יום שישי, 28 ביוני 2013

בדרך למעלה, הבית היהודי מתנתקים מהשטח

בנט. הפעילים מצפים שיתחבר


בנט הצהיר כי הוא רוצה לפחות שלושה-ארבעה ראשי ערים בני הציונות הדתית. המציאות בשטח: פילוגים, מאבקים בין צעירים לוותיקים, יריבויות בין אנשי הבית היהודי לאיחוד הלאומי וביקורת על בנט ואנשיו "שהתנתקו מהשטח"

הבחירות המוניצפליות בפתח ופעילי הבית היהודי כבר מזמן בתוך העשייה הפוליטית המקומית. לפני מספר חודשים הצהיר יו"ר הבית היהודי כי הוא מצפה שלמפלגה הציונית דתית יהיו לפחות שלושה נציגים שיעמדו בראשי הערים. לצורך כך, הוא מינה את מזכ"ל המפלגה ניר אורבך כאחראי הראשי מטעם הבית היהודי לבחירות המוניציפליות וכן כן הוקמה וועדה מטעם המפלגה. אך למרות ההצהרות של בנט וההתארגנות של המפלגה הדתית לאומית למקור ראשון נודע כי בקרב פעילי השטח של המפלגה יש תסיסה וביקורת רבה על התנהלות נפתלי בנט וחברי הכנסת מהבית היהודי בכל מה שקשור לבחירות לרשויות המקומיות.

כמעט בכל עיר גדולה שבה יש נציגות גדולה לציונות הדתית יש מאבקים ופיצולים בין נציגי המפלגה הדתית לאומית. במודיעין אנשי המפלגה הציונית דתית החליטו להתפצל לשתי רשימות שונות. סיבת הסכסוך: חוסר רצון של הוותיקים לקיים פריימריס של המתפקדים ולשמר את כוחם. בפתח תקווה יש מאבק בין דור צעיר שנכנס לפוליטיקה המקומית לעומת הוותיקים שמתנגדים לכל סוג של פריימריס. פעילים בפתח תקווה ספרו למקור ראשון כי הם מתקשים ליצור קשר עם אנשי המפלגה שיכריעו במחלוקת - התנהלות שלטענתם חוזרת על עצמה במקומות אחרים. "אנחנו מצפים שהאמירה 'משהו חדש מתחיל' לא תישאר רק ברמה הארצית אלא תחלחל גם למישור המקומי. לצערנו, אחרי שהתגייסנו בבחירות לטובת הבית היהודי ולבנט ציפינו שהתעוררות הזו תמשיך בכל עיר ועיר. כרגע, אנחנו לא מצליחים להגיע אליו", מספר פעיל צעיר מפתח תקווה.

לא מעט צעירים שהתגייסו לטובת הבית היהודי בבחירות האחרונות מספרים בהתמרמרות על "ההתנתקות" של שרי המפלגה וחברי הכנסת מהשטח. "מאז שנגמרו הבחירות אנחנו לא שומעים מהם, יש כאן קבוצה גדולה של צעירים שנכנסה בעקבות בנט לפוליטיקה המקומית מתוך תחושת שליחות אך אין לה שום גיבוי מצד השרים וחברי הכנסת שחייבים להם את בחירתם", מספר אחד הפעילים מפתח תקווה שגם שם עשויים הפעילים להתפצל לכמה וכמה רשימות.

במספר ערים טוענים שאחרי ההישג בבחירות שכחו חברי הכנסת החדשים את הפעילים שהביאו את ההישג. בבית שאן למשל, מספרים פעילי המפלגה, הוכפל פי שלושה כוחה של הבית היהודי בבחירות הקודמות אך עד עכשיו לא הגיעו נציגים מהמפלגה לעבוד על תוכנית אופרטיבית להגדלת הכוח הפוליטי של המפלגה בעיר.

"אנחנו היינו רוצים לראות את נפתלי בנט וניר אורבך דופקים על השולחן וקוראים לסדר את אנשי הציונות הדתית בעיר", מספר פעיל מהבית היהודי במודיעין, "זה לא קורה. כל אחד עושה מה שהוא רוצה, מדבר בשם המפלגה והתוצאה תהיה נציגות מוחלשת מאוד של הציונות הדתית בערים". במודיעין התפצל הכוח של הבית היהודי לשתי רשימות שונות בגלל המחלוקת על קיום פריימריס. בבית שמש הכריז נפתלי בנט על תמיכה בעליזה בלוך לראשות העיר. אך נציגים אחרים של הציונות הדתית טוענים כי תמיכה בבלוך תפגע במחנה הציוני שנלחם נגד ראש העיר משה אבוטבול מש"ס.

במספר מקומות יש מאבק בין אנשי הבית היהודי לאיחוד הלאומי. בירושלים קיימות שתי רשימות של הציונות הדתית אחת מטעם הבית היהודי והשנייה מטעם האיחוד הלאומי. מה שהצליח במישור הארצי לאחד את הכוחות השונים רחוק מאוד במישור המקומי שם פעילים מאותה מפלגה - הבית היהודי - רבים ביניהם ומתפצלים לרשימות שונות. פעילים בבית היהודי טוענים שהמתיחות בין אנשי אורי אריאל לאנשי בנט גלויה מאוד בשטח. באשקלון ובאשדוד נפגש שר השיכון אורי אריאל עם ראשי הערים יחד עם הנציגים מטעם האיחוד הלאומי ולא מהבית היהודי. "ההתנהלות הזו רק מגבירה את החשש בקרב הפעילים שהחיבור בין החלקים השונים בציונות הדתית הוא רעוע מאוד ולכן כל מחנה פועל לעצמו", מספר אחד מפעילי הבית היהודי.

עמיחי סיבוני, פעיל הבית היהודי מאשקלון, אומר כי נכון לעכשיו יש מחלוקת בתוך חברי המפלגה בעיר והפעילים הצעירים לא יכולים להשתלב בעשייה הפוליטית ולכן האופציה של להקים רשימה עצמאית מטעם האיחוד הלאומי היא "הגיונית מאוד".

הביקורת המרכזית שחוזרת על עצמה כמעט בכל מקום שבו היו הישגים מרשימים לבית היהודי היא "הניתוק" של המפלגה מפעיליה. "ישנה הזדמנות להגיע להישגים משמעותיים בבחירות לרשויות המקומיות", אומר פעיל ממודיעין, "רשימות טובות והנהגה מקומית ראויה הן הפלטפורמה להישגים בבחירות הבאות. חבל שחוסר התערבות מצד נפתלי בנט ואנשיו יובילו בסופו של דבר להיחלשות של הבית היהודי ברשויות המקומיות".

נחי אייל מהאיחוד הלאומי אומר שהוא עובד בשיתוף פעולה מלא עם מזכ"ל הבית היהודי ניר אורבך ושברוב המקומות יגיעו הצדדים השונים לרשימות מוסכמות. "הטענות שנשמעות מופרכות", קובע אייל, "ישנן שתי מפלגות שמתאחדות לריצה משותפת. בשטח, לא תמיד הנציגים של מפלגה אחת היו מחוברים למפלגה השנייה ולהפך. ניר ואנוכי חורשים את כל הארץ ואני יכול לחתום שגם באשקלון ואשדוד וודאי בירושלים ירוצו רשימות משותפות. ב95% מהארץ הרשימות יהיו משותפות חוץ ממקומות בודדים שיכול להיות שאינטרס יהיה שיהיו שתי מפלגות".

 מהבית היהודי נמסר כי, ״הבית היהודי היא אחת מהמפלגות הדמוקרטיות היחידות שנותרו בפוליטיקה הישראלית, וככזו היא מאפשרת לכל סניף לבחור את מועמדיו. בשם הדמוקרטיה והפתיחות נמשיך להתעקש גם על זכותם של אנשים להתבטא באנונימיות בעיתון. גם זה חלק ממפלגה חיה ותוססת״

פורסם בעיתון מקור ראשון 
2 comments:

  1. הבעיה של בנט שהוא קפץ ישר על העגלה שנקראת הבית היהודי בלי שום ניסיון קודם בתחום הפוליטי. לכן הוא נחשב טירון. הוא מנסה לרצות את כולם אבל הוא עדין שיכור מהמנדטים הרבים שקיבלה המפלגה. במקום לעשות סדר יש בלאגן כי אין מנהיג אמיתי. כנראה כשמגיעים מהר מדי לגבהים נעשים שיכורים מאויר הפסגות. מר בנט תתעורר אחרת הנפילה תיהיה חדה ומהירה מדי.

    השבמחק
  2. הבעיה היא שאתה כותב על בית שמש בלי לדעת.
    סניף הבית היהודי בבית שמש בחר בעליזה בלוך כמועמדת שלו לראשות העיר ברוב קולות אדיר. חלק ממצביעי הבית היהודי לא הסכימו עם החלטת הסניף ומפיצים שקרים כאילו זו הצנחה. אתה קיבלת מהם את המידע ופרסמת אותו בלי לבדוק. בתור תושב בית שמש אני מרגיש פגוע.

    השבמחק