש תביעה ייצוגית ("בשם אזרחי ישראל בני הלאום הערבי אשר סובלים מהפליה קשה ופוגענית") כנגד דואר ישראל וחברת "מזרח". גם אבו אסחאק התקשר לסוכנות הביטוח וגם הוא נדרש להעביר טופס העדר תביעות. 

בגין אותה הפליה שחש על עצמו ובנוסף לכך, חומר הראיות של ערוץ 2, דרש אבו אסחאק פיצוי של 10 אלפים ש"ח לכל ערבי שחש נפגע מהתנהלות דואר ישראל וחברת מזרח.

בבית המשפט טענה חברת מזרח כי הכתבה של ערוץ 2 היא "פופוליסטית" והיא איננה ראיה. כמו כן, טענו כי 20% מלקוחותיהם הם בני המגזר הערבי וכי רבים מהם עובדים בסוכנות הביטוח. כמו כן, טענו כי בסופו של יום אבו אסחאק קיבל שירות ואפילו שירות טוב מאוד. משום שבסופו של דבר, אחרי דין ודברים אמנם, קיבל הצעת מחיר וזאת כאשר המוקדנית חוזרת אליו פעמיים. 

לגופם של דברים קבעה השופטת נחמה מוניץ כי אי אפשר להסתמך על הכתבה בערוץ 2 משום שהיא מוגדרת כעדות שמיעה. למעשה, טענה השופטת כי אין שום פסול בדרישה לקבל טופס העדר תביעות. "דרישה זו היא דרישה לגיטימית", קבעה, "בשל הצורך ליתן הצעה שתשקלל את כלל הסיכונים. אין בדרישה זו משום דרישה מפלה או יחס קשה או משום דרישה מיותרת. אין בכך כל פסול". לגבי שיחת הטלפון שקיימו בערוץ 2 קבעה השופטת כי משיחה אחת בין נציג אחד ללקוח אין להסיק מסקנות מרחיקות לכת.כמו כן, לגבי המסמך שהוצג בערוץ 2 עליו התנוססו הקטגוריות "בן דוד" טענה כי לא הוכחה ה"אותנטיות" של נוהל העבודה ככזה שמתאים לדף ההוראות של חברת מזרח. 

"הגעתי למסקנה כי לא ניתן לייתן למסמך זה, משקל ראייתי הנדרש.. אמיתותו והאוטנטיות שלו לא הוכחו. לא נטען מהו מקורו ובפרט שעה שמדובר בצילום שלא אושר כצילום מתאים למקור" .

אחרי כל זה דחתה השופטת את התביעה לא לפני שהוא נוזפת ב"חוסר תום הלב" של התובע שהיה לו לבדוק אצל חברת "מזרח" אם בכלל קיים נוהל של אפליה לפני שהוא רץ לבתי המשפט. עוד קבעה כי גם ברמה האישית לא הופלה אבו אסחאק על ידי סכנות הביטוח וכי בסופו של דבר קיבל שירות ראוי והגון. גזר הדין שניתן: 60 אלף ש"ח שעליו היה לשלם כשכר טרחה לדואר ישראל ולחברת מזרח.

אז אחרי שהתחקיר של ערוץ 2 נדחה בבית המשפט נשאלת השאלה האם בכל זאת יש כאן אפלייה כנגד המגזר הערבי בנושא הביטוח וכי אולי ההפסדו של אבו אסחאק בבית המשפט נבע מפלפולים משפטיים וחלקלקים שבינם לבין הצדק אין דבר.

האמת שאינני מבין בביטוחים.. אבל פניתי לבלוגרית המומחית בענייני ביטוחים קטיה שוורצמן. היא כתבה על הסיפור הזה בזמנו. לדבריה אין אפליה של ממש בביטוחים, כך גם במקרה הזה.

"אין בחברות הביטוח מדיניות מכוונת לאפליה של ערבים (או גם מגזרים אחרים) ולא רק זאת אלא שחברות הביטוח עובדות עם סוכנים ערבים", כותבת שוורצמן.
"למשל סוכנות בשם 'מרכז הגליל', אם איני טועה בבעלות הסוכן סאלח עאלם או סוכן הביטוח זאהי חכים ועוד סוכנים ערבים רבים העובדים עם חברות ביטוח ישראליות. כאשר בוחנים את ענף הביטוח, יש לראות, כי הענף מבוסס מצד אחד על מתן פתרונות לסיכונים ומצד שני על זהירות של חברות ביטוח. כך שבהחלט יכול להיות שם פונים לאדם הלא מתאים בחברת ביטוח או לסוכן שאינו מתמחה במגזר הספציפי, מקבלים לפעמים תוצאה פחות טובה מזו שהיתה מתקבלת לו היו פונים לסוכן שכן מתמחה באותו מגזר. והתוצאה יכולה להיות גם סירוב לעשות ביטוח.

"והדברים נכונים גם לגבי מגזרים אחרים כמו למשל יוצאי חבר העמים, המגזר החרדי, עולי אתיופיה ועוד. למען הדיוק: מזרח (כיום אורן מזרח) אינה חברת ביטוח ביטוח אלא סוכנות ביטוח בבעלות חברת הפניקס.

"ערוצי התקשורת, מטבע הדברים מחפשים רייטינג ועל כן יוצרים לפעמים סערות יש מאין במטרה למשוך צופים ...ובכל מה שקשור להבנת נושא הביטוח, כמעט כולם חושבים שהם יודעים הכל ומבינים...כאשר גם מנהלים בעלי תארים אקדמאיים בחברות גדולות, מסבים למעביד שלהם נזקים בהיקפים גדולים המגיעים גם לעשות מיליוני ש"ח ויותר בשל אי הבנת הנושא..."

תגובה 1:

  1. יתכן ויש סיכון יתר בציבור הערבי הם הרי מעורבים יותר בתאונות

    השבמחק